SIIBER:

veidraid lugusid meditsiinist

<strong>Venemaal valiti HIV-positiivne kaunitar</strong>

Venemaal toimus aidsivastase võitluse päeva puhul HIV-positiivsete neidude iludusvõistlus- mille võitjaks krooniti 24-aastane Svetlana Izambajeva.<br /> Kui Svetlana Izambajeva avalikustas- et on HIV-positiivne- sai ta oma sõpradest praktiliselt lahti. Nad põgenesid- kui Svetlana neile näiteks tervituseks kätt pakkus.<br /> Novembri viimasel päeval sai kogu Venemaa temast teada ja aplodeerisid talle kui Miss HIV-positiivsele.<br /> Svetlana sai diagnoosi teada pärast 2002. aasta armuseiklust kruiisireisil. 8. märtsi- mil kõik vene naised lilledega üle külvatakse- veetis naine magamistoas lohutamatult nuttes.<br /> Kuid Svetlana vaim sai füüsisest võitu ja ta tegi endale asjad selgeks: vaja on elada targemini.<br /> Svetlana elab T?eboksarõs- õpib kaugõppes põllumajandusülikoolis ökonomist-mänedžeri erialal ja töötab juuksurina.<br /> Netisaidi newsru.com teatel võitis Izambajeva konkursi “Miss positiivne 2005” tiitli enam kui 30 kandidaadi seast.<br /> Konkurss toimus aidsiprobleemide kajastamisele pühendunud võrguleheküljel.<br /> “Žürii valis kolm võitjat - mulle omistati peaauhind- veel kahele neiule lisaauhinnad. Ent need neiud ei soovinud oma perekonnanime avalikustada. Mina neid hukka ei mõista - seda on raske teha-” tunnistas võitja.<br /> Ta avaldas lootust- et tema teguviis aitab ka teistel HIV-kandjatel oma hirmust võitu saada.<br /> “Võitlus aidsiga ei tohi muutuda haigete inimeste tagakiusamiseks-” toonitas ta. “Ma räägin avameelselt oma diagnoosist- kuna usun- et tõeline naine jääb kauniks igas olukorras-” lisas ta.<br /> Svetlana ei ole abielus ning tal pole ka lapsi.<br /> “Oma noormehest läksin lahku mõnda aega tagasi-” jutustas ta. “Ent mitte staatuse pärast- see pole antud juhul oluline. Lihtsalt läksime lahku nagu paljud teised paarid- kuna meie vaated elule muutusid. Me oleksime lahku läinud igal juhul - ka siis- kui ma ei oleks HIV-positiivne-” kinnitas ta.

 

 

<strong>Turistid on India meditsiini nuhtlus</strong>

Lihtne indialane ei tea- kas naerda või nutta - riigi rikkus suureneb- kuna järjest suureneb terviseturistide hulk; see aga teeb raskemaks nende endi arsti juurde pääsemise.<br /> India on muutunud terviseturistide jaoks magnetiks. Jutt pole rikkast ameeriklasest või eurooplasest- kes põgeneb kodumaise kalli tervishoiusüsteemi eest- vaid ka naaberriikidest.<br /> Aafriklased- pakistanlased ja bengaalid sõidavad Indiasse- kuna kodumaal pole paljude erialade arstiabi võimalik saada. Näiteks maksasiirdamist paljudes India naabermaades ei tehta.<br /> Kuid ka valged mehed on leidnud tee Indiasse. Miks mitte- kui Londonis saad õlaoperatsiooni 10 000 naela eest (või alternatiivina ootad aastaid järjekorras)- aga Delhis tehakse sama asi ära 1700 naela eest. Esimesest kontaktmeilist läheb operatsioonini vaid kümme päeva.<br /> Indias on paljud viietärnihotellid kohandatud haiglateks- kus rikkurid lasevad end tohterdada. Vaesel inimesel pole hotelli rajoonigi asja.<br /> India asub tervishoiukulude tabelis maailma absoluutses lõpus- kuna riik eraldab vaid ühe protsendi sisemajanduse koguproduktist tervishoiule.<br /> Arstid on ülekoormatud ja tüdinud tavalisest tööpäevast- kus läbi tuleb vaadata sada patsienti ja kellegagi pole aega tõsisemalt tegeleda.<br /> Lihtsam on avada oma kliinik- võtta vastu mõned välismaalased nädalas ja elada nagu kuninga kass.<br /> Kuid turistid on rõõmsad - lisaks professionaalsele arstiabile nauditakse igavest päikesepaistet ja erilist kultuuri.

 

 

<strong>Paksude süstimiseks vaja pikemaid nõelu</strong>

CHICAGO. Kuna inimesed rasvuvad- siis vajavad arstid pikemaid nõelu nende süstimiseks tuharasse- kuna lühemad nõelad lähevad kergesti lihasest mööda.<br /> Standardse suurusega nõeltega ei suutnud arstid tabada 23 tuharalihast 25-st testitust. Kaks kolmandikku 50-st patsiendist- kes uuringus osalesid- ei saanud tervet doosi ravimist- mida neile süstiti- osa ainest jäi pidama rasvkoesse.<br /> Peale selle- et patsiendid said vähem ravimit kui ette nähtud- võivad süstitud ained- mis jäävad rasva kinni- tekitada seal põletikku või ärritust- ütles teadlane Victoria Chan. “Rasvkoe hulk- mis lihastele peale tekib- on nii paks- et tavapärased nõelad ei ulatu lihaseni.”<br /> Kokku uuriti Iirimaa haiglas 25 meest ja 25 naist- kes olid 21-87-aastased.<br /> Tuharasse tehakse süsti seepärast- et seal on suhteliselt vähe suuri veresooni- närve ja luid- mida nõel võib kahjustada.<br /> Rasvumine puudutab rohkem kui 300 miljonit inimest kogu maailmas.<br /> USA-s on asi eriti hull - hinnanguliselt 65 protsenti sealsetest täiskasvanutest on ülekaalulised või rasvunud.

 

 

<strong>Gastroenteroloog või kriminalist?</strong>

TEXAS. Soovite teada- kas ta valetab või mitte? Unustage sügavalt silma vaatamine- südamelöögid ja valedetektor- sest targem on küsida gastroenteroloogi käest!<br /> Texase ülikooli teadlased on jõudnud järeldusele- et valetaja maos toimuvate muutuste uurimine võimaldab jõuda täpsemate tulemusteni kui tavalise valedetektori abil.<br /> Uurimise alla võeti 16 vabatahtlikku- kellest osa ei teinud midagi- osa valetas- osa rääkis tõtt. Osalejatele tehti elektrogastrogramm (EGG)- et jälgida muutusi maos. Samuti tehti kõigile paralleelselt ka EKG.<br /> Teadlased said kõhust täpsemaid tulemusi kui EKG-ga. Teadlaste sõnul avastati väga huvitavaid seoseid mao ja aju vahelises koostöös.

 

 

<strong>Päästev diagnoos</strong>

TORONTO. Toronto kandi mees vabanes vägistamissüüdistusest- sest kohtunik leidis- et väidetava süüteo ajal viibis ta sügavas unes- kirjutas ajaleht Toronto Sun.<br /> 33-aastane maastikukujundaja oli juulis peol tutvunud ühe naisega. Mõlemad jõid tublisti ja jäid sohval magama.<br /> Naine ärkas selle peale- et mees oli temaga sugulisse vahekorda astunud- ja tõukas tolle vihaselt eemale. Siis ärkas ka mees- kuid ei osanud midagi kahtlustada- kuni märkas vannitoas- et kannab ikka veel kondoomi.<br /> Kohtus tunnistajana esinenud uneekspert seletas- et mees kannatab teatud liiki unehäire - seksomnia - all. Tegemist on parasomnia erijuhuga- mis hõlmab ka seksi ning on enamasti põhjustatud alkoholist ja unevaegusest ning on pärilik.<br /> Kohus sai kuulda- et mees on varem nelja naisega uneseksi harrastama sattunud.

 

 

<strong>Enesetapukonsultant</strong>

ANTVERPEN. Hollandi kohus pistis aastaks trellide taha mehe- kes aitas vaimuhaigeid naisi oma elu lõpetada- nimetades end enesetapukonsultandiks.<br /> Enesetapufirma De Einder asutaja 73-aastane Jan Hilarius tunnistati süüdi selles- et ta aitas naistel võtta surma toovaid ravimiannuseid.<br /> Tema kliendiks oli 25-aastane naine- kes suri 2003. aastal- kaks aastat pärast eutanaasiaseaduse jõustumist.<br /> Kohus on veendunud- et taolist tegevust ei saa pidada eutanaasiaks. Konsultant soovitas klientidele surmavaid ravimikombinatsioone- mida oli võimalik hankida interneti vahendusel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.