Muudetavad riskifaktorid põhjustavad suure osa pahaloomulistest kasvajatest

Enam kui kolmandiku vähisurmadest võib kanda üheksa muudetava riskifaktori arvele, tutvustab Medscape ajakirjas Lancet ilmunud raportit.

Enam kui kolmandiku vähisurmadest võib kanda üheksa muudetava riskifaktori arvele- tutvustab Medscape ajakirjas Lancet ilmunud raportit.

“Suremuse vähendamise osas ei ole edusammud pahaloomuliste kasvajate ravis olnud nii suured kui teiste krooniliste haiguste juures ning efektiivsed skriiningmeetodid on kasutusel vaid mõne vähitüübi juures-” kirjutavad dr Goodarz Danaei ja tema kaastöölised Lancet’is. Raporti koostasid vähiriski hindamisega tegelenud koostöörühm Harvard School of Public Health’i juures Bostonis ning Harvardi ülikooli juurde loodud ülemaailmse tervishoiu algatusgrupp.

“Primaarne preventsioon elustiili ja keskkonna muutuste kaudu jääb peamiseks võimaluseks- kuidas pahaloomuliste kasvajate esinemist maailmas vähendada-” ütlevad autorid- kelle raportis hinnatakse suremust kaheteistkümne erineva kasvajatüübi korral seoses üheksa riskiteguriga seitsmes Maailmapanga regioonis 2001. aastal.

Uurijad kasutasid analüüsis andmeid projektist Comparative Risk Assessment ja teistest allikatest ning Maailma Terviseorganisatsiooni statistikat vähki suremuse kohta erinevates piirkondades.

Teadlased arvutasid- et 2001. aastal seitsmest miljonist pahaloomuliste kasvajate tingitud surmast ligikaudu 2-43 miljonit olid omistatavad üheksale potentsiaalselt muudetavale riskifaktorile. Neist 2-43 miljonist inimesest 0-76 miljonit suri kõrge ning ülejäänud 1-67 miljonit madala ja keskmise sissetulekuga riikides; 1-6 miljonit olid mehed ja 0-83 miljonit naised.

Suitsetamine- alkoholi tarvitamine ning vähene puu- ja köögiviljade osakaal toidus olid olulisimad vähki suremise riskitegurid kogu maailmas.

Madala ja keskmise sissetulekuga piirkondades- Euroopas ja Kesk-Aasias oli kõige suurem osa (39 protsenti) vähist tingitud surmadest seotud üheksa uuritud riskifaktoriga.

Autorite hinnangul aitaks väga suure osa vähist põhjustatud surmasid ära hoida tähtsamate elustiilist ja keskkonnast tulenevate riskifaktorite vältimine.

Nimetatud üheksa riskifaktorit olid: suur kehamassi indeks- puu- ja köögiviljade vähene tarbimine- vähene kehaline aktiivsus- suitsetamine- alkoholi tarvitamine- riskantne seks- linnaõhu saaste- tahkekütuste põletamine siseruumides ja saastunud injektsioonid tervishoiuasutustes.

Vaestes ja keskmiselt jõukates riikides sõltus nendest riskifaktoritest kõige enam haigestumine kopsu-- maksa- ja söögitoruvähki. Rikastes riikides moodustas kopsuvähk 52 protsenti nendest kasvajatest- mida sai seostada riskiteguritega.

Vaesemates ja keskmisel järjel olevates riikides oli inimese papilloomviiruse levimine sugulisel teel suurim emakakaelavähi riskifaktor.

Suitsetamine- alkoholi tarvitamine- ülekaalulisus ja rasvumine põhjustasid olulisima osa vähkidest rikastes riikides.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.