Ravimitootjate Liit ja Eesti Arstide Liit ühtlustasid seisukohti

Eesti Arstide Liit ja Ravimitootjate Liit kirjutasid alla ühiste seisukohtade protokollile arstkonna ja ravimitootjate vahelisest koostööst. Ühisdeklaratsioon põhineb Euroopa Alalise Arstide Komitee (CPME) ning Euroopa Ravimitootjate Föderatsiooni ja Liitude (EFPIA) samasisulisel deklaratsioonil.

17. detsembril kirjutasid Eesti Arstide Liit (EAL) ja Ravimitootjate Liit (RL) Tallinnas rahvusraamatukogu nurgasaalis alla ühiste seisukohtade protokollile arstkonna ja ravimitootjate vahelisest koostööst. Dokumendi allkirjastasid RLi juhatuse liige Rauno Pukonen ja EALi president Andres Kork.

Ühisdeklaratsioon põhineb Euroopa Alalise Arstide Komitee (CPME) ning Euroopa Ravimitootjate Föderatsiooni ja Liitude (EFPIA) samasisulisel deklaratsioonil.

<strong>Eesti variant konkreetsem<br /></strong>Kuigi Eestis reguleerib mõnda koostöövaldkonda õiguslikult ravimiseadus- arstidel ja ravimitootjatel on olemas oma eetikakoodeksid- millest nad oma tegevuses juhinduvad- peavad EAL ja RL lisaks sellele vajalikuks järgida koostöös mõlemale poolele vastuvõetavaid eetilisi põhimõtteid- mis on kirjas ühisdeklaratsioonis.

“CPME ja EFPIA ühisdeklaratsioon kirjutati alla 2005. aasta juunis. Seda dokumenti valmistati ette vähemalt poolteist aastat. 2005. aasta sügisel leppisime kokku- et kohandame selle föderaaldokumendi oma oludele. Eesti variant on konkreetsem ja lühem-” sedastas arstide liidu eestseisuse liige Indrek Oro.

Selgitades ajakirjanikele ühisdokumendi põhipostulaate- nentis ta- et arstid- kes on ravimite vahendajad- ei tohiks minetada oma autonoomiat patsiendi huvidest lähtuvalt. “Ka see- mis puudutab materiaalset poolt - toetusi- sponsimist- külalislahkust -- on siin dokumendis küllaltki selgelt ja ühemõtteliselt lahti kirjutatud. Ravimitootjatel on õigus toetada kohapeal toimuvaid koolitusi. Eesmärk on selgelt fikseeritud - see peab olema koolitusliku sisuga- mitte tootearendusega seotud-” märkis Oro.

<strong>Üritab seletada suhteid<br /></strong>Rauno Pukoneni arvates on ühisdokument rohkem avalikkusele suunatud- üritades ära seletada- millised on ravimitootjate ja arstide suhted.

“Arstid peavad hea seisma selle eest- et ravimit kasutatakse õigesti: õigel ajal- õigel patsiendil ja kohaselt- ikka patsiendist lähtuvalt. Ravimitootjad omalt poolt püüavad võimaluse piires hea seista selle eest- et keskkond- kus nad töötavad- areneks. Miks peaksime raha paigutama näiteks Eesti suusatamisse- kui on karjuv vajadus selles liinis- kus me töötame? Seetõttu me võimalusel toetame ja sponsime arstide enesetäiendusi rahvusvahelistel konverentsidel-” selgitas Pukonen.

Arstkonna ja ravimitootjate ühiste seisukohtade protokolliga on kaetud olulisemad koostöövaldkonnad: registreeritud ravimite tooteinfo ja -arendus- ravimitootjate korraldatud ja sponsitud üritused- kliinilised uuringud ning konsultatsioonid ja kokkulepped.

Eesti Arstide Liit on 1921. aastal asutatud arstide vabatahtlik mittetulunduslik kutseühing- kuhu praegu kuulub 2788 liiget. Ravimitootjate Liit esindab Eestis tegutsevaid uurimistööl põhinevaid originaalravimite tootjaid ja geneerilisi ravimeid tootvaid ravimifirmasid. 1996. aastal asutatud mittetulundusühingusse kuulub 22 liiget.

<br /><strong>MARIKA KUSNETS<br /></strong><a href="mailto:marika@mu.ee">marika@mu.ee</a>

 

<br /> **********************

 

<strong><u>Registreeritud ravimite tooteinfo ja -arendus</u></strong>

Ravimitootjatelt arstidele antav info on oluline patsientide edukaks ravimiseks. Raviotsuste tegemisel peab olema tagatud arstide sõltumatus. Toodet iseloomustav info peab olema tõepärane ja täpne. Sellest tulenevalt austavad mõlemad pooled järgmisi printsiipe:

<strong>Ravimitootjad võtavad endale kohustuse:<br /></strong> a) pakkuda oma toodete kohta ausat- tänapäevastatud ja teaduspõhist teavet;<br />  b) tagada müügiesindajate piisav ettevalmistus ja pädevus;<br />  c) levitada kallutamata kliiniliste uuringute andmeid oma toodete kohta;<br />  d) jälgida teaduslikku ja kliinilist infot toote kohta ka siis- kui see on juba turul saadaval ning viia arstideni tähtsamad avastused ja teave ravimi ohutusest;<br />  e) hoiduda ravimi reklaamist enne müügiloa saamist;<br />  f) mitte pakkuda kingitusi ja soodustusi- mis ületavad praktikas kujunenud hea tava piire või seovad selle saajat vastuteene osutamise kohustusega.

<strong>Arstid võtavad endale kohustuse:</strong><br />  a) mitte küsida ravimitootjatelt kingitusi ega soodustusi;<br />  b) mitte vastu võtta hea tava piire ületavaid kingitusi või soodustusi;<br />  c) teavitada ravimi ebatüüpilistest kõrvaltoimetest Ravimiametit.

<em>Allikas: Ühiste seisukohtade protokoll arstkonna ja ravimitootjate vahelisest koostööst (väljavõte)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.