Wismari haigla ravijuht Jaanus Mumma: vägisi ei saa kedagi sõltuvusest vabastada

Sõltuvushaigete, alkohoolikute ja narkomaanide statsionaarseks raviks on Eestis ainult kakskümmend viis voodikohta Wismari haiglas, kuhu tullakse abi saama peamiselt vabatahtlikult ja kas või incognito.

Sõltuvushaigete- alkohoolikute ja narkomaanide statsionaarseks raviks on Eestis ainult kakskümmend viis voodikohta Wismari haiglas- kuhu tullakse abi saama peamiselt vabatahtlikult ja kas või <em>incognito</em>.

Ravijuht Jaanus Mumma ütles- et eelmisel aastal käis Wismaris haiglaravil 2608 inimest ehk igas voodis vahetus patsient keskmiselt kolme päeva järel. Enamik neist (2583) vajas ravi psühhoaktiivsete ainete tarvitamisest tingitud häirete tõttu.

Veidi üle kümnendiku patsientidest tõi haiglasse politsei või kiirabi - need 290 inimest olid psühhootilises seisundis ja nende suhtes rakendati nn tahtevastast ravi. Tavaliselt toovad arstid nad “kuristikust” paari päevaga välja. Kui tahtevastast ravi on vaja pikendada- tuleb selleks taotleda kohtu luba.

Üledoosi süstinud narkomaanid viiakse Mustamäe haiglasse- kus neid elustatakse. Tavajoobes inimesed paigutab politsei aga vajadusel arestikambrisse kainenema.

Ambulatoorselt käis Wismari polikliiniku arstide vastuvõtul mullu 3651 inimest. Ka nende seas olid ülekaalus (2439 patsienti) psühhoaktiivsete ainete- sealhulgas 12 protsenti narkootiliste ainete tarvitajad. Neurootiliste ja stressiga seotud häiretega pöördus arsti poole 629 ning meeleoluhäiretega 398 inimest.

<strong>Lagi on käes<br /></strong>Eesti on suhtarvudelt nii alkoholi kui narkootikumide tarbimise poolest Euroopas esirinnas ning Mumma hinnangul on lagi käes.

“Ega nende sõltlaste arv enam palju tõusta saa. Kunagi ei teki sellist olukorda- et kõik hakkavad alkohoolikuteks või narkomaanideks-” märkis Mumma. “Isegi kui paneksime viinapütid igale tänavanurgale - ikka ei hakkaks kõik inimesed jooma. Kelles ei tekita alkohol head tunnet- ei taha seda.”

Haiglas töötab 11 psühhiaatrit ja kaks psühholoogi. Valvearst on tööl ööpäev läbi. Ööpäevaringselt võtab haigla ka politseile joobeekspertiisi tegemiseks vajalikke proove- mida analüüsib samas majas asuv labor. Eelmisel aastal tehti joobe tuvastamisi 6047 korral.

<strong>Asendusravi ja sõltuvusravi<br /></strong>Ligi kolmveerand ravile tulnud narkomaanidest on kasutanud opiaate - valdavalt heroiini või fentanüüli ehk “valget hiinlast”. 13 protsenti tarvitab stimulaatoreid- üheksa protsenti on segatarbijad ning ülejäänud kasutavad muid aineid- mida aga kätte saavad.

Narkomaanide ravi algas haiglas 1990ndate aastate alguses valuvaigistite ja rahustite manustamisega. Patsiendid olid siis haiglas 10-14 päeva ja pärast seda jätkus ravi ambulatoorselt. Paraku hakkas enamik pärast haiglast lahkumist taas narkootikume pruukima.

1998. aastal alustas Wismari haigla ravimist metadooniga - see aine on opiaatidest nõrgema toimega ning vähendab soovi narkootikumide järele. 2002. aastast on asendusravi peamiselt ambulatoorne- patsiendid käivad igapäevaselt haiglas ravimi järel. 2003. aastal alustati buprenorfiinraviga - ravim on tõhusam- kuid ka kallim.

Ravijuht ütles selgituseks- et paari nädalaga ei jõua niikuinii inimest narkootikumidest võõrutada ning kalli haiglaravi kasutegur oli liiga väike.

Nõudlus ravi järele on samas suur- kuid haigekassaga sõlmitud leping võimaldab haiglal tagada vaid ambulatoorse ja vältimatu abi. Praegu võib alkohoolik või narkomaan tulla ka haiglaravile- kuid oma raha eest- makstes 800 krooni päevas.

Lääneriikides alustati metadooni asendusraviga juba 1960ndail aastail ning sealsed kogemused näitavad- et selline ravi võib kesta ka eluaeg. “Asendusraviga ei saa terveks- aga haigus on kontrolli all. Sõltuvushaige asendusravi on võrreldav sellega- kui suhkruhaige tarbib eluaeg insuliini või vererõhuhaige võtab oma rohtusid-” nentis Mumma.

Ta lisas- et saab teha ka võõrutusravi- vähendades doosi järk-järgult- kuni inimene jääb puhtaks. Selleks peab inimesel olema tugev soov ja tahtejõud. “Aga millal on sõltlane terve? Mulle tuli hiljuti patsient- kes polnud viisteist aastat tilkagi alkoholi võtnud- aga nüüd hakkas uuesti jooma-” viitas arst ohu püsimisele ka aastate möödudes.

Alkoholisõltlastel on tema sõnul siiski narkosõltlastest palju paremad ravitulemused - umbes kolmandik neist püsib ka aasta möödudes kainena- narkootikumide tarbimise suudavad aastaga lõpetada vaid umbes viis kuni kümme protsenti narkomaanidest.

Viimase kümne aasta jooksul on toimunud suured muutused sõltlaste ravis ja koosseisus. 1990ndate aastate keskel tekkis mustal turul tugev heroiini pakkumine ning kohe hakkas ka narkosõltlaste arv kiirelt kasvama. Narkomaanide keskmine vanus oli siis vaid 16-19. Praegu on vanusepiir nihkunud 25.-26. eluaastale. “Soodne sotsiaalne pinnas pakkumisele oli olemas- põhiliselt vene noorte seas-” tõdes Mumma.

<strong>Kolmandik HIV-positiivsed<br /></strong>Eesti narkomaanidest on ligi 80 protsenti venelased. Sellel on peamiselt psühhosotsiaalsed põhjused. Narkomaane on enamikus riikides palju just juurtetuse tundega- kohanematute immigrante seas.

HIV-positiivsete arv kasvas plahvatuslikult 2000. aasta paiku - niipea- kui viirus sattus narkomaanide seltskonda. Wismari haiglas testiti neid ka varem- kuid siis oli see kontingent viirusest peaaegu puutumata. Praegu on Eestis HI-viiruse kandjaid avastatud üle viie tuhande- tegelikkuses on see arv märksa suurem ja hõlmab üha enam ka mittenarkomaane.

Mumma sõnul oli haigla personal algul viirusekandjatega kokku puutudes väga ärevil ja hirmul. Nüüd ollakse harjunud. Ettevaatusabinõud on muidugi hädavajalikud. “Mõni käratseb küll- aga nad ei ründa- austus arstide ja õdede vastu on säilinud- sest neil on abi vaja-” nentis Mumma.

Narkoravis on riigis toiminud ühendatud anumate seadus- aga äraspidisel moel: mida rohkem narkomaane- seda vähem haiglaravi. Nõukogude ajal ei olnud narkomaane- aga psühhiaatriaravis oli sõltuvusraviks 700 haiglakohta Tallinnas- Tartus- Jämejalal ja Kohtla-Järvel. Praegu- nagu öeldud- on nende haiglaraviks vaid 25 kohta.

<strong>Stressi kannatatakse pikalt<br /></strong>Nõukogude ajal räägiti depressioonist väga vähe- ehkki haigus ise on ammune. Inimesed kartsid- et kui “sellises” haiglas juba korra ära käid- on märk küljes. Selline hoiak on Mumma sõnul siiani alles- ehkki see on vähenenud. Nüüd on haiglaravile ka alternatiivseid võimalusi- erapsühhiaatrid.

Wismari haigla pakub anonüümse ravi võimalust. See tähendab- et patsient ütleb ise oma andmed - passi ei kontrollita - ja tasub ise kõik kulud.

Alkoholisõltuvust tullakse sageli anonüümselt ravima- sest ei taheta- et see oleks haigusloos kirjas. Tänu anonüümsuse võimalusele julgevad tulla ka tippjuhid- kes on end tööga läbi põletanud.

Kui varem oli Eestis arvel 20 000 alkohoolikut - kes tuli- see jäi -- siis praegu mõõdab statistika aasta jooksul ravile pöördunute arvu. Mullu oli see 10 000. “Vägisi ei saa kedagi võõrutada-” tõdes Mumma. “Siia tullakse kainena- täie teadvuse juures ja kindla sooviga.”

Stressiga tullakse arsti juurde enamasti siis- kui see hakkab juba tõsiselt elu segama- tekivad perekonfliktid- ei suudeta enam oma emotsioone talitseda. Mõnel tekivad ka paanikahood- nii et ta ei saa enam välja minna. Sageli avaldavad perekond ja töökaaslased survet- et inimene pöörduks abi saama.

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

 

 

 

<b><u>Wis­ma­ri haig­la:</u></b>

* Praegu käib ravil 60 patsienti keskmise vanusega 27 aastat.<br /> * Keskmine metadooni annus 40 mg.<br /> * Keskmine narkostaaž seitse aastat.<br /> * Kuus katkestab ravi keskmiselt 10%.<br /> * Üle aasta käib ravil 20% patsientidest.<br /> * 30% patsientidest on HIV-positiivsed.<br /> * Ravialustest töötab ligi 75%.<br /> * Kokku aastaga ravi katkestajaid üle saja.

 

<strong><u>Võõrutus/asendusravi buprenorfiiniga (osaline agonist):</u></strong>

* Buprenorfiinravi alustati 2003. aasta suvel.<br /> * Ravi alustatakse statsionaaris- titreeritakse sobiv raviannus ja jätkatakse ambulatoorselt.<br /> * Praegu käib võõrutus/asendusravil kokku 145 + 20 patsienti.<br /> * Ravi on katkestanud/lõpetanud 20% alustanutest.<br /> * Ravimit vahetatud kõrvalnähtude tõttu kolmel juhul.

<br /><em>Allikas: Wismari haigla- Jaanus Mumma</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.