Lepped sünnivad raskelt ja töötüli hakkab hõõguma

Möödunud nädalal ei olnud valmis tervishoiu rahastamise üldpoliitiline lepe. Palgaläbirääkimistel ootavad töövõtjad Eesti Haiglate Liidu ja valitsuse palgapakkumist.

Möödunud nädalal ei olnud valmis tervishoiu rahastamise üldpoliitiline lepe. Palgaläbirääkimistel ootavad töövõtjad Eesti Haiglate Liidu ja valitsuse palgapakkumist.

Kuigi Eesti Arstide Liit teatas 7. septembril pressiteates lootusrikkalt- et sotsiaalministeeriumi teatel saab tervishoid 2007. aastal täiendavalt 1-8 miljardit krooni ja see pakkumine on piisav rahastamiskokkuleppe allkirjastamiseks- ei ole lepet seni sündinud.

Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa ütles Meditsiiniuudistele möödunud neljapäeval- et ei ole absoluutselt rahul rahapoliitilise leppe läbirääkimiste tempoga ja kahtleb- kas seda üldse sõlmitakse- sest kutseliite ja haiglate liitu senine üldine tekst ei rahulda.

Arstide liit tegi ettepaneku- et riik võtaks üldpoliitilise leppega endale tervishoiu rahastamisel konkreetsed kohustused ning fikseeriks leppes ka oma tegevused ja tähtajad. “Kui valitsus ei soovi Eesti tervishoiu rahastamist oluliselt suurendada olukorras- kus Eesti on Euroopa Liidu riikidest viimasel kohal tervishoiukulutuste osakaalult SKPs ja kus meil on madalaim keskmine eluiga- siis arstide liit seda arvamust ei jaga-” ütles Rehemaa.

Umbes kolmeleheküljelises kokkuleppe töötekstis 2007-2010 aastate tervishoiu rahastamispoliitika kohta vaidlevad seitse osapoolt näiteks Eesti arstiabi ja tervishoiu seisu Euroopa Liidu taustal fikseeriva punkti sõnastuse üle; samuti selle üle- kas kirjutada leppesse- et Eesti valitsus võtab eesmärgiks tagada tervishoiu kogukulude kasv aastaks 2010 vähemalt 6-5 protsendini SKPst või jätta numbrid sellest lausest välja.

<strong>Tööandjad teevad pakkumise<br /></strong>1. septembril oli poliitilise leppe sõlmimise suhtes lootusrikas ka Eesti Haiglate Liit- kes teatas uudisteagentuurile BNS muu hulgas- et Eesti riigil on piisavalt vahendeid tervishoiu alarahastamise probleemi lahendamiseks ehk kvaliteetse ja kättesaadava arstiabi tagamiseks.

Eesti Haiglate Liidu juhatuse esimees Urmas Sule ütles möödunud nädalal pärast järjekordset tulemusteta läbirääkimisvooru- et tervishoiu rahastamise poliitilise leppe läbirääkimisi ei tahaks ta kommenteerida- kuna selle eestvedajaks on valitsuskomisjon. “Isiklikult julgen küll arvata- et senine protsess on kulgenud vägagi hüplevalt- mistõttu on ka täna vara tulemustest rääkida-” nentis ta.

“Tulenevalt asjaolust- et tervishoiusektori rahalised võimalused palgaleppe sõlmimiseks on töövõtjatele ebaselged- samas on nad ka eelnevalt korduvalt informeerinud valitsudelegatsiooni vajadusest kokkuleppele jõuda hiljemalt septembri lõpuks- palusid tervishoiutöötajate esindajad Eest Haiglate Liidult pakkumist järgmise aasta tervishoiuala töötajate tunnitasude kehtestamiseks Eesti haiglates- mis toetuks olemasolevale parimale informatsioonile eile (25. septembri - <em>Toim</em>.) õhtuks-” kirjeldas Sule palgaläbirääkimiste seisu.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Ivi Normet ütles- et valitsuskomisjoni soov on sõlmida miinimumtunnitasu kollektiivleping järgmise kuu-kahe jooksul- veel enne seda aga nn sotsiaallepe- kus kirjas tervishoiusüsteemi reaalsed rahalised võimalused.

Normet kinnitas- et ministeerium võtab väga tõsiselt tervishoiutöötajate esindajate väidet- et töötüli juba hõõgub. “Sotsiaalleppe osapoolte eesmärgiks on parandada tervishoiusüsteemi stabiilsust ja usaldusväärsust-” märkis Normet. “Meil on ka rahalised võimalused teada järgmiseks neljaks aastaks- et tagada ja parandada tervishoiuteenuste kättesaadavust- rahastada kulupõhiselt haiglate ja perearstide tööd ning tõsta tervishoiutöötajate palkasid arvestuslikult 15 protsenti aastas-” lisas asekantsler.

Haigekassa avalike suhete osakonna juhataja Anne Osvet vastas- et sotsiaalministeeriumile antud kevadise prognoosi järgi võib tulla kõne alla 12% palgaosa tõus teenuste hindades. “Selle 12 protsendi osas peab haigekassa ära ootama ka haigekassa nõukogu poolt- või vastuseisu-” tähendas Osvet.

Meditsiiniseadmete käibemaksumäära tõstmiseks ei ole haigekassa 2007. aasta eelarveprojektis eraldi lisaraha sisse kirjutatud- vastas Osvet.

<strong>Stardiluba oli veebruaris<br /></strong>Töövõtjad esitasid oma palganõudmised juba tänavu veebruaris. Vabariigi valitsus moodustas aga alles 1. juuni korraldusega valitsuskomisjoni läbirääkimiste pidamiseks tervishoiutöötajatega kollektiivlepingu sõlmimise üle. Pärast seda segas mõnda osapoolt suvine puhkuste periood.

6. septembril pooleli jäänud poliitilise üldleppe läbirääkimised jätkuvad- kui on teada haigekassa nõukogu kinnitatud tervishoiuraha nelja aasta prognoos- mida korrigeeritakse vastavalt rahandusministeeriumi 21. augustil antud prognoosile.

Palgaläbirääkimiste viimane voor toimus 20. septembril ja täna- 26. septembril peaksid osapooled taas kogunema.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

*******************************

 

 

<strong><u>Tervishoiu rahastamispoliitika kokkulepe aastateks 2007-2010</u></strong>

<strong>Leppes osalevad:<br /></strong>    - Eesti Haiglate Liit-<br />    - Eesti Vabariigi Valitsus-<br />    - Eesti Haigekassa-<br />    - Eesti Arstide Liit-<br />    - Eesti Õdede Liit-<br />    - Eesti Keskastme Tervishoiutöötajate Kutseliit-<br />    - Eesti Tervishoiualatöötajate Ametiühingute Liit.

 

<strong><u>Tervishoiutöötajate miinimumtunnitasu kokkulepe</u></strong>

<strong>Leppes osalevad ainult tööandjate ja töövõtjate esindajad- näiteks<br />    - </strong>Eesti Haiglate Liit ja tervishoiutöötajate ühendused;<br /><strong>   - </strong>sotsiaalministeerium ja tema alluvuses olevate töötajate esindajad;<br /><strong>   - </strong>justiitsministeerium ja  vanglates töötavate tervishoiutöötajate esindajad<br /><strong>   - </strong>jne.<br />

<em>Allikas: MU</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.