Arvi Vask: väikeses Eestis peaksid kõik saama ravikindlustuse

Eesti Haigekassa juhatuse liige Arvi Vask räägib, et kindlasti ei ole ravikindlustamata isikule lahenduseks ainult see, et ta saab lisaks vältimatule abile minna perearsti juurde.

Eesti Haigekassa juhatuse liige Arvi Vask räägib- et kindlasti ei ole ravikindlustamata isikule lahenduseks ainult see- et ta saab lisaks vältimatule abile minna perearsti juurde. “Küsimus on ravimihüvitistes- mis on praegu tagatud vaid ravikindlustatutele-” kinnitab ta alljärgnevas intervjuus.

 

<strong>Haigekassa juhatuse liige Arvi Vask- kas ja miks võiksid Eestis kõik inimesed saada ravikindlustuse- nagu haigekassa viimasel ajal pooldab?</strong>

"Idee pakkuda täismahus ravikindlustusteenust ka ravikindlustamata inimestele ei ole veel küps- aga ühiskonna hoiak kaldub sinnapoole. Kui tahame elanikkonna tervisenäitajaid parandada- siis on selge- et riskigrupp on just vaesed ja heitunud. Nad peaksid olema solidaarsusskeemiga kaetud."

<strong>Kui paljudest inimestest on jutt? Ühe arvuna on pakutud 80 000.</strong>

"Veidi vähem- neid on kuni kuus protsenti elanikkonnast.<br /> Veel üks nüanss. Ligi pool praegusest ravikindlustuse seadusest räägib sellest- kuidas üks või teine grupp saab kindlustuse. Meil on koguni 38 erinevat alust saada ravikindlustust: rasedad- väikelapse emad- lapsed- tudengid- pensionärid- registreeritud töötud jne. Palju on väikseid sihtgruppe- kuni nunnadeni välja. Kindlustuse saamiseks peab olema mingi staatus.<br /> Haigekassas tegeleb osa inimesi ainult nende andmete sisestamisega- et täna on inimene kindlustatud ühel alusel- siis kukub mingil põhjusel kindlustatute ringist välja- mõne aja pärast saab kindlustuse uuel alusel jne. Käib pidev kindlustatute menetlemine. Oleme suutnud üles ehitada eriti keerulise süsteemi.<br /> See on tehniline külg- aga sisuline pool on see- et nii väikeses riigis nagu Eesti võiks ravikindlustus olla tagatud kõigile."

<strong>Praegu on ravikindlustamata inimestele tagatud vaid hädaabi.</strong>

"Kindlasti ei ole kindlustamata isikule lahenduseks see- et ta saab lisaks vältimatule abile minna perearsti juurde. Mida ta sealt tulles edasi teeb- kui ta ei saa ravimeid kätte?<br /> Küsimus on ravimihüvitistes- mis on praegu tagatud vaid ravikindlustatutele. Arst ei tee tänapäeval ilma ravimiteta eriti midagi. Anda inimestele ainult võimalus käia perearsti juures juttu ajamas on nonsenss."

<strong>See tähendab- et ravikindlustuse süsteemi tuleb tuua lisaraha.</strong>

"Kõige õiglasem oleks täiendavat raha tuua riigi eelarvest- makstes pensionäride eest n-ö pearaha. Summa suuruse saaks otsustada parlament. Kaks asja olekski loogiline teha korraga: tagada kõigile ravikindlustus ning teiselt poolt otsustada panna üldmaksudest - käibemaks- tulumaks jt - ravikindlustussüsteemi raha juurde. Praegu on ravikindlustuse solidaarsuspaketi koormus täielikult töötava inimese õlul. Samas teame- et elanikkond vananeb."

<strong>Kas töötute eest võiks määrata sama suure pearaha kui pensionäride eest?</strong>

"See on maksu kalkuleerimise küsimus- aga tõepoolest - pearaha võiks olla võrdne ja tuleneda näiteks miinimumpalgast. See oleks õiglane lahendus. Praegu on teada- et 65-aastane inimene kasutab ravikindlustuse ressurssi umbes neli korda rohkem kui parimas tööeas inimene. See on loogiline - vanemas eas on kroonilisi haigusi- inimene peab käima seetõttu sagedamini arsti juures- palju raha kulub ravimitele.<br /> Kõik uuringud osutavad tööjõuturu langustrendile ning niikuinii vajame varsti tervishoiusüsteemi lisaraha."

<strong>Kui tagada kõigile elanikele ravikindlustus- siis kui suure lisaraha vajadusega haigekassa arvestab ja mille arvel see võiks tulla?</strong>

"Oleme kalkuleerinud- et koos pensionäride pearahaga oleks see summa umbes miljard krooni. Arvan- et sotsiaalmaksu tõstmine ei ole populaarne ja seda ei peaks tegema. Riigi eelarvesse laekub praegu raha päris hästi- üle on laekunud miljardeid. Ravikindlustussüsteemi muudatusi saaks finantseerida eelarve kasvu arvel.<br /> See on poliitiline küsimus- milleni jõutakse ükskord niikuinii. Mida varem- seda parem."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.