Keskkonnahoidlikud riigihanked kaitsevad keskkonda ja tervist

13. detsember 2006

Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel on valminud Eesti keskkonnahoidlike riigihangete kontseptsiooni eelnõu- mille eesmärk on kaitsta elukeskkonda ja tervist. Kontseptsioon hakkab mõjutama nii riigihangete korraldajaid kui ka riigihangetel osalejaid.

Eelkõige tuleb kontseptsiooni järgima hakata kõigil riigi- ja omavalitsusasutustel- kui nad ostavad oma ülesannete täitmiseks vajalikke asju või tellivad teenuseid ning ehitustöid. Riigihangetest huvitatud ettevõtjatel tuleb aga 3-5 aastaga oma tooted ja teenused viia kooskõlla kokkulepitud keskkonna- ja tervisekaitsenõuetega.

"Keskkonnahoidlike riigihangete kontseptsioon annab ettevõtjatele ja kogu ühiskonnale märku- et riik eelistab keskkonnahoidlikke tooteid ja teenuseid. See omakorda soodustab keskkonnahoidlikku tootearendust ja tehnouuendust-“ ütles Keskkonnaministeeriumi haldusosakonna juhataja Tiit Tamm. *Keskkonnahoidlikke tooteid eelistades väheneb jäätmeteke- saasteheide ning kulub oluliselt vähem materjali ja energiat. See kõik kaitseb keskkonda ning inimeste tervist ja on riigile kasulik.“

Keskkonna- ning tervisekaitsenõudeid arvestatavate toodete-teenuste ostmisega püüavad kõik EL liikmesriikide valitsused anda eeskuju ühiskonnale ja mõjutada turgu. “Eriti märgatav võib see mõju olla arvutite- ehitustööde ja transporditeenuste puhul- sest riigi- ja omavalitsusasutused on suured tarbijad-“ selgitas Tamm.

Kuna avalik sektor kasutab suurt osa maksumaksja rahast- siis on paljude riikide keskkonnahoidlike riigihangete kontseptsioonides eraldi rõhutatud- et riik peab ostmisel ning tarbimisel andma ühiskonnale eeskuju- kulutades maksumaksja raha vastutustundlikult ja jätkusuutlikult.

Kontseptsiooni kohaselt on 2007. aasta prioriteetsed tootegrupid infotehnoloogia- ja kantseleikaubad- paberitooted- koristus- ja puhastusteenused ning transporditeenused.

Kontseptsioonist tulenevalt esitab keskkonnaminister 2007. aasta novembris Vabariigi Valitsusele esimesed ettepanekud- millistes riigihangete tootegruppides muudetakse keskkonna- ja tervisekaitsenõuete käsitlemine valitsusasutustele kohustuslikuks. Need loetelud koostatakse ettevõtjate ühendusi ja keskkonnaorganisatsioone kaasates.

Enne keskkonna- ja tervisekaitsenõuete riigihangetesse lülitamise ettepanekute esitamist on kavas läbi viia turu-uuringud- ettevõtjate konkurentsivõime analüüs ning uurida halduskoormuse kasvu seoses nõuete täpsustamisega riigihangete korralduses.

Keskkonnahoidlike riigihangete kontseptsioon põhineb riiklikul strateegial “Säästev Eesti 21” ja Euroopa Liidu riigihankeid käsitlevatel direktiividel- millest lähtub ka 2007. aasta 1. mail jõustuv uus Eesti riigihangete seadus.

<br /> Kontseptsiooniga saab tutvuda aadressil <a href="http://www.envir.ee/219407" target="_blank">http://www.envir.ee/219407</a><br /><br /><br /><br /> Lisainfo:<br /><br /> Tiit Tamm<br /> Keskkonnaministeeriumi haldusosakonna juhataja<br /> 626 2806<br /><a href="mailto:tiit.tamm@envir.ee">tiit.tamm@envir.ee</a><br /><br /> Manuela Pihlap<br /> Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja<br /> 626 2908<br /> 5625 0398<br /><a href="mailto:manuela.pihlap@envir.ee">manuela.pihlap@envir.ee</a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.