Eraviisiline koduvisiit Viimsi Tervisesse: nii vestlus kui ravi

Viimsi SPA tohtrid on nohusele ajakirjanikule ette valmistanud sisutiheda programmi: kõigepealt ringkäik majas, siis vestlus asjaosalistega ja lõpuks näitlikud raviprotseduurid.

Viimsi SPA tohtrid on nohusele ja muidu põdurale ajakirjanikule ette valmistanud sisutiheda programmi: kõigepealt ringkäik majas- siis vestlus asjaosalistega ja lõpuks näitlikud raviprotseduurid. Kõigepealt töö- siis lõbu.

Taastusarst Maie Pärnaga majas ringi käies saan teada- et aastas külastab Viimsi Tervist umbes 24 000 inimest. 80% klientidest on soomlased. Ülejäänud 20 protsendi sisse mahuvad rootslased- norrakad ja eestlased. Viimaseid on vaid 1-2%. Rohkem kaasmaalasi kasutavad teenustena valdavalt massaaži- jõusaali- ujulat ja saunu ilma majutuseta. Harrastatakse ka aeroobikat ja muid kaasaegseid keha vormishoidmise stiile- kusjuures treeneriteks on oma ala parimad.

<strong>Mitmekesised teenused<br /></strong>Majast väljumata saab tellida endale uued prillid- osta ravimeid ja Ingli Pai tooteid- mis on valmistatud käsitsi- looduslike õlide baasil (kreemid- õlid ja maskid).

Sama katuse all tegutsevad veel ilusalong Venus- Beauty-SPA ja ilukirurgia erakliinik Ars Medica.<br /> Ravi- ja iluteenuste nimistu on pikk ja mitmekesine. Pakutakse klassikalist üld- ja osalist massaaži- veealust manuaalset ja automaatset massaaži- spordi-- lümfi ja segmentmassaaži. Idamaistest massaažiliikidest saab valida Hiina energeetilise- punkt- ja aroomimassaaži vahel. Kasutatakse ka klassikalist üldmassaaži idamaiste elementidega.

Soojusravi protseduuride hulka kuuluvad parafiin-osokeriitravi ja saviravi. Aparaatse ravi protseduuridest kasutatakse elekter-- ultraheli-- magnet- ja inhalatsioonravi. Pakutavate teenuste nimistust võib leida veel valgus- ja laserravi ning soolakambri. Ravivõimlemist tehakse nii saalis kui ujulas. Valida saab ka venitusteraapia Mastercare’i teraapialaual. Lisaks on külastajate kasutada erinevad saunad- saab ujuda basseinis- teha hommikvõimlemist ja kepikõndi.

<strong>“Valgustav” vestlus<br /></strong>SPA-s Viimsi Tervis töötab neli arsti: Ene Kääpa- Kaja Sepp- Maie Pärn ja Maret Tammeka. Kõigil on taastusravialane kutse. Kuna juhtub olema neljapäev - üks neid päevi- mil grupid vahetuvad ja sagimist on rohkem -- siis on tööl kolm tohtrit.

Suundume ujula terrassile- kus on mõnus juttu puhuda ja samal ajal valgust “neelata”. Kaja Sepp tutvustab lühidalt SAD valgusravi (Seasonal Affective Disorder) põhimõtteid ja näidustusi ning lülitab “kunstpäikese” sisse. Taustaks mängib rahustav ja lõõgastav muusika. Siin majas juba osatakse meeldivat kasulikuga ühendada.

 

<strong>Kaja Sepp (KS):</strong> “Kas anda talvemasendusega patsiendile antidepressanti või näidata valgust? Minu meelest on valgus igal juhul looduslikum. Mind teeb ta küll reipamaks. Muidu on pimeda ja sombuse ilmaga kogu aeg niisuguse tunne- nagu müts oleks peas. Tavaline valgus ei aita- seda on palju uuritud.”

Algatuseks palun arendusarstil Kaja Sepal oma ametinimetus lahti seletada.

<strong>KS:</strong> “Olen Saaremaa spaades peaarstina töötanud 1996. aastast. Üleminekuajal tehti sanatooriumidest spaad. Minu ülesandeks oli raviprotseduuride juurutamine ja kohandamine haigematele klientidele- ka suunitlusega välismaalastele. Viimsi Tervises- mis on muide ka osaliselt saarlaste ehitatud- olen töötanud veidi üle aasta. Arendusarst sellepärast- et siin seda asja edasi viiksin.”

Hiljem saan teada- et lisaks SAD-valgusravi juurutamisele oli Kaja Sepa idee ka Thalassosaun (thalassa tähendab kreeka keeles merd)- kus saab eri liiki saunamõnude kõrval nautida muda- ja soolaprotseduure.

Thalassosauna ruumes tehtavatel saviravi protseduuridel kasutatakse Hiiumaa muda. See on viskoossem kui Saaremaa vannimuda ja teda saab kasutada pakettides.

“Mudaravi traditsioon Saaremaal sai tänavu 186-aastaseks (esimene mudaravila 1824). On kujunenud oma tavad ja reeglid nagu näiteks veinikultuurilgi. Kui ikka ravi teha reeglite järgi- siis on ka tulemus väga hea. Need- kes varemalt niisugustesse protseduuridesse skeptiliselt suhtusid- on hiljem tõdenud- et nad täiesti toimivad-” kommenteerib saarlasest tohter.

Mudaravi avaldab toimet kolmel viisil: kestev soojustoime- bioaktiivne toime ja mehaaniline toime. Loiult kulgevate põletike puhul stimuleerib mudaravi loomulikku paranemist. Oluline on mudaravi traumade järelravis- liigespõletike ja erinevate närvikahjustuste korral.<br /><br />

<strong>Kas SPA-sse saabudes tuleb kõigepealt minna arsti vastuvõtule?</strong>

<strong>KS:</strong> “Inimesed- kes tulevad siia ravi saamise eesmärgil- lähevad kõigepealt arsti vastuvõtule- räägivad oma haigused ja probleemid ära: põetud haigused- varem saadud ravi- tehtud operatsioonid- allergiaprobleemid. Teeme ka läbivaatuse. Selle järgi hindame- kui palju inimene koormust talub. Just soojusravide osas - et me neid üle ei turgutaks.<br /> Vanasti käisid ju sanatooriumides ainult suhteliselt terved inimesed. Soomlaste peal oleme õppinud- kuidas ka väga haigele inimesele taastusravi teha. Kuressaares sõitsid ikka mõned südamehaiged üle õue haiglasse ka - koormasime nad üle. Me ei uskunud- et mõne protseduuri üldine soojusefekt kardiovaskulaarsüsteemile nii koormav võib olla.”

<strong>Teil on ka eriarstide vastuvõtud. Kuidas need on korraldatud?</strong>

<strong>KS:</strong> “Kardioloogi- ortopeedi ja silmaarsti vastuvõtud toimuvad ühel päeval nädalas meie majas. Ülejäänud spetsialistide vastuvõtule saatmiseks lepime aja kokku - kas kõrval asuvas Fertilitases- Viimsi haiglas või mõnikord kuskil mujal linnas. Ka ultraheliuuringut saame osta Fertilitasest. Röntgen on praegu keskhaiglas. Veel detsembris peaks Viimsi haigla saama endale uue röntgeniaparaadi- siis ei pea inimesi linna peale kõndima saatma. Meie patsiendid on ikkagi huvitatud uuringutest- sest kodus on neil arstide vähesuse tõttu raske löögile pääseda. Paljud räägivad- et neil on eesti arst. Väga kiidavad.<br /> Kohapeal teeme koormusega EKG-d- vererõhu mõõtmist 24 tunni vältel- spirograafiat- tavalist EKG-d ja kõiksuguseid analüüse- mida HTI-labor võimaldab.<br /> Kuna meie klientuur on enamasti vanemad ja haigemad inimesed- siis oleme võtnud meditsiinilise suuna - nn Medical Spa. Nädalalõppudel käib Rootsist ja Soomest ka nooremaid inimesi- aga rohkem iluteenuseid saamas. On võimalik osta eraldi ilupakett. SPA Beauty-salongis tehakse erinevaid nahahoolduse ja kosmeetilisi protseduure (näo- ja kehahooldus- klassikaline- aroomi- ja vaakummassaaž- käte- ja küüntehooldus- luksvann jpm)”

<strong>Kuidas paketimüük toimub?</strong>

<strong>KS:</strong> “Paketimüük käib reisibüroode kaudu. Soomes ja Rootsis on eraldi reisibürood- mis on spetsialiseerunud just spaa-reisidele. Saab osta 4-päevase või nädalase ja vajadusel ka pikema ravipaketi. Tullakse ka otse- aga valdavalt kasutatakse reisibüroode teenuseid. Nii tuleb neile ka odavam.”

<strong>Maie Pärn (MP):</strong> “Tullakse ka suurema seltskonnaga sünnipäevaks või mõneks muuks tähtpäevaks. Mäletan- et üks vanapaar käis meil koos 18 sugulasega kuldpulmi pidamas.”

<strong>Milline on siinsete arstide töökoormus?</strong>

<strong>KS:</strong> “Kuidas kunagi. On kergemaid ja raskemaid päevi. Tõsisemad tööpäevad meie arstidele on laupäev- pühapäev ja esmaspäev - siis on vastuvõtud uutele saabunud patsientidele-klientidele. Teinekord on meid siis aidanud ka taastusravi residendid. Praegu on nii- et Maie Pärn on tööl rohkem nädalavahetustel ja vaba argipäevadel- talle klapib nii paremini. Kuna saame omavahel väga hästi läbi- siis oleme suutnud kokku leppida ja teha hästi paindlikud graafikud- kombineerida. Enamasti on argipäeval korraga tööl kaks arsti. Aga nädalavahetustel ja esmaspäeval oleme neljakesi- kui tuleb rohkem gruppe. Saabujatele toimub spetsiaalne ravisid tutvustav infotund- mida veab Maie.”

<strong>Ene Kääpa (EK):</strong> “Kaja on ka peaaegu igal pühapäeval tööl- kui rootslased tulevad. Tema oskab meist ainukesena rootsi keelt. Paljud neist muud keelt ei räägigi. Nad väga tunnustavad- kui nendega rootsi keeles räägitakse. Oleme ka koos tõlgiga vastuvõttu teinud- aga see nõuab topelt aja.”

(Arstide jutu sisse lipsab aeg-ajalt nii soome- kui rootsikeelseid väljendeid. “Mitte eputamise mõttes- lihtsalt eesti keel läheb meelest ära- just konkreetsed terminid- mida peab iga päev soome keeles kasutama-” vabandab dr Sepp.)

<br /><strong>Millised on need protseduurid- kuhu ilma arsti vastuvõtuta ei lasta?</strong>

<strong>KS:</strong> “Näiteks aparaatsed raviprotseduurid. Infotunnis just räägitaksegi sellest- milline protseduur kellelegi sobib ja hoiatatakse ka natukene. Kui tekib kahtlus- saab alati arsti vastuvõtule tulla.”

<strong>Kas on ka niisuguseid hulljulgeid- kes ei tea ohtu karta?</strong>

<strong>KS:</strong> “Mõni siin tahab iga päev infrapunasauna võtta. See ei ole ikkagi soovitav. Ta on natukene kavalam kui tavasaun- kiirendab ainevahetust ja väsitab liiga ära. Iga päev ei mõju enam toniseerivalt- vaid kurnavalt. Tervele inimesele soovitame kaks-kolm korda nädalas.<br /> Registratuuri töötajad on meil ka välja õpetatud. Oskavad natukene nõu anda- kui tullakse protseduure tellima.”

<strong>MP:</strong> “Mina olen soovitanud enne sauna vähemalt liitri vett ära juua ja poolteist liitrit kaasa võtta. Igaks juhuks- et ei tekiks vee defitsiiti.”

<strong>Kas soome patsient eristub ka millegi poolest?</strong>

<strong>KS:</strong> “Soomlane on niisugune kasvatatud ja koolitatud patsient- see on arstile suur rõõm. Nad on võtnud tervise enda asjaks.”

<strong>MP:</strong> “Sellist asja neil ei juhtu - nagu eesti patsientidega -- et mul oli vererõhk täna normis ja jätsin tablettide võtmise katki. Nemad on väga teadlikud- täidavad hoolikalt arsti ettekirjutusi. Nad teavad- et tervis sõltub ennekõike neist endist. Ka see- et arsti juurde pääs on olnud pikka aega raskendatud- on neid kasvatanud. Kõiki siin pakutavaid teenuseid kasutatakse maksimaalselt: võimlemist- ujumist- kepikõndi. Siit saavad nad ka ravimeid kaasa osta- need on enamasti ju meil odavamad. Aga kuna nad kodus ei pääse arsti vastuvõtule- siis käiakse siin ka retsepti uuendamas.”

<strong>KS:</strong> “Sellist asja soomlaste puhul ei kohta- nagu tuleb ette mõne eesti patsiendiga- et ta ei tea- mis tal opereeritudki on: “Ma täpselt ei tea- midagi siit kõhust lõigati...” Vahel ikka loen neile moraali. Kelle asi see siis peaks olema? Arst saab olla koostööpartner- abistaja ja õpetaja- aga tervis peaks ikka ennekõike inimese enda mure olema.”

<strong>EK:</strong> “Kui eestlane usub rohkem naabrinaist- siis soomlane on küll arstiusku. Meil on ikka küljes niisugune sotsialismiaegne mentaliteet ajast- kui meditsiin oli hõlpsasti ja täiesti tasuta kättesaadav. Soomlane on kuidagi meeldivalt üllatunud- kui arst temaga räägib ja seletab- mida tuleks teha- kuulab ta ära...”

<strong>MP:</strong> “Soomlased suhtuvad eesti arstisse üldse väga lugupidavalt.”<br />

Selleks korraks oleme oma valgusedoosi kätte saanud. Peab tunnistama- et mind valdab kerge ärevus. Seda mitte ees ootavate protseduuride pärast- vaid nõnda on intensiivne valgus mõjunud. Muutusi enesetundes tõdeb ka dr Ene Kääpa. Teised on juba harjunud.

<strong>Nüüd protseduuridele!<br /></strong>Tohtrite konsiilium otsustab- et nohusele ja mööbli vinnamisega endale liiga teinud ajakirjanikust patsiendile tuleb ordineerida massaaži- parafiin-osokeriitravi ja soolakambrit.

Enne massaažiseanssi jõuame Maie Pärnaga sisse kiigata ruumi- kus tehakse pärlivanni. Miskipärast ei ole vees ühtegi pärlit näha. Arst hakkab naerma ja selgitab- et õhk ja vesi tekitavad niisuguseid mulle nagu pärlid. “Vanasti pandi rest vanni põhja. Nüüd on selle jaoks spetsiaalsed vannid. Pärlivannis mõjutavad keha nii soe vesi kui ka miljonid õhumullid- mis tõhustavad vanni vereringet parandavat toimet. Ravimtaimede ekstraktide lisamisel saab protseduurile anda lisaaktsendi. Kasutatakse ka soolasid (näiteks Surnumere soola).”

Nohusele patsiendile veeprotseduurid kahjuks ei sobi...

Koos staažika parafiinitegija Rutti Häkkineniga otsustab Maie Pärn- kes on ajakirjaniku ihumured tervikuna enda lahendada võtnud- et parafiinisokid sobiksid väga hästi.

See- mis minuga nüüd juhtuma hakkab- on üsna kummaline. Jalatallad kreemitatakse kokku ja pistetakse kuuma parafiini sisse. Mõne aja pärast moodustuvad jalga tõepoolest sokid- ainult et parafiinist. Peale tõmmatakse flanellpapud. Jalad õhetavad (segule on lisatud ka teepuuõli) ja kuumavad hullult- aga tunne on üldiselt mõnus.

Ent see pole veel kõik. Selja alla sätitakse ahjuplaadi suurune parafiiniplaat- üks väiksem tükike veel rinna peale. Seejärel mässitakse mind üleni teki sisse. Näen välja nagu kookon.

Vahepeal käib dr Pärn oma asju ajamas ja tuleb siis kaema- kuidas patsient end tunneb. Tunnistan- et suurepäraselt- isegi nina on lahti läinud. Maailm omandab hoobilt uued värvid- kui õhku ka antakse.

Kui ettenähtud aeg otsa saab- vabastatakse mind kõigepealt sokkidest ja tehakse tagatipuks veel tallamassaaži. Täiesti maksimaalne! Lisaks jagatakse infot parafiin-osokeriitravist. Saan teada- et see on lokaalne soojaprotseduur- mis sobib hästi pinges lihaste lõdvestamiseks (näiteks enne massaaži või valu ja põletiku leevendamiseks ning vereringe parandamiseks krooniliste liigesehädade puhul). Osokeriidi ehk mäevaha lisamine parafiini tõstab segu soojusmahtuvust.<br /> Kui jalad jälle alla saan- tunnen- et olen juba täitsa pehme. Aga ees on ootamas järgmine protseduur - massaažitool. No ei tea- mis loom see veel on?

<strong>Karmikäeline massaažitool<br /></strong>Pealtnäha üsna tavaline nahast lamamistool. Heidan pikali ja hakkan pulti näppima. Algatuseks antakse selga üsna tugevad matsud. Päris “karmikäeline” teine! Aga asja annab parandada. Saab valida mitme režiimi vahel. Kui olen kogu menüü läbi käinud- saabub taas dr Pärn ja talutab mu soolakambrisse. Ikka veel tunnen- nagu mudiks keegi jätkuvalt mu selga.

Soolakamber erilisi üllatusi ei paku- välja arvatud see- et võitlen pidevalt unega- mis üldse ei taha õnnestuda. Aeg ajalt pühib mul une silmast väike kaaspatsient- kes oma isa terroriseerib- nõudes juba kolmandat korda potile. Ju sai tal paigalistumisest lihtsalt villand. Üksi jäädes tunnen täielikku lõõgastust ja olen Viimsi SPA osavõtlikele tohtritele üüratult tänulik.

Lahku minnes annab Maie Pärn teele kaasa hea idee: “Võtke suurem seltskond kokku ja üürige kaheks tunniks Thalassosaun. Uskuge- te ei kahetse!” Idee väärib kaalumist.

<br /><strong>MARIKA KUSNETS<br /></strong><a href="mailto:marika@mu.ee">marika@mu.ee</a>

<br />  

<br /> ************************

<br />  

<strong><u>Paar näidet raviprotseduuridest:</u></strong>

<u><br /></u><strong><em>Thalassosaun</em></strong>

Thalassosaun (<em>thalassa</em> tähendab kreeka keeles merd) võimaldab lisaks leili- ja aurusaunamõnudele kasutada ka looduslikku meresoola ja -muda - seda kõike ikka inimese tervise ja ilu huvides. On hea- kui ka sügistalvel saab oma kehale kinkida midagi merest.<br /> Soojal kivitoolil istudes algab varsti higistamine ja nahapoorid avanevad- nahaveresooned laienevad. Kes arvab- et soojal kivil ei higista piisavalt- võib enne soolaprotseduuri käia saunas- sobivad nii auru- kui leilisaun. Soolaga hõõrumise abil saab surnud naharakud eemaldada. Samaaegselt toimib sool ka naha verevarustust parandavalt- turseid vähendavalt ning üldiselt karastavalt. Soola on hea hoida nahal 5-15 minutit- seejärel tuleb see duši all maha pesta. Sobib järgnevalt saunaprotseduur leilisaunas ja/või aurusaunas ja kümblus mullivannis.<br /> Järgneb toniseeriv- trimmiv ja värskendav kehahooldus:<br /><strong>   * Võimalus nr. 1: <em>Legrete Fango<br /></em></strong>Määrige soojendatud <em>fango</em>’t õhukese kihina kätele- jalgadele ja/või kehale. Mõne aja pärast te tunnete- kuidas nahk muutub mõnusalt värskeks. Hoidke <em>fango</em>’t kehal ja laske toimida 15-20 minutit. Sauna ei ole soovitav minna! Seejärel loputage <em>fango</em> hoolikalt veega kehalt seepi kasutamata. Soovitav on nahka seebiga mitte pesta kahe protseduurile järgneva tunni jooksul- sest <em>fango</em> avaldatav bioaktiivne toime kestab veel paar tundi pärast selle kasutamist.<br /><em>Legrete Fango</em> sisaldab haruldast Eocene merest pärinevat fossiilmuda ja omab seetõttu unikaalseid raviomadusi tänu rikkalikule mineraalvee ja geoloogiliste elementide sisaldusele. Peale muda koosneb <em>fango</em> veel taastavate omadustega hallist savist- küpressiekstraktist ning piparmünditaime osistest. Piparmünt sisaldab rikkalikult mentooli- kaaliumit- kaltsiumit ja tanniine- mis omavad looduslikku valu- ja põletikuvastast toimet ning vähendavad turseid.<br /><strong>   * Võimalus nr. 2: Mummi saunamesi<br /></strong>Saunamesi puhastab hästi nahka- muudab selle pehmemaks ja siledamaks. Eemaldab jääkaineid ka naha sügavamatest kihtidest ning toniseerib. Saunamesi määrida õhukese kihina pestud kuivale nahale ning võtta leili mõnest minutist veerand tunnini vastavalt enesetundele. Kes saunaleili ei soovi- võib istuda meega määritult kuumale kivitoolile ning lasta meel mõjuda 10-20 minutit. Seejärel peske hoolikalt mesi kehalt seepi kasutamata. Puhas vesi ja ravimtaimetee protseduuri lõpus on väga soovitatav. Saunamee segamisel on kasutatud eeterlikke õlisid- mis omakorda lisavad kogu protseduurile veel võlu.<br /> Variandid on:<br /> 1. Männiõli - leevendab hästi lihas- ja liigesvalusid- parandab verevarustust jäsemetes.<br /> 2. Sidruniõli aitab jagu saada väsimusest ja uimasusest- taastab keskendumisvõime ja parandab mälu- on efektiivne tselluliiti ennetav abinõu.<br /> 3. Teepuuõli on antiseptilise toimega ja eriti kasulik nahapõletike puhul- parandades ka immuunsüsteemi kaitsevõimet.<br /> 4. Ylang-Ylang on tuntud vaimuvärskuse esilekutsuja. Peletab masenduse ja närvilisuse- tekitab üldise heaolutunde.

<em>Allikas: Viimsi Tervis</em>

 

<strong><em>SAD valgusravi</em></strong>

SAD (<em>Seasonal Affective Disoder</em> - kaamosmasendus) valgusravi kasutatakse talvemasenduse raviks- väsimuse leevendamiseks- unehäirete raviks.<br /> Talvemasendusest ehk pimedal ajal teatud piirkondades valguse puudusest tingitud masendusest hakati rääkima 1980-ndate aastate alguses. Valgusravi kui ravimeetod võeti kasutusele 1980-ndate keskel ja lõpupoole. Valgusravi mõjutab organismis melatoniini ja serotoniini taseme regulatsiooni ja bioloogilist ööpäevarütmi.<br /> Melatoniin on ajus asuva käbinäärme hormoon- mille ülesanne on soodustada uinumist ja und. Selle tase organismis peab olema normaalselt kõrgem öösiti. Pimedal ajal tihti melatoniini taseme regulatsioon häirub- olles normist kõrgem ka päevasel ajal. Valgusravi pidurdab mõningal määral selle hormooni nõristumist päeval ning teeb olemise reipamaks. Näiteks inimesed- kes on unised pärastlõunasel ja õhtusel ajal- aga voodisse minnes ei suuda uinuda või uni on katkendlik- peaksid valgusravi võtma pärastlõunasel ajal. See tagab virgema olemise päeval ning parema une öösel.<br /> Serotoniin on kesknärvisüsteemis oluline aine. Selle vähesuse või liigse ärakasutamise tõttu tekivadki inimesel meeleoluhäired- kurvameelsus kergemal või raskemal kujul kuni tõsise depressioonini välja. Valgusravi mõjub ka serotoniini ainevahetusele- tõstes meeleolu ning andes reipust- kusjuures ebasoovitavaid kõrvaltoimeid valgusravi ei tekita.<br /> Inimese bioloogiline ööpäevarütm nihkub masenduse puhul paigast- aga valgusravi seab organismi sisekella taas õigeks.<br /> Valguspuudusest tingitud talvedepressiooni all kannatab umbes 10-20% inimestest ja on rohkem naiste probleem: suhe meestega 4:1. Tavaline SAD ravivalguse valgustustihedus on 2500-10 000 luksi. Eriti hästi sobib ravi hommikul kella 7-11 vahel- kestvusega pool tundi- kui valgustustihedus on 10 000 luksi.<br /> Valgusraviga oleks õige alustada juba enne sümptomite tekkimist või kui need on just tekkinud. Siis on võimalik ära hoida sümptomite süvenemist- kuid kunagi pole hilja alustada. Sagedamini algab talvemasendus novembris ja jaanuaris- kuid võib tekkida ka juba septembris ja kesta kuni märtsi-aprillini.<br /> Valgusravi toime on tuntav juba nädalaga. Mõnel inimesel annab ravi tulemust aeglasemalt. Erinevatel andmetel on valgusravi tõhus 70-80 protsendil talvemasendusega patsientidel.<br /> Andmeid valgusravi kahjulike toimete kohta peaaegu ei ole- üldiselt talutakse seda hästi. Valgusravi ei soovitata- kui esineb mõni silmahaigus: glaukoom- äge või krooniline põletik- võrkkesta haigused; kui kirgas valgus tekitab silmade punetust- ärritust ning peavalu või muidu halba enesetunnet. Ka mõnede ravimite tarvitamise korral valgusravi ei sobi.

<strong>Küsimustik talvemasenduse diagnoosimiseks<br /></strong>Kui 2-3 sümptomile on vastus “pidevalt” ja/või “tihti” (skaalal järgnevad: “mõnikord”- “harva”- “mitte kunagi”)- siis võib olla tegemist valguse puudusest tingitud probleemiga.

Sümptomid:<br /> * mul on pimedal ajal raskem hommikuti ärgata;<br /> * mul on pimedal ajal raskem olla tööl asjalik;<br /> * tahan pimedal ajal rohkem süüa;<br /> * tunnen pimedal ajal suuremat magusaisu;<br /> * olen pimedal ajal tujutu;<br /> * mu kehakaal tõuseb pimedal ajal oluliselt;<br /> * ärritun pimedal ajal kergemini;<br /> * tunnen pimedal ajal tõsist energiapuudust.

<em>Allikas: Kaja Sepp</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.