Ilmus uuendus dementsusega patsientide Ameerika ravijuhendist

Ameerika Psühhiaatrite Assotsiatsioon APA on avaldanud täiendatud juhised dementsusega patsientide raviks. Ajakirja American Journal of Psychiatry lisas ilmunud dokumendis on paremate kliiniliste tõendusmaterjalidega täiendatud 1997. a vastu võetud juhendit.

Ameerika Psühhiaatrite Assotsiatsioon APA on avaldanud täiendatud juhised dementsusega patsientide raviks- teatab Medscape. Ajakirja American Journal of Psychiatry lisas ilmunud dokumendis on paremate kliiniliste tõendusmaterjalidega täiendatud 1997. a vastu võetud juhendit.

Juhendi koostanud komitee esimees dr Peter V. Rabins Johns Hopkinsi ülikoolist ütles Medscape’ile- et tema meelest on tänu mitmetele varasemaid soovitusi kinnitanud uuringutele need nüüd suurema kaaluga. “Seal ei ole midagi eriti uut. Lihtsalt tõendid on tugevamad-” sõnas Rabins.

Suuri muudatusi senisesse tegutsemispraktikasse ei oodanud ka dr David Knopman Ameerika Neuroloogiaakadeemiast AAN ning Mayo kliinikust. Juhendiga soovitas Knopman aga lähemalt tutvuda- kuna mitmed dementsuse diagnoosimist ja ravi puudutavad teemad on seal hästi ja läbimõeldult kirja pandud.

<strong>Positiivsed muudatused<br /></strong> Kümne aasta jooksul juhendi esimese versiooni ilmumisest on kasutusele võetud uusi ravimeid ning mõnegi ravisoovituse kohta on saadud kindlamaid tõendeid.

Esimese positiivse asjana mainis dr Rabins- et praeguseks on FDA andnud heakskiidu kolme koliinesteraasi inhibiitori ning memantiini kasutamiseks Alzheimeri tõve ravis. Teiseks on saanud paremini selgeks- et mittefarmakoloogilistest sekkumistest patsiendi emotsionaalse heaolu parandamiseks on kasu.

Kolmandaks väärib Rabinsi sõnutsi esiletõstmist- et Alzheimeri tõvega patsientide depressiooni farmakoloogiline ravi on selgelt parem kui platseebo. Neljandaks on uuringutes nähtud- et patsiendi hooldajate koolitamisest ning emotsionaalsest toetamisest tuleb kasu nii neile kui patsiendile.

<strong>Negatiivsem pool<br /></strong>Negatiivsemast poolest rääkides ütles dr Rabins- et nad on tagasi võtnud oma soovituse E-vitamiini kasutamise kohta Alzheimeri tõve ravis: “Põhiliselt selle tõttu- et üheski uues uuringus ei ole selle kasulikkus tõestamist leidnud ning suurte doosidega on seostatud terviseriskid.”

Lisaks on tema sõnutsi viimase kahe aasta jooksul selgeks saanud- et kõikide antipsühhootikumide - nii tüüpiliste kui atüüpiliste - kasutamine dementsusega inimestel tähendab suuremat suremuse riski.

Uutes juhistes on nüüd nimetatud tugevamate tõendite olemasolu selle kohta- et neuropsühhiaatriliste sümptomite korral nagu agiteeritus- luulumõtted- hallutsinatsioonid ja agressiivne käitumine tuleks alustuseks proovida ravimiteta hakkama saada- seda kodus ning pikaajalise ravi asutuses.

See on dr Rabinsi arvates kõige olulisem juhendisse kirjutatud soovitus tegutsemispraktika muutmiseks. Kui antipsühhootikume määratakse- tuleks tema hinnangul kindlasti selgitada- kas nad on vajalikud ja efektiivsed ning kui toimet ei ole- siis ravi katkestada.

Ravijuhendis on ära toodud tõenduse taseme järgi soovitused kognitiivsete sümptomite- psühhoosi- agiteerituse- depressiooni ja unehäirete raviks ning eraldi puudutatud psühhoteraapiat- psühhiaatrilist ravi ja vanurite ravi ning pikaajalise raviga seotud eriküsimusi. Omaette peatükis on põhjalikud soovitused antud raviplaani koostamiseks ja rakendamiseks.

Juhend Alzheimeri tõve ja teiste dementsustega patsientide raviks on täielikus mahus leitav APA võrguküljelt <a href="http://www.psych.org/">www.psych.org</a>.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.