JUHTKIRI:

Kuidas raha hajub

<strong>Kuidas raha hajub</strong>

2008. aasta riigieelarves on ette nähtud tervishoiuteenuste osutajate ehitiste kulumi katmiseks 125-1 mln kr- kuigi riigieelarve eelnõu seletuskirjas oli kirjas veel 194 mln kr.

Kuhu jäi riigieelarve menetlemise käigus ligi 70 mln kr- mis oli mõeldud kapitalikulude katteks?

Edasi teame seda- et riigieelarvest pidid need ehitiste kulumi katmiseks planeeritud sajad miljonid jõudma tervishoiuteenuste hinnakirja.

Sotsiaalminister Maret Maripuu ütles möödunudnädalasel valitsuse pressikonverentsil pärast haigekassa uue hinnakirja kinnitamist muu hulgas- et lähtudes ehitushinna indeksi muutusest korrigeeritakse teenuste hinnakirjas pindade ruutmeetri amortisatsiooni 33 protsendiga.

Haigekassa meenutas- et haigekassa maksab tervishoiuteenuse osutajate ehitiste ja rajatise kulumit (mida mõistetakse termini “kapitalikulu” all) läbi teenuste hindade alates 2003. a 1. juulist. Pole täpsustatud- mis koefitsiendiga seda kulumit korrutati- aga see kõik tuli ravikindlustusrahast.

Nüüd tõsteti ehitiste kulumi arvestuse aluseks ruutmeetri soetusmaksumust 33%- mis väljendub kõikide teenuste piirhinna tõusuna.

Selline rahajagamise viis ei tohiks haiglajuhtidele tuua politiseerimise hirmu. Aga võib tekkida küsimus- kellele on selline lahendus (ehitiste kulumi jaotamine teenuste hindade kaudu) kasulikum. Ja võib kerkida kahtlus- kas kogu eraldatud raha jõuabki 2008. aastal haiglateni.

Haigekassa ütleb avalike suhete osakonna kaudu- et “kapitalikulude suurust ei ole aasta alguses võimalik täpselt hinnata- kuna me ei tea 100%-lise täpsusega- milline on 2008. aasta raviasutuste poolt osutatavate teenuste struktuur”.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.