Tuberkuloosihaigete sundraviks avatakse eriosakond Viljandis

Järgmisel nädalal avatakse Viljandi haiglas tuberkuloosihaigete tahtevastaseks raviks renoveeritud osakond.

Järgmisel nädalal avatakse Viljandi haiglas tuberkuloosihaigete tahtevastaseks raviks renoveeritud osakond. Seni on sellist ravi kolme aasta jooksul rakendatud vaid viieteistkümne haige suhtes.

Tuberkuloosiregistri juhataja Vahur Hollo ütles- et tuberkuloosihaigete tahtevastast ravi lubab kohaldada 2003. aasta lõpus vastu võetud nakkushaiguste tõrje seadus. Sellist ravi vajajad on enamasti alkohoolikud ja asotsiaalse eluviisiga inimesed- kes pole arsti määratud ravirežiimist kinni pidanud. Üks tuberkuloosihaige võib aga nakatada keskmiselt 10-15 inimest aastas.

<strong>Seni puudus eriosakond<br /></strong>Seni pole nn sundraviks olnud Eestis spetsiaalset osakonda. Pärast seaduse vastuvõtmist kohandati selleks Jämejala psühhiaatriahaigla osa voodeid- et tuberkuloosihaige oleks teistest isoleeritud. 19. mail avatakse SA Viljandi Haiglas tuberkuloosihaigete ravi nõuetele vastavalt ümberehitatud osakond.

Haiglaraviks kulub vähemalt paar nädalat. Enamik haigeid pole pärast seda enam kaasinimestele nakkusohtlikud ja ravi saab jätkuda ambulatoorselt. Kokku kestab ravi pool aastat kuni paar-kolm aastat. Ravi on pikem nende puhul- kellel on tekkinud ravimresistentsus ja esmase valiku ravimid ei aita.

“Kes tänapäeval ikka tahab terveks saada- see ka saab-” rõhutas Hollo uute ravimite tõhusust ja ravirežiimi järgimise olulisust. “Ravimresistentsusele on tavaliselt eelnenud ravirežiimi rikkumine.”

Eelmisel aastal registreeriti 501 tuberkuloosi haigestumist- neist 423 olid esmasjuhtumid. Alates 2000. aastast on haigestumised vähenenud 5-10 protsenti aastas- kuid on veel tunduvalt sagedasemad kui viisteist aastat tagasi. Kui 1990ndate aastate algul oli Eestis 100 000 elaniku kohta aastas 21 tuberkuloosi esmasjuhtu- siis eelmisel aastal oli see näitaja 31.

“Ärevaks teeb HIV-positiivsete liiga suur arv väikese Eesti kohta. HI-viiruse kandjad on kõigile nakkushaigustele vastuvõtlikumad- tuberkuloos on nende seas surmapõhjustest esikohal-” märkis Hollo.

<strong>Asjaajamine läbi kohtuniku</strong><br /> Tahtevastase ravi juhtumeid tuberkuloosiregister eraldi ei fikseeri. Nende andmetel on kolme aasta jooksul sellist ravi rakendatud viieteistkümnele inimesele.

Asjaajamise käik näeb ette- et kõigepealt teeb sellekohase otsuse raviarst- seejärel peab selle 48 tunni jooksul kinnitama piirkondlik- Viljandi puhul seega Tartu halduskohtunik.

Haige tahtest olenematut ravi võib tema suhtes kohaldada kuni 182 päeva. Ravialuse vara säilimise jms küsimused lahendab kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakond koos haige lähedastega.

“Muidugi ei sunni isegi kohtuniku otsus kedagi vägisi tabletti neelama-” tõdes Hollo. Samas ei tea ta nimetada ühtegi juhust- kui sundravile määratu oleks keeldunud ravimeid võtmast.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.