EAKL valetab ja hirmutab inimesi

Sotsiaalministeerium

Pressiteade- 16.01.2008

<br /> Viimastel päevadel on ametiühingud otsustanud Eesti elanikele valetama hakata. Sotsiaalministeerium ei saa seda niisama pealt vaadata. Arutelud töölepingu seaduse eelnõu üle on vajalikud- kuid konstruktiivne arutelu ei saa rajaneda valedel.

Ametiühingud esitavad oma tänases pressiteates rida valesid- millele sotsiaalministeerium lükkab ümber:

1.   Ametiühingud väidavad- et eelnõu annab tööandjale võimaluse muuta töötingimusi ühepoolselt. <strong>VALE</strong>. Tööleping on leping- see põhineb poolte kokkuleppel ja seda saab muuta ainult poolte kokkuleppel. Väited selle kohta- et tööandja võib lepingut ühepoolselt muuta- on valed.

2.   Ametiühingud väidavad- et eelnõu jätab töötaja ilma haigusrahast- kui haigus algab puhkuse ajal. <strong>VALE</strong>. Kui töötaja jääb puhkuse ajal haigeks- saab ta valida- kas ta katkestab puhkuse ja on haiguslehel ning hakkab saama haigusraha või jätkab puhkust. Sama reegel kehtib ka täna.

3.   Ametiühingud väidavad- et eelnõu annab tööandjale võimaluse nõuda töötajalt leppetrahve. <strong>VALE</strong>. Leppetrahv põhineb poolte kokkuleppel. Seda ei saa ühepoolselt nõuda.

4.   Ametiühingud väidavad- et eelnõu tühistab õiguse streikida riigi inimvaenuliku poliitika vastu. <strong>VALE</strong>. Töötajate õigus streikida ei muutu. Ka täna tohib streikida ainult selleks- et saavutada tööandjalt järeleandmisi tööalastes nõudmistes. Streikida ei tohi poliitilistel põhjustel.

<br /> Lisaks eelpooltoodule on pressiteates esitatud mitmed meelevaldsed tõlgendused seaduseelnõust- mis on eksitavad.

1.   Ametiühingud väidavad- et eelnõu kehtestab nädalaseks tööajaks kuni 52 tundi. <strong>TEGELIKULT</strong> on tavapärane tööaeg endiselt 40 tundi nädalas. Koos ületunnitööga on lubatud töötada kokku 48 tundi. Erandjuhtudel- eraldi kokkuleppe alusel võib töötada kuni 52 tundi. Seda nimetatakse individuaalseks ületunnitööks. Kogu ületunnitöö on täiendavalt kõrgema määraga tasustatav. Täna kehtivas seaduses on lubatud individuaalne ületunnitöö kogumahus 200 tundi aastas. Nüüd on see võrdselt jagatud kogu aasta peale. Ületunnitööle ei saa kedagi sundida.

2.   Ametiühingud väidavad- et eelnõu kaotab ära lühendatud tööpäeva jõulu- uue aasta- vabariigi aastapäeva ning võidupüha eel. <strong>TEGELIKULT</strong> jääb kõik nii- nagu on. Tööandjal on endiselt kohustus lühendada pühade eel tööpäeva. Lepingutes tähendab ühe poole õigus alati teise poole kohustust.

<br /> Sotsiaalministeerium loodab jätkuvalt- et konstruktiivne dialoog ametiühingutega on võimalik.<br /> Eelnõuga on võimalik tutvuda e-õiguses või portaalis <a href="http://www.osale.ee/"><span style="color: windowtext; text-decoration: none; text-underline: none">www.osale.ee</span></a>. Ühtlasi on oodatud kõik konstruktiivsed ettepanekud.

 

Lisainfo:

Anneli Berends<br /> Sotsiaalministeeriumi avalike suhete juht<br /> 503 1900<br /><a href="mailto:anneli.berends@sm.ee"><span style="color: windowtext; text-decoration: none; text-underline: none">anneli.berends@sm.ee</span></a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.