Riigimehed ei tihka rahast rääkida

Tervishoiutöötajate miinimumtunnitasu lepitakse kokku pärast ametlikke rahaprognoose.

Arste- õdesid ja hooldajaid huvitab nende palga suurus tuleval aastal- kuid riik pole veel sõnastanud tervishoiu rahastamise põhimõtteid poliitilises kokkuleppes.

22. augustil koguneb tervishoiu rahastamise poliitilise kokkuleppe redaktsioonikomisjon- et vormistada kokkuleppe nende kaheksa punkti sõnastus- milles 9. augusti läbirääkimistel kolm poolt kokkuleppele ei jõudnud. (Vt ka alltoodud lisa- milles kokkuleppele jõuti.)

Sotsiaalministeeriumi- haiglate liidu ja tervishoiutöötajate esindajate vahel eeldatavalt septembris sõlmitav ligi viieleheküljeline poliitiline kokkulepe annab ainet tervishoiutöötajate miinimumtunnitasu läbirääkimiste jätkamiseks.

2004. aastal sõlmitud kaheaastane tervishoiutöötajate miinimumtunnitasu kokkulepe kehtib tänavu 31. detsembrini. Uues leppes sisalduv palgatõusu kate aga peab tulema 2007. aasta riigieelarvest- mille eelnõu läheb riigikokku juba septembri lõpus- nagu kirjutas 27. juuli Postimees.

Eesti tervishoiutöötajate kõige suurema kutseliidu- Eesti Õdede Liidu president Ester Pruuden loodab- et läbirääkimiste järgmises voorus lisab riigi esindaja poliitleppesse riigi poolt ka tervishoiukulude katteks vajatava rahanumbri.

“Me pole nõus- et õed võtavad leppega kohustuse jätkuvalt arendada tervishoiuteenuse kvaliteeti ja kättesaadavust- aga riik ei leia tervishoiukuludeks raha-” rääkis õdede liidu juht. “Meie töökeskkond laguneb. Kui õdede palk ei tõuse- läheb olukord kolinal allamäge-” kirjeldas Pruuden õdede puuduses valitsevat Eesti tervishoiusektorit.

Õdede liider selgitas- et kui õed oleksid ainult raha peal väljas- siis oleks ta ammu soovitanud neil kutset vahetada või Eestimaa tolm jalgelt pühkida. “Kes aitaks siis meie abivajajaid? Varemgi on riigimehed juttu teinud võõrast kultuurist pärit ja eesti keelt mittevaldavatest töötajatest. Kas see on teenuse kvaliteeti tõstev ja euroopalik lahendus tervishoiu kitsaskohtadele?” arutles Pruuden.

Pruuden tunnistas- et enne 9. augusti läbirääkimisvooru oli ta optimistlikum. Ta lisas- et kui sõlmitavasse poliitilisse kokkuleppesse rahanumbrit riik ei kirjuta- siis õdede liit leppele alla ei kirjuta.

Töövõtjad on esitanud aasta algul ka oma alampalganõudmised 2007. aastaks: arstid 110 krooni- õed 60 krooni ja hooldustöötajad 32 krooni tunnis.

Jaanipäeva eel teatas sotsiaalministeerium- et sotsiaalmaksu alammäära tõstmise ja töötutele ravikindlustuse maksmise kaudu lisandub haigekassa eelarvesse võrreldes 2005. aastaga 136 miljonit krooni.<br /><br /><strong>MU</strong>

<br /><br />  

<strong><u>LISA - Üksmeele punktid:</u></strong>

Tervishoiupoliitika dokumendi osas on sotsiaalministeerium- haiglate liit ja tervishoiutöötajate esindajad jõudnud üksmeelele järgmistes punktides:

* sotsiaalministeeriumi esmane eesmärk on garanteerida kättesaadav ja kvaliteetne tervishoiuteenus kogu riigi ulatuses;

* sotsiaalministeerium nendib- et tervishoiu rahastamine on ebapiisav ja ministeeriumi ülesanne on teha igakülgseid jõupingutusi olukorra parandamiseks;

* sotsiaalministeeriumi põhieesmärkideks on suurendada patsientide rahulolu ja arstiabi kättesaadavust. Samuti tuleb arendada vajadusest lähtuvat õiglast ja efektiivset tervishoiusüsteemi ning tagada kulupõhisel hinnaarvestusel baseeruvate tervishoiuteenuste hindade rakendumine.

* Haigekassa võtab eesmärgiks kasutada jaotamata kasumit tervishoiusüsteemi rahastamise suurendamiseks- et tagada kättesaadavuse paranemine arstiabis;

* haigekassa jaoks on oluline eriarstiabi ja tervishoiuteenuste kvaliteedi tõstmine läbi hindade struktuurse kallinemise. Samuti garanteerib haigekassa ravijärjekordade maksimumpikkuste ja võimsuse rahastamise.

* Haiglate liit arendab välja haiglate kvaliteedijuhtimise ühtsed alused ja tagab kulupõhise ressursiarvestuse juurutamise tervishoiuteenuste osutajate juures.

<em>Allikas: sotsiaalministeeriumi 9. augusti pressiteade</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.