Suurbritannia õdedel ja apteekritel retseptide kirjutamisel vabamad käed

Suurbritannia tervishoiuministeerium teatas novembri keskel valitsuse otsusest, millega laiendatakse meditsiiniõdede ja apteekrite õigusi määrata patsientidele retseptiravimeid. Suuremate briti ajalehtede teatel on paljud arstid aga otsuse hukka mõistnud, nimetades seda ohtlikuks.

Suurbritannia tervishoiuministeerium teatas novembri keskel valitsuse otsusest- millega laiendatakse meditsiiniõdede ja apteekrite õigusi määrata patsientidele retseptiravimeid. Suuremate briti ajalehtede teatel on paljud arstid aga otsuse hukka mõistnud- nimetades seda ohtlikuks.

2006. aasta kevadest võivad retsepti väljakirjutamise õigusega meditsiiniõed ja farmatseudid määrata patsiendile kõiki ravimeid- välja arvatud neid- mille väljakirjutamine kuulub eraldi järelevalve alla.

Õiguste laiendamine tähendab ministeeriumi teatel seda- et näiteks suhkurtõve või koronaartõve ravimisega tegelevates asutustes võivad spetsialiseerunud meditsiiniõed iseseisvalt patsientidele ravimeid kirjutada. Apteekrid võivad kirjutada iseseisvalt retsepte oma piirkonna patsientidele- näiteks suitsetamisest loobujatele- kõrgvererõhutõve või diabeedi raviks.

Sellega loodetakse vähendada perearstide töökoormust- jättes neile rohkem aega keerukamate patsientidega tegelemiseks ning parandada ravi kättesaadavust patsientide jaoks.

Tervishoiuminister Patricia Hewitt ütles Londonis konverentsil meditsiiniõdedele esinedes- et tegemist on tähtsa osaga riikliku tervishoiuteenistuse moderniseerimisplaanidest. “Otsus tähendab- et noorel astmaravi ootaval inimesel või terminaalses staadiumis haigel kodus hakkab olema lihtsam saada vajalikke ravimeid-” sõnas Hewitt.

<strong>Õed ja apteekrid oma oskustes kindlad<br /></strong>Briti meditsiiniõdede juhtivametnik Christine Beasley tuletas meelde- et meditsiiniõed on kõige arvukam töötajate grupp tervishoius- ning arvas- et õed on juba näidanud end kui hoolikad ja asjatundlikud retseptikirjutajad. Apteekrid teavad Beasley sõnul ravimitest ja nende toimetest väga palju ning nende teadmised on kolleegide ja patsientide jaoks hindamatu väärtusega.

Retseptikirjutamise õiguste laiendamine näitab Beasley arvates usaldust meditsiiniõdede ja apteekrite suhtes ning soovi kasutada nende oskusi ja professionaalsust täiel määral. Kuna õed ja farmatseudid läbivad enne retseptikirjutamise õiguse saamist range koolituse- võivad patsiendid nende peale kindlad olla.

Apteekrite nimel rääkis ministeeriumi osakonnajuhataja Jeannette Howe- kes nimetas otsust suureks sammuks edasi patsientide vajadustele paremini vastava ravi tagamises. Apteekrite jaoks on tegemist teedrajava otsusega.

Ministeeriumi teatel saavad õed ja apteekrid retsepti väljastamise õiguse alles siis- kui nad on läbinud vastavad akrediteeritud koolitused ning lasknud ennast registrisse kanda. Kutseoskusi on kavas regulaarselt hinnata ning tööandjad lubavad retsepte kirjutada alles siis- kui töötaja on vastaval alal kompetentne. Meditsiiniõed ja apteekrid peavad olema tööl tervishoiuga tegeleva asutuse juures ning nad vastutavad nii tööandjate kui ametivõimude ees.

<strong>Arstid laidavad otsust- tundes muret patsientide pärast<br /></strong>Briti Arstide Assotsiatsiooni (BMA) esindaja dr Paul Miller nimetas aga ajalehe Independent teatel valitsuse otsust vastutustundetuks ja ohtlikuks käiguks- mille tõttu patsiendid vaid kannatavad. Miller ütles- et ta ei laseks endale ega pereliikmetele määrata midagi kellegi muu kui ravi ja ravimite määramise osas kõrgeima taseme isiku poolt. Tema arvates on selleks ainult täieliku koolituse läbinud arst.

BMA perearstide komitee juhataja dr Hamish Meldrum lisas- et kuigi nad toetavad õdede ja apteekrite õigust kirjutada välja teatud ravimeid- on nende arvates vaid arstidel vajalikud oskused- mis õigustaksid kõikide ravimite väljakirjutamise luba.

“See otsus tõstatab küsimusi patsiendi turvalisuse kohta ning me oleme äärmiselt mures- et õdedele ja apteekritele pakutav koolitus ei ole ligilähedaseltki võrdväärne viie-kuueaastase õppega- mille iga arst on läbinud-” oli Meldrumi sõnutsi perearstide seisukoht.

Arstid on BMA kaudu kutsunud tervishoiuministri nõupidamisele- et otsust arutada. BMA esimees James Johnson ütles Daily Telegraphile- et tal on raske pidada ohutuks diagnoosimise alast õpetust mitte saanud tervishoiutöötaja õigust kirjutada välja retseptiravimeid. Johnsoni teatel ootab BMA valitsuselt kinnitust- et muudatused ei ohusta patsiente.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.