Eesti haiglaapteekrid omandasid konverentsil Taani kogemust

Eesti Haiglaapteekrite Seltsi (EHAS) järjekorras juba 11. kevadkonverents sai teoks 3. ja 4. märtsil Võru Kubija hotelli tervise- ja konverentsikeskuses.

Eesti Haiglaapteekrite Seltsi (EHAS) järjekorras juba 11. kevadkonverents sai teoks 3. ja 4. märtsil Võru Kubija hotelli tervise- ja konverentsikeskuses. Tavakohaselt oli ka seekord konverentsi ettekandjate seas väliskülaline. Kahe loenguga esines Taani praktilise farmaatsia kolledži õppejõud Gert Petersen.

Kuna osa meie apteekreist ei valda piisavalt inglise keelt ja mõnel puudub see oskus sootuks- on seni kasutatud tõlget. Kahjuks kulutab see kallist konverentsiaega- sünkroontõlge on kallis- sageli ebatäpne ja hajutab kuulajate tähelepanu. Esmakordselt kasutati sedapuhku slaidide eestikeelseid tõlkeid- nii said kõik kuulajad ettekandest piisavalt tõese ettekujutuse.

Kui Gert Petersen keskendus oma loengus farmaatsiaharidusele Taanis- siis Tartu ülikooli farmaatsia instituudi juhataja professor Peep Veski võrdles proviisoriõpet Euroopas ja Eestis.

Kokkuvõtvalt võib tõdeda- et meie kõrgharitud apteekrite tase on võrdväärne Euroopa Liidu maadega. Paraku raskendab vajalike otsuste vastuvõtmist tihti apteekerkonna killustatus ning farmaatsiaväliste jõudude surve. Abi võib loota asutatavast Eesti Akadeemilisest Farmaatsia Seltsist. Aeg näitab- kas see suudab kujuneda nii vajalikuks kogu eriala liitvaks katusorganisatsiooniks.

Üha olulisemaks muutuvaid farmaatsiahariduse küsimusi käsitles ka Alar Irs Ravimiametist.

Taani külalise Gert Peterseni teine ettekanne oli ravimite koostoime käsitlemisest Taani apteekides. Kui 10-15 aasta eest meil euroopalikud tuuled puhuma hakkasid- siis püüti meedikuid veenda- et ravimite kombinatsioonid on kohatud ja abi peab saama ühest kindlast molekulist. Nüüd on elu ka meil jõudnud sinnamaale- kus haige vaid harva tarvitab ühte ravimit. Reeglina on neid korraga käibel mitu. Uuringutega nende koostoimest ja kaasnevatest ohtudest on mujal jõutud aga meist kaugemale.

Unehäiretest mehe ja naise vaatevinklist rääkis haiglaapteekritele Kubija tervisekeskuse pererahvas Mae ja Aigar Pindmaa. Unetusest ja stressist vabanemiseks on Kubijal kasutusel uudseid ja tulemuslikke looduslähedasi võtteid.

Südamepuudulikkuse diagnostikast ja ravist kõneles süvendavalt Põhja-Eesti regionaalhaigla arst Toomas Marandi.

Aastate jooksul on meeldejäävaks kujunenud kevadkonverentside pidulikud õhtusöögid. Neid on sidunud erinevad teemad. Üllatav- kui edukalt oskavad kutsekaaslased ja külalised järgida korraldajate eelnevaid soovitusi rahvarõivastele- Ladina-Ameerika kostüümidele- 1960. aastate stiilile jne. Seekord oli eelistatuks kunagine talurahva riietus ning tuleb tunnistada- et daamid mõjusid just lihtsais linaseis undrukuis väga võluvaina.

EHASi 11. kevadkonverentsi õnnestumisele aitasid kaasa firmade näitus ja tosina toetaja abi.

<br /><strong>KALJO SÕERDE<br /></strong>Eesti Haiglaapteekrite Seltsi liige

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.