Aeg on tõsta hambaravihüvitist

Haigekassa maksis ravikindlustatutele kokku eelmise aasta eest hambaravihüvitist üle 37 miljoni krooni, mis on umbes veerand sellest summast, mille Tallinna linn on otsustanud maksta Harju tänava kruntide eest.

Haigekassa maksis ravikindlustatutele kokku eelmise aasta eest hambaravihüvitist üle 37 miljoni krooni- mis on umbes veerand sellest summast- mille Tallinna linn on otsustanud maksta Harju tänava kruntide eest. Koos pensionäridele kord kolme aasta jooksul makstava proteesihüvitisega kujunes hüvitiste suuruseks enam-vähem pool Harju tänava kruntide 150 miljoni kroonisest hinnast.

150-kroonine hambaravihüvitis ei täida esialgset eesmärki: soodustada seda- et inimesed käiksid regulaarselt arsti juures hambaid kontrollimas ja ravimas. See omakorda peaks vähendama kulutusi eriarstiabile- sest ravimata hambad võivad põhjustada põletikke ja südamehaigusi.

“150 krooni eest võin ma kord aastas minna hambaarsti juurde- teha suu lahti ja siis uuesti kinni panna-” iseloomustas üks netikommentaator hambaravihüvitise kasutegurit. Tal ajas hinge täis lugu sellest- et Rootsi patsiendid on hakanud käima Tallinna hambaarstide juures ja et riik hüvitab neile pool hambaraviteenuse maksumusest. Olenemata sellest- kus riigis teenust kasutatakse.<br /> Meil ei jätku hüvitise hinnast isegi hambakivi eemaldamiseks.

<strong>Muuta tuleb seadust<br /></strong>Sotsiaalminister Jaak Aabi hinnangul tuleks tervishoius tegeleda tõsiselt kahe teemaga - üks on arstiabi ja teine hambaravi kättesaadavuse parandamine.

“Hüvitise suurendamine on reaalne alates järgmisest aastast- konkreetsetest plaanidest saab rääkida siis- kui sügisel hakatakse ravikindlustuse eelnõud menetlema-” vastas Aab. Samas kinnitas ta- et lähiajal ei ole ette näha teatud protsendi hüvitamist ravile kuluvast summast: “Soov on tõsta hüvitist praegusest 150 kroonist ülespoole- kuid hüvitis jääks kindlaks määratud summaks.”

Haigekassa avalike suhete osakonna juhataja Anne Osvet märkis- et haigekassa juhatus ega nõukogu ei ole hüvitise tõstmise teemat arutanud- kuna esmalt tuleks teha muudatus ravikindlustuse seadusesse- mis näeb ette kindlad hüvitise määrad.

“See on pikk protsess-” lisas Osvet.

<strong>Kas 0- 50 või 100 protsenti?</strong>

Kas hambaravihüvitis peaks olema 0- 50 või 100 protsenti? Ajakirja Hippokrates toimetus viis märtsi alguses hambaravimessil läbi küsitluse- millest selgub- et enamik hambaarste pooldab 50-protsendilise hüvitamise määra kehtestamist.

“Patsiendi ravi seisukohast pole vahet- kas tal on hambapõletik või kopsupõletik - mõlemad vajavad ravi. Hambaravi jääb rahalistel põhjustel paljudele kättesaamatuks vaatamata sellele- et Eestis on üks hambaarst tuhande elaniku kohta-” märkis ajakirja Hippokrates vastutav väljaandja Tiit Siinmaa.

Tervisepoliitika ühe eesmärgina nähakse ette luua võimalused elanike tervena elatud aastate arvu kasvuks (nn DALE indeks)- et pikeneks oluliselt rahvastiku keskmine eluiga. “Millist elukvaliteedi tõusu oleks oodata näiteks südamehaiguste ennetamise programmi ja luu- ja liigesehaiguste dekaadi raames läbi viidavatest meetmetest- kui suudaksime samas ka ravida keskealistel esinevad hambapõletikud?” pakkus ta.

Siinmaa rõhutas- et hambaravi hüvitamiseks vajaliku rahalise katte peaks andma viimaste aastate ravikindlustuse eelarve ülelaekumised. Haigekassa on ainult instrument- tagamaks nende poolt kindlustatud isikute ravis võrdset kohtlemist.

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

 

<br />  

<strong><u><br /> Haigekassa makstavad hambaravihüvitised</u></strong>

* Haigekassa hüvitab kindlustatud isikule hambaraviteenust aastas alljärgnevates määrades:<br />    ·  üle 19-aastasele isikule summas 150 krooni;<br />    ·   rasedale 450 krooni;<br />    ·  suurenenud hambaravi vajadusega isikule 300 krooni;<br />    ·  alla üheaastase lapse emale 300 krooni;<br />    ·   63-aastasele kindlustatud isikule ning vanaduspensionärile- kes on noorem kui 63 aastat- hambaproteeside hüvitust 2000 krooni 3 aasta jooksul.

  * Hambaraviteenuse rahaliste hüvitiste eest tasus haigekassa 2005. aastal kokku 77 016 000 krooni. Võrreldes 2004. aasta täitmisega suurenes eelarve 11% võrra- 2005. aasta eelarve täideti 97% ulatuses.

* Proteesihüvitise taotlejate ring on jäänud 2004. aastaga võrreldes samale tasemele- moodustades sihtgrupist 11%. 2004. aasta vastav näitaja oli 10%.

* Hambaravihüvitist taotlenud isikute arv moodustab õigustatud isikutest 24%. 2003. ja 2004. aastal olid vastavad näitajad 10% ja 18%.

* Hambaravihüvitist taotlevate isikute arv on võrreldes 2004. aastaga tõusnud 32%.

<em>Allikas: Eesti Haigekassa- MU</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.