Arstid ja patsiendid soovivad suuremaid jõupingutusi KOKi vastu suunatud võitluses

San Diegos toimunud kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) haiguskoormusteemalisel kohtumisel käsitlesid patsientide ja arstide esindajad kasvavat probleemi seoses KOKiga, mille tõttu WHO andmetel sureb igal aastal rohkem inimesi kui rinna- ja kopsuvähi tõttu kokku.

Kevadel USAs San Diegos toimunud kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) haiguskoormusteemalisel kohtumisel käsitlesid patsientide ja arstide esindajad kasvavat probleemi seoses KOKiga- mille tõttu WHO andmetel sureb igal aastal rohkem inimesi kui rinna- ja kopsuvähi tõttu kokku.

Tippkohtumist juhtisid ühiselt rahvusvaheline KOKi koalitsioon ICC (International COPD Coalition) ning Euroopa allergia ja hingamisteede haiguste patsientide ühendus EFA. Ravimifirma GlaxoSmithKline pressiteate kohaselt jõudsid osalenud arstid- patsiendi- ja ametiorganisatsioonide esindajad kokkuleppele- et on vaja suurendada jõupingutusi KOKi laieneva mõjuga tegelemiseks.

Sel aastal ajakirjas European Respiratory Journal avaldatud hinnangute kohaselt surmab KOK ülemaailmselt igas tunnis rohkem kui 250 inimest. Ajakirjas on hiljuti avaldatud ettekannete sari pealkirjaga “Ülemaailmne KOKi haiguskoormus”.

Vastusena neile ettekannetele on tippkohtumise delegaadid algatanud üleskutse tegutsemiseks just tervishoiuprofessionaalidele- tervishoiuteenuse osutajatele- valitsusvälistele organisatsioonidele ja valitsustele.

EFA president Svein-Erik Myrseth ütles kohtumise järel- et KOK ja sellega seotud suremus kasvab lubamatul kiirusel ning KOKi kogukond nõuab viivitamatut tegutsemist. “Kõigil haigetel on õigus efektiivsele ravile ja toimetulekule ning üleskutsega tegutsemisele püüame parandada haigete hooldamist kohalikul tasandil-” sõnas Myrseth.

Itaalia Modena ja Reggio Emilia ülikooli professor- tippkohtumise eesistuja Leonardo Fabbri lisas: “Praegu ei pälvi KOK teiste juhtivate surmapõhjustega võrreldes piisavalt tähelepanu.”

Fabbri sõnutsi peame me suurendama teadlikkust ja taotlema suuremat ressursside eraldamist valitsustelt- valitsusvälistelt organisatsioonidelt ja tervishoiuteenuse osutajatelt- et vähendada KOKi ja sellega kaasnevate haiguste praegust ja tulevast mõju.

Käesoleva aasta suvel kavatsevad tippkohtumisel osalenud anda välja üksikasjaliku proklamatsiooni.

Ülemaailmset KOKi haiguskoormusteemalist tippkohtumist organiseeris ja rahastas ravimifirma GlaxoSmithKline.

<br /><strong>MU</strong>

 

<strong><br /></strong> 

<strong><u>Ravi ja toimetulek</u></strong>

Praegune Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) juhis sõnastab KOKi ravi eesmärgid järgmiselt:

* takistada haiguse progresseerumist;<br /> * leevendada sümptomeid;<br /> * parandada koormustaluvusvõimet;<br /> * parandada tervislikku seisundit;<br /> * vältida ja ravida tüsistusi;<br /> * vältida ja ravida ägenemisi;<br /> * vähendada suremust;<br /> * vältida või viia miinimumini ravist tingitud kõrvaltoimeid.

<br /> KOKiga toimetuleku strateegilise plaani eesmärgid saavutatakse GOLDi juhise järgi neljaosalise programmi kaudu:

* haiguse hindamine ja jälgimine;<br /> * riskifaktorite vähendamine;<br /> * toimetulek stabiilse KOKiga;<br /> * toimetulek ägenemistega.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.