IN MEMORIAM: Piia Zobel

Pool sajandit oli Piia Zobel (4.03.1927-19.11.2005) Eesti
apteegivõrgu- sisuliselt kogu farmaatsia üks olulisemaid
isikuid.

Sündinud ja kasvanud sõjaeelses iseseisvas Eestis- sai ta hea koduse kasvatuse kõrvale<br /> harid(t)use mainekas Inglise kolledžis. Küpsustunnistus kuldmedaliga anti talle Tallinna 7. keskkoolis 1945. aasta kevadel. Abituuriumi moodustasid toona kolme Tallinna gümnaasiumi vähesed sõja üle elanud õppurid.

Piia Zobel alustas küll arhitektuuriõpinguid- kuid tegi siis otsustava pöörde Tartu rohuteaduskonda. Sealt leidis ta endale südamelähedase eriala- millele jäi jäägitult truuks lõpuni.

Töötanud kolm aastat apteegis- edutati teda Apteekide Peavalitsuse inspektoriks. Aastatega jõudis ta tutvuda pea kõikide apteekidega ning tõusta osakonnajuhatajaks ja juhataja asetäitjaks- sisuliseks juhiks. Tema sihikindel töö tagas meie apteekide ajaloolise kõrgtaseme säilimise.

Aegade ja olude kiuste suutis ta olemasolevat apteegivõrku vajadusel ka uute apteekidega täiendada. Kõikjale muretseti uut sisustust- kaasajastati tehnoloogiat- toimus kõiki apteekreid hõlmav täiendõpe. Konverentside- nõupidamiste- suveseminaride ja ka kongressi sisuliseks ettevalmistajaks- programmi koostajaks ja ka ettekandjaks oli alati Piia Zobel.

Eesti oli N. Liidu ainsaks paigaks- kus toimusid kutsevõistlused assistentidele- analüütikutele ja proviisor-tehnoloogidele. Ka neid oskas ta korraldada nii- et kasu ei saanud ainult osavõtjad- vaid teadmisi ja oskusi täiendasid kõik apteekrid.

Inimesena tagasihoidlik- ei püüdnud ta oma osa kunagi esile tõsta. Kuna ta keeldus korduvalt vastu võtmast pealesurutud partei liikmepiletit- siis ei omistatud talle teenetele vaatamata teenelise tiitlit. Ohtralt anti vaid aukirju.

Piia Zobeli huvi ja armastus looduse vastu aitasid tal rajada aia- milles ravimtaimede kasvatus küündis teaduslike katsetusteni. Vaid juhendamise puudulikkus ja kutsetöö kasvav koormus ei võimaldanud katsetusi kaitsta väitekirjana.

Aastate jooksul kirjutas Piia Zobel arvukalt artikleid erialaajakirjadele. Neist üks viimaseid oli mahukas ajalooline ülevaade Eesti Apteekide Peavalitsuse tööst ja tegevusest. See kokkuvõte avaldati ajakirjas “Eesti Rohuteadlane”. Kurb on tõdeda- et apteekide tegevust juhtiv ja reguleeriv asutus- mille töösse andis suure panuse ka Piia Zobel- suudeti pärast iseseisvuse taastamist nii likvideerida- et tema ülesandeid ei täida tänases vohavas apteegiäris ükski organ.

Piia Zobel oli Eesti Farmaatsia Seltsi asutajaliige- aastakümneid kuulus ta seltsi juhatusse- oli vastutav sekretär. Kümmekond viimast eluaastat oli ta vanemate rohuteadlaste kogu juht ja tegevuse eestvõitleja.

Raske haigus aheldas elu- tööd ja lähedasi armastava Piia Zobeli voodisse- kuid tema selge mõistus ja südamesoojus säilisid lõpuni.

<br /><strong>KALJO SÕERDE</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.