KÜSITLUS:

Mis oli lõppeval aastal Eesti tervishoius kõige meeldejäävam?

<strong>KÜSITLUS: Mis oli lõppeval aastal Eesti tervishoius kõige meeldejäävam?</strong>

<em>Kui heita tagasipilk 2005. aastale- siis mis oli Teie arvates lõppeval aastal Eesti tervishoiuvaldkonnas kõige tähelepanuväärsem või meeldejäävam (olgu siis positiivne või negatiivne) sündmus või otsus või suundumus vms? Miks?</em>

 

<strong>Madis Tiik<br /><u>Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige:</u></strong>

"Ma arvan- et positiivseid sündmusi on päris mitu: kulupõhiste hindade kehtestamine- E-Tervise sihtasutuse asutamine jne.<br /> Positiivne on olnud skandaalide ja teravate vastasseisude puudumine. Ei tea- kas see tähendab valmistumist järgmise kevade palgaläbirääkimisteks või on inimesed väsinud kraaklemisest või oleme jõudmas uuele tasemele - oskame rohkem arvestada erinevate osapoolte seisukohti ja vajadusi. Positiivse mulje on jätnud ka sotsiaalministeeriumi tervishoiu asekantsleri töö. Üle pika aja on näha ministeeriumis soovi ja suutlikkust lahendada olulisi probleeme tervishoius. Eks see positiivne on osalt ka poliitilise juhtkonna teene- seega kiidusõnad ka abiministrile ja ministrile."

 

<strong>Tiina Tõemets<br /><u>Eesti Õdede Liidu juhatuse liige- koolituskeskuse juhataja:</u></strong>

"Ausalt öeldes meenus kohe kaks positiivset sündmust. Kindlasti oli 2005. aastal üks olulisemad saavutusi tervishoiutöötajate alampalga kokkuleppe jõustumine. Usun- et nii mõnelegi õele- kes oli otsustanud Eestist lahkuda või leida tööd mujal tööturul- andis see võimaluse jääda tööle valitud kutsealale.<br /> Teise olulise sündmusena sooviksin välja tuua õdede erialase koolituse projekti käivitumist. See on tähtis samm edasi õendusalases hariduses- mis omakorda loob õdedele võimaluse tulevikus planeerida karjääri ja pakkuda iseseisvat õendusabiteenust ning seega muuta igapäevast tööd mitmekesisemaks. Kuigi 2005. aastal toimusid ettevalmistused õde-spetsialisti õppe alustamiseks ja tegelik õppetöö algab 2006. aastal- siis aasta lõpul võib väita- et ettevalmistused on olnud põhjalikud ning ootused uue õppe suhtes kõrged."

 

<strong>Matti Zirk<br /><u>AS Suure-Jaani Ravikeskuse juhataja:</u></strong>

"Minu arvates oli 2005. aasta kõige tähelepanuväärsemaks sündmuseks see- et sotsiaalministeerium otsustas hakata välja töötama rahvatervise poliitikat. Kahtlemata on see õige samm ja aitab pikemas perspektiivis vähendada kulusid meditsiiniteenusele. Inimese tervis on eelkõige iga inimese enda asi ehk iga inimene peab vastutama ise oma tervise eest!"

 

<strong>Ivi Normet<br /><u>sotsiaalministeeriumi tervishoiu asekantsler:</u></strong>

"Tervishoiutöötajate palgakokkuleppest tulenevalt läksime 2005. aastale vastu esimest korda negatiivse ravikindlustuse eelarvega. Töötasime kuid lahenduste kallal koos poliitikutega- et olukorrast välja tulla. Aga majanduskasv ja sotsiaalmaksu prognoositust parem laekumine aitas ravikindlustuse eelarve tasakaalu viia lühiajaliselt. Pikas perspektiivis on ikkagi vaja ravikindlustuse tulubaasi suurendada ja selles valguses oli oluline saavutatud kokkulepe tõsta sotsiaalmaksu maksmise aluseks olevat kuumäära.<br /> Sotsiaalmaksu kuumäära tõstmine 2006. aastal 1400 kroonini ja 2007. aastal 75 protsendini kuupalga alammäärast täistööaja korral ning sellega võrdsustamine alates 2008. aastast avaldab ravikindlustuse tulude suurenemisele järgmist mõju:<br /> * 2006. a (kuumäär 1400 kr) - 117 400 000 kr;<br /> * 2007. a (kuumäär 2570 kr) - 322 484 024 kr;<br /> * 2008. a (kuumäär 3854 kr) - 610 456 334 kr."

 

<strong>Ants Nurk<br /><u>Nycomed Sefa AS juhataja:</u></strong>

"Ravimitootja pilgu läbi oli kindlasti kõige tähelepanuväärsem sündmus uue Ravimiseaduse kehtima hakkamine alates 1. märtsist 2005. Uus Ravimiseadus on vastavuses Euroopa Liidu vastava seadusandlusega ning seetõttu on “mängureeglid” ühesuguse(ma)d ning selgemad uues suuremas ELis.<br /> Mitut tüüpi tegevusloa lubamine (tootjal hulgimüügi ning hulgimüüjal piiratud tootmise) lihtsustab ja avardab äri võimalusi. Teisese müügiloa võimaldamine toob kaasa paralleelimpordi ning kasvava konkurentsi- samas ka tarbijahinna languse.<br /> Teiseks tähtsaks sündmuseks pean Eesti ravimitootjate liitude (Rahvusvaheliste Ravimitootjate Liit Eestis ja Eesti Geneeriliste Ravimite Liit) ühtse turundustavade koodeksi allakirjutamist sel aastal. See dokument on samuti kooskõlas Euroopa vastava organisatsiooni (EFPIA) sätetega ning reglementeerib ravimifirmade käitumist müügi- ja turundustegevuses eesmärgiga pidada kinni eetikanormidest.<br /> Kolmandaks võiks märkida- et sarnaselt teiste eluvaldkondadega (ehitus jm) on Eestis arstide äravool palgatingimuste tõttu muutunud reaalsuseks- seda on teadvustatud ja riik on asunud selle pidurdamiseks tegutsema."

 

<strong>Pait Teesalu<br /><u>SA Tartu Ülikooli Kliinikumi silmakliiniku juhataja:</u></strong>

"Minu mätta otsast vaadates oleks positiivne katarakti ja suurte liigeste proteesimise keskost- mis võimaldab patsiendil pöörduda talle sobivasse raviasutusse sõltumata haigekassa piirkondlikust kuuluvusest.<br /> Negatiivne on aga kevadine kae operatsiooni ja liigeseproteeside vajadusega Tartu piirkonna haigete Tallinna suunamine haigekassa poolt- kuigi ka elukohajärgsed raviasutused (sealhulgas Tartu ülikooli kliinikum) oleksid raha saamisel selle töö ära teinud. Ehk siis - Tallinna haiglate huvide ettepoole seadmine patsientide huvidest."

 

<strong>Ada Kraak<br /><u>Pärnu linnaarst:</u></strong>

"Meie riigi tasandil on minu arvates lõppeval 2005. aastal tähelepanu väärivaks ja olulisimaks otsuseks südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamise  riikliku strateegia ning HIV/aidsi ennetamise riikliku strateegia kinnitamine valitsuse poolt.<br /> Kõnealuste dokumentide kinnitamisega väljendab valitsus ka tegelikkuses vajadust pöörata tähelepanu elanikkonna tervisele ning samas ka vastutuse võtmist rahva tervise eest."

 

<br /><em>Küsinud<br /> Peep Talimaa<br /></em><a href="mailto:peep@mu.ee"><em>peep@mu.ee</em></a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.