Endoteelikeskuses esimesed kaitsmised

14. detsembril kaitsesid Tartu ülikooli arstiteaduskonna nõukogu ees kaks arstiteaduskonna ja sihtasutuse TÜ Kliinikumi erinevate allüksuste baasil moodustatud endoteelikeskuse töötajat Jaak Kals ja Priit Kampus magistritöid biomeditsiinis.

14. detsembril kaitsesid Tartu ülikooli arstiteaduskonna nõukogu ees kaks arstiteaduskonna ja sihtasutuse TÜ Kliinikumi erinevate allüksuste baasil moodustatud endoteelikeskuse töötajat Jaak Kals ja Priit Kampus magistritöid biomeditsiinis.

Jaak Kalsi töö “Endoteeli poolt vahendatud muutuste hindamine veresoonkonnas pulsilaine analüüsiga ateroskleroosiga patsientidel” juhendajateks olid professor Mihkel Zilmer ja dotsent Andres Pulges.

<strong>Jaak Kalsi magistritöö<br /></strong>TÜ arstiteaduskonna edastatud Jaak Kalsi magistritöö kokkuvõttes öeldakse- et endoteeli düsfunktsioon ja arterite enneaegne jäigenemine on südame- ja veresoonkonna haiguste (sh ateroskleroosi) tekkes ja arengus kesksel kohal ning ennustavad ette ka nende haiguste edasist kulgu (sh suremust).

Seetõttu on vaskulaarsete (prekliiniliste) muutuste hindamine olulise kliinilise tähtsusega. Kuna perifeerse ateroskleroosiga haigetel on aterosklerootiline protsess sageli generaliseerunud- on neil veresoonte funktsiooni hindamine edasise prognoosi täpsustamiseks väga oluline.

“Töö eesmärgiks oli uurida endoteeli funktsiooni ja arterite jäikust pulsilaine analüüsiga perifeerse oblitereeriva ateroskleroosiga patsientidel. Leidsime- et süsteemne NO sünteesi stimuleerimine b2-agonisti salbutamooliga ei suutnud mõjutada arterite jäikust ateroskleroosiga haigetel ja endoteeli düsfunktsioon oli seotud suurenenud arteriaalse jäikusega. Lisaks demonstreerisime NO iseseisvat rolli aordi jäikuse modulatsioonis-” seisab kokkuvõttes.

Antud uurimistöö tulemusena võib väita- et pulsilaine analüüs on sobiv mitteinvasiivne meetod testimaks endoteeli poolt vahendatud muutusi veresoonkonnas. Viimased on olulised nii kardiovaskulaarse riski hindamisel kui uute ravistrateegiate kujundamisel.

<strong>Priit Kampuse magistritöö<br /></strong>Priit Kampuse töö “Subkliinilise põletiku seos arteriaalse süsteemi jäikusega asümptomaatilistel meestel ja naistel” juhendajateks olid emeriitprofessor Rein Teesalu ja professor Mihkel Zilmer.

Kõnealuse magistritöö kokkuvõtte kohaselt on põletik kesksel kohal ateroskleroosi patogeneesi erinevates etappides. Ultrasensitiivsel meetodil määratav C-reaktiivne valk (usCRV) on iseseisev südame ja veresoonkonna haiguste riskifaktor- peegeldades tervetel patsientidel ka subkliinilise ateroskleroosi ulatust.

Töö eesmärgiks oli uurida subkliinilise põletiku ja arteriaalse süsteemi jäikuse vahelist seost.<br /> Uuringus selgus- et asümptomaatilistel keskealistel meestel ja naistel (n=158) usCRV väärtuste korral gt; 1 mg/l esines suurem arteriaalse süsteemi jäikus- tsentraalne pulsirõhk ja tsentraalne süstoolne vererõhk. Esines sõltumatu seos põletikumarkerite (usCRV- leukotsüüdid)- süsteemse arteriaalse jäikuse ja tsentraalse pulsirõhu vahel. Puudus seos aordi pulsilaine kiiruse- perifeerse pulsirõhu ja usCRV vahel.

“Antud magistritöö tulemused näitasid- et subkliiniline põletik asümptomaatilistel inimestel mõjutab enam arteriaalses süsteemis rõhulainete tagasipeegeldumist väikestest arteritest kui jäikust suurtes arterites (aordis). Arteriaalse süsteemi jäikuse ja usCRV määramise abil on võimalik hinnata varaseid aterosklerootilisi muutusi arterites- mis annab täiendavat lisainfot klassikaliste riskifaktorite kõrval patsiendi üldisest kardiovaskulaarsest riskist-” öeldakse kokkuvõttes.

<strong>Kõrge hinnang mõlemale</strong><br /> Mõlema eelnimetatud magistritöö ametlikuks oponendiks oli TÜ ja TÜKi kardioloogiakliiniku juhataja professor Jaan Eha.

Nii oponent kui ka arstiteaduskonna nõukogu andsid mõlemale tööle kõrge hinnangu. Korduvalt tõsteti sõnavõttudes esile uue ja väga kaasaegse uurimissuuna teket Tartus.

Juurutatud uuringud võimaldavad konkretiseerida arterite kahjustuse arengu seaduspärasusi- samuti tunduvalt täpsemalt diagnoosida veresoonte kahjustust enne haigustunnuste teket ning rakendada ohustatud isikutel sihipäraseid preventsioonivõtteid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.