Tartu Laste Tugikeskus jätkab rõõmsa ning tööka perena

Tartu Laste Tugikeskus tähistas oma 10. sünnipäeva rahvusvahelise konverentsiga Tartu ülikooli ajaloomuuseumis.

Tartu Laste Tugikeskus (TLTK) tähistas oma 10. sünnipäeva rahvusvahelise konverentsiga Tartu ülikooli ajaloomuuseumis. TLTK loodi 1995. aastal esimese multidistsiplinaarse keskusena Eestis väärkoheldud laste ja perede nõustamiseks ning raviks.

Tervituskõnedega esinesid konverentsil Tartu Laste Tugikeskuse juhataja Ruth Soonets- konverentsi moderaator TÜ kliinikumi juhatuse esimees Urmas Siigur- Tartu abilinnapea Vladimir Šokmann ja Jeffrey Goldstein Ameerika saatkonnast.

Ettekanded olid tugikeskuse nii Eesti- kui välismaistelt koostööpartneritelt Ameerika Ühendriikidest ja Rootsist.

<strong>Millest kõneldi?<br /></strong>Pikka aega Stockholmis söömishäirete keskust juhatanud Eesti päritolu lastepsühhiaater Jüri Männik rääkis laste söömishäiretest kui väärkohtlemise ühest võimalikust tunnusest.

TLTK Heade Mõtete patrooni Ingrid Rüütli ettekande teemaks oli “Millist isa soovivad endale Eesti lapsed?”. Ingrid Åkerman ja Lars Lööf andsid ülevaate Baltimeremaade regiooni koostööprojektide tulemustest ja edasistest suundadest. USA lastepsühhiaater Owen Lewis pidas konverentsil ettekande laste väärkohtlemist ja vaimset tervist käsitlevast pikaajalisest projektist.

Sotsiaalministeeriumi hoolekandeosakonna nõunik Monika Luik rääkis väärkohtlemisalasest lastekaitsetööst - tehtust ja perspektiividest. TÜ kliinikumi patoloogilise anatoomia ja kohtuarstiteaduse instituudi kohtumeditsiiniekspert Maarika Väli ettekande teemaks oli “Laste füüsiline ja seksuaalne väärkohtlemine kohtuarsti pilgu läbi”. Tugikeskuse meeskond esines meeleoluka presentatsiooniga oma kümneaastasest arenguteekonnast.

<strong>Meenutused<br /></strong>“Minu jaoks algas kõik sellest- kui sain teada- et Tallinna Pedagoogilises Instituudis käsitleb pediaater dr Tiiu Meriloo oma loengus laste väärkohtlemise temaatikat. See oli 1989. aastal-” meenutas tugikeskuse juhataja Ruth Soonets.

Soonets- kes oli toona TÜKi lastekliiniku polikliiniku juhataja- arvas- et väärkohtlemise teemal vajaks koolitust kogu lastekliiniku personal- ning kutsus Meriloo Tartusse. “Lastekliiniku saal oli arstidest tulvil. Puhkes elav diskussioon. Tiiu Meriloo loengust saadud teadmised äratasid omakorda uusi mõtteid-” sedastas ta. “Kas tõesti vaid mujal maailmas koheldakse lapsi vääralt? Aga Eestis?”

1990. aastast lubati esmakordselt Eestis tööle võtta ambulatoorsesse osakonda lastepsühholooge. Lastepolikliinikusse olid esimesteks tulijateks psühholoogid Malle Roomeldi ja Ivika Põldsepp. Veidi hiljem lisandus Ülle Lepik.

1990ndate aastate algul tekkisid siinsetel spetsialistidel lähemad sidemed Rootsi ja Soomega. Tartu psühholoog Marju Käärst organiseeris kahepäevase seminari pediaatritele ja psühholoogidele. “Viis Rootsi psühholoogi õpetasid meid nii imikute kui väike- ja koolilaste psühholoogia üksikasjades-” meenutas Ruth Soonets. “Nii saime esimesed teadmised laste väärkohtlemisest.”

MTÜ Tartu Laste Tugikeskuse esimeseks asukohaks sai laste polikliinikus Oru 3 kaks tuba keldrikorrusel. Esialgu toimusid vastuvõtud õhtuti “pärast tööd” ja laupäeviti. 1997. aasta lõpus koliti Kaunase pst 11 korteritesse 2 ja 3- kus töötatakse siiani.

Meeskonda kuuluvad psühhoterapeudid Malle Roomeldi ja Lemme Haldre- pediaater ja sotsiaaltöötaja Sirje Saar- sotsiaaltöö konsultant Aino Popova- sotsiaaltöötaja Kaisa Kuiv- assistent Ragne Kepler ja raamatupidaja Tuuli Saar.

<strong>Töövaldkonnad<br /></strong>Üldsuse teavitamine on saanud tugikeskuse oluliseks töölõiguks. Alates 1997. aastast on vähemalt kord aastas organiseeritud ja läbi viidud üle-eestilisi konverentse laste tervise ja väärkohtlemise teemadel.

TLTK põhieesmärk on väärkoheldud laste ja perede nõustamine ja psühhoteraapia. Pakutakse mitmeid abiliike: individuaal-- pere- ja grupiteraapiat- akuutset kriisiabi- psühhosotsiaalset ja meditsiinilist nõustamist- tugiisiku teenust- laste kupeldamise preventsiooni ja ohvrite nõustamist.

Läbi aastate on organiseeritud ka tasuta koolitusi väärkoheldud lastega tegelevatele spetsialistidele üle Eesti- kaasates välislektoritena nimekaid ja rahvusvaheliselt hinnatud psühholooge- psühhiaatreid ja pediaatreid Norrast- Taanist- Inglismaalt- Iirimaalt- Hollandist- Prantsusmaalt ja USAst.

Tänaseks on Tartu Laste Tugikeskusest abi saanud umbes neli tuhat last- lisaks nende pereliikmed.

TLTK spetsialistid kuuluvad niisugustesse tunnustatud rahvusvahelistesse organisatsioonidesse nagu ISPCAN (International Society for Prevention of Child Abuse and Neglect)- ECPAT (End Child Prostitution- Child Pornography- Trafficing on Children for Sexual Purposes) ja WAVE (Women Against Violence Europa).

“Vana budistlik õpetus ütleb: “Kui oleme pöördunud õigesse suunda- siis pole vaja teha muud kui edasi minna.” Seda me tugikeskuse inimestega ka teeme-” tõdes Ruth Soonets.

<br /><strong>MARIKA KUSNETS<br /></strong><a href="mailto:marika@mu.ee">marika@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Tartu Laste Tugikeskus on jätkuvalt:</u></strong>

* väärkoheldud laste ja perede nõustamis- ja ravikeskus;<br /> * koolituskeskus;<br /> * praktikabaas Tartu Ülikooli tudengitele- Tallinna Ülikooli tudengitele- Tampere Sotsiaaltöö Koolile ja Rootsi sotsiaaltöö tudengitele;<br /> * spetsialistide nõustajad ja superviseerijad;<br /> * diplomi- ja bakalaureusetööde juhendajad;<br /> * väärkohtlemisalaste teadusuuringute teostajad;<br /> * projektide kirjutajad;<br /> * käitumishäiretega laste rehabilitatsioonikeskuse spetsialistid;<br /> * Baltimeremaade riskigrupi laste keskuse koordinaatorid Eestis.

 

<strong><u>Tartu Laste Tugikeskust finantseerivad:</u></strong>

* Avatud Eesti Fond;<br /> * sotsiaalministeerium;<br /> * Tartu linnavalitsus;<br /> * Tartu maavalitsus;<br /> * USA saatkond Tallinnas;<br /> * World Childhood Foundation.

<em>Allikas: Tartu Laste Tugikeskus</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.