Põlvalased võitsid kiirabibrigaadi tagasi

Õiguskantsleri sekkumisel sai Põlva maavalitsus kinnituse, et tuleval aastal saavad põlvamaalased ööseks tagasi ühe kiirabibrigaadi, mille teenust osutav SA Tartu Kiirabi tänavu veebruaris ajutiselt ära võttis.

Õiguskantsleri sekkumisel sai Põlva maavalitsus kinnituse- et tuleval aastal saavad põlvamaalased ööseks tagasi ühe kiirabibrigaadi- mille teenust osutav SA Tartu Kiirabi tänavu veebruaris ajutiselt ära võttis.

Tartu kiirabi optimeeris tänavu 1. veebruarist Põlvamaa kiirabibrigaadide töögraafikut. Põlvamaa ainus arstibrigaad jäi endiselt Räpinasse ööpäevasesse valvesse- kuid Põlva kahest õebrigaadist jäeti esmaspäevast neljapäevani ööseks (kella 20-8-ni) ainult üks. Seega teenindab nädala neljal ööl põlvamaalasi ainult kaks kiirabibrigaadi- kuigi tervishoiuamet on 2002. aastal määranud Põlvamaa teenindamiseks kolm brigaadi.

Põlvas valvavasse õebrigaadi kuuluvad meditsiiniõde- parameedik ja kiirabitehnik. Nad peaksid ühtviisi hakkama saama nii infarktihaige kui seedetrakti verejooksuga haigega- arutleb Põlva maavanem Urmas Klaas.

Tartus ja Tartumaal seevastu on võimalik valida- kas saata välja arsti- või õebrigaad- lisas Põlva maavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja Mare Dreyersdorff. Pealegi on Tartus mitu haiglat- kuhu abivajaja saab pöörduda.

Põlva maavanem peab praegusel tasemel kiirabiteenust hõreda asustuse ja vananeva elanikkonnaga Põlvamaal lubamatuks.

<strong>Nõuded tulevad<br /></strong>Tervishoiuameti seisukoha järgi peaks kiirabibrigaadi kuuluma vähemalt kaks meditsiinilise eriharidusega inimest- kuid sotsiaalministri kehtiv määrus lubab teisiti. Teada on- et sotsiaalminister tahab kiirabibrigaadi koosseisu ja varustuse nõudeid muuta.

Küll aga oli Tartu kiirabil õigus väiksema töökoormusega perioodil brigaadide arvu omal vastutusel vähendada ja seda eeldusel- et kõik väljakutsed saavad teenindatud- teatas Tervishoiuamet.

Põlva maavanem muretses sellepärast- miks põlvamaalased ei saa võrdse kohtlemise printsiibist lähtuvalt kiirabiteenust- nagu see on Eesti seadustes ette nähtud ja mujal maakondades toimib.

<strong>Võrdselt koheldud<br /></strong>Põlvamaal- kus elab ligi 33 000 inimest- töötab öisel ajal kaks brigaadi ja 100 000 elanikuga Tartus viis brigaadi. Mare Dreyersdorff soovitab siinjuures võrrelda vahemaid- mis tuleb läbida väljakutsel Tartu linnas ja mis tuleb läbida Põlvast näiteks Oravale- Võrumaa piiri äärde.

Tervishoiuameti peadirektori seisukohalt ei ole Tartu linn võrreldes Põlva maakonna kiirabiteenusega paremini varustatud. Eelnimetatud seitsmele brigaadile lisaks on Tartus kogu Tartu kiirabi vastutuspiirkonna (sh Põlva maakond) teenindamiseks üks lastereanimobiilibrigaad ja kaks reanimobiilibrigaadi.

“Tervishoiuamet kasutab sarnaselt teiste Euroopa arenenud riikidega kättesaadavuse hindamist kohalejõudmise aja ja õnnestumise protsendi alusel-” vastas õiguskantsler Allar Jõks Põlva maavanemale Urmas Klaasile.

Õiguskantsleri küsimusele- kas Tervishoiuamet kaalub Tartu kiirabile Põlvamaad teenindavate kiirabibrigaadide vähendamise õiguse andmist ka 2006. aastaks- vastas tervishoiuameti peadirektor- et see küsimus ei ole kaalumisel.

Tartu kiirabil on kokku 17 kiirabibrigaadi. Tartu kiirabi omalt poolt põhjendas veebruarikuist Põlva brigaadide optimeerimist sellega- et Põlva kiirabibrigaadidel oli suhteliselt vähe väljakutseid- eriti öisel ajal- mil tuli 0-5 sõitu brigaadi kohta (Tervishoiuameti andmetel 0-8 väljakutset; mõlemad 2004. a andmed).

Mare Dreyersdorff Põlva maavalitsusest rõhutab siinkohal- et kiirabiteenus ei ole visiidipõhine- vaid valmisoleku teenus.

<strong>Rahapuudus pingestas<br /></strong>Teisalt pingestas Tartu kiirabi seisu rahapuudus: Tartu kiirabi ja Tervishoiuameti vahel sõlmitud lepingus ei olnud arvestatud autojuht-kiirabitehnikute palgatõusuga- nagu selgitas Tartu kiirabi juhatuse liige Katrin Paju Põlva maavanemale jaanuaris- enne kiirabibrigaadi äravõtmist.

Pärast optimeerimist lahkus kaks kiirabitöötajat töölt.

Aasta aega kestnud kirjavahetus Põlva maavanema- Tervishoiuameti juhi- sotsiaalministeeriumi- Tartu kiirabi ja õiguskantsleri vahel aitas esile tuua probleemid kiirabis- sõnas Dreyersdorff. “Kui optimeeritakse- siis võimalusel seal- kus on arstiabi paremini kättesaadav- aga mitte maapiirkondades- kuhu ei jätku perearste- kiirabi ega eriarste-” lausus Dreyersdorff.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.