Vähipatsiendid loobuvad suitsetamisest vastumeelselt

Paljud vähipatsiendid jätkavad suitsetamist ka pärast kasvaja
diagnoosimist- kuigi see võib oluliselt halvendada ravitulemusi-
tutvustab Reuters Health ajakirjas Cancer avaldatud analüüsi.

Varasemate uuringute ülevaatamisel selgus- et isegi tubakasõltuvuse erinevate interventsioonimeetodite rakendamisel jätkasid paljud vähipatsiendid suitsetamist või alustasid sellega uuesti. Nõustamine ja aktiivne sekkumine andis küll tõenäolisemalt positiivse tulemuse- kuid vaatluse all olnud uuringutes erineva sagedusega.

Ühes uuringus näiteks olid kopsuvähiga patsientidest 40 protsenti kuue nädala pärast suutnud suitsetamise ka maha jätta- kui nad olid saanud tubakast loobumise alast nõustamist. Teine sarnane uuring leidis aga- et nõustamise ja teavitustööga õnnestus aidata vaid 21 protsenti suitsetavatest vähipatsientidest.

<strong>“Karm soovitus” efektiivne<br /></strong>Arstide “karm soovitus” loobuda tubakast näis olevat ühe artikli järgi efektiivne - 70 protsenti endistest suitsetajatest olid ka aasta möödudes suutnud end  tubakast eemal hoida. Autorite arvates on näha- et parima meetodi leidmiseks tubakasõltuvuse raviks on vaja veel tööd teha.

Dr Ellen R. Gritz Texase ülikoolist juhendas analüüsi koostanud teadlasi- kelle sõnul on olemas arvukalt tõendeid selle kohta- et suitsetamisest loobumine aitab vähiravi tulemustele kaasa - hoolimata sellest- kas vähki haigestumine oli suitsetamisega seotud.

Suitsetamine võib vähendada vähiravi efektiivsust ja halvendada kõrvaltoimeid- kaasa arvatud kirurgilised meetodid- kiiritusravi ja kemoteraapia. Uuringud on artikli autorite teada mitmel korral näidanud- et suitsetavate vähipatsientide elulemus on halvem ja kasvaja taastekke võimalus suurem.

Gritzi ja tema kolleegide sõnul elavad suitsetamisest loobunud vähihaiged kvaliteetsemat elu- parem on nende füüsiline tervis ja emotsionaalne heaolu.

Erinevaid interventsioonimeetodeid tubakasõltuvusest vabanemiseks on vähipatsientidel võrreldud vaid vähestes uuringutes.

Tõendid viitavad ka sellele- et tervishoiutöötajad ei tegele piisavalt palju patsientide julgustamisega- et nad suitsetamise maha jätaksid.

<strong>Peab arvestama iseärasustega<br /></strong>Autorite tähelepanekuil ei kasutata vähidiagnoosi kuigi sageli vähipatsientide mõjutamiseks- kuigi suitsetamisest loobumine oleks neile kasulik. Vähipatsientide aitamisel peavad arstid arvestama teatud iseärasustega. Mõned kasvajaliigid ja vähiravi meetodid võivad piirata tubakasõltuvuse ravi võimalusi ja näiteks tubakasõltuvusest vabaneda aitavad kehalised harjutused ning toitumissoovitused ei pruugi kõigi jaoks sobida.

Lisaks kõigele võib suitsetavatel vähipatsientidel esineda näiteks depressiooni- ärevus- või süütunet- mis tubakast loobumise veel raskemaks võib teha.

Erinevate tubakasõltuvuse ravi meetodite efektiivsuse kindlakstegemiseks pidasid artikli autorid vajalikuks täiendavaid uuringuid- eriti kasvajate puhul- mis ise suitsetamisest põhjustatud ei ole.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.