"Üheskoos emakakaelavähi vastu" - emakakaelavähk on ennetatav

PRESSITEADE

<br /> 21.-27.jaanuaril 2008. a toimub rahvusvaheline emakakaelavähi vastu võitlemise nädal. Eesti Vähiliit koostöös SA Vähi Sõeluuringud organiseerivad samal ajal emakakaelavähi ennetamise nädala ka Eestis- et juhtida eelkõige naiste- aga ka avalikkuse ja meditsiinitöötajate tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ja varajase avastamise võimalustele.

140-150 naist saab igal aastal emakakaelavähi diagnoosi. Emakakaelavähk on üks vähkipaikmetest- mida oleks võimalik vältida. Nii Eestis kui ka kogu maailmas on emakakaelavähi ennetamine väga oluliseks prioriteediks. Vähieelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat- õigeaegselt avastatuna on see kergesti diagnoositav ja ravitav. Emakakaelavähi tekitajaks on inimese papilloomiviirus (HPV). Iga suguliselt aktiivne inimene võib nakatuda HPV-ga ja ligikaudu 70% naistest on mingil eluperioodil olnud nakatunud selle viirusega. Kõik suguelu alustanud naised peaksid 2-3 aastase vahega andma Pap-testi- mille abil leitakse emakakaelal muutused enne- kui on välja kujunenud emakakaelavähk.

Vähieelsete seisundite väljaselgitamiseks viiakse läbi emakakaelavähi sõeluuringuid (Pap-teste) paljudes riikides- Eestis on sõeluuringu sihtrühmaks 30-59 aastased naised. Aastal 2008 kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule 1978- 1973- 1968- 1963- 1958- 1953 aastal sündinud ravikindlustatud naised. Emakakaelavähi sõeluuring on osa Eesti riiklikust vähistrateegiast- mida rahastatakse nii riigi kui Eesti Haigekassa eelarvest. Kogu selle aasta jooksul kutsutakse eeltoodud sünniaastate naised kirjaliku kutsega uuringule elukohajärgsesse naistenõuandlasse. Sel aastal on kirjaliku kutse saajate nimekirjas üle 35000 naise.

Emakakaelavähi ennetamine jaotatakse kolmeks:<br /> 1) primaarne preventsioon - HPV/emakakaelavähi vastane vaktsineerimine-<br /> 2) sekundaarne preventsioon - emakakaela sõeluuringud<br /> 3) tertsiaalne preventsioon - emakakaela düsplaasiate (vähieelsete seisundite) ravi.

Maailmas on viimaste aastate jooksul toimunud ajalooline läbimurre emakakaelavähi ennetuses. Traditsioonilisele Pap-testile on lisandunud HPV nakkuse diagnoosimine ning esimesed vaktsiinid- mis hoiavad ära enamlevinud HPV viiruse tüüpidest tekitatud emakakaelavähi. Paljud riigid nagu näiteks USA- Austraalia- Suurbritannia- Norra- Rootsi- Taani- Prantsusmaa- Itaalia- Hispaania- Saksamaa  jt on alustanud HPV viiruse vastu vaktsineerimise riiklikke programme.

Ka Eestis on alates 2006/2007-ndast aastast HPV nakkust ja seega emakakaelavähi teket- võimalik ennetada vaktsineerimisega. Eesti Naistearstide selts soovitab vaktsineerida esmase sihtgrupina kuni 9-13 aastaseid tüdrukuid/poisse ja üle 14 aastaseid noorukeid ning naisi- vastavalt ravijuhisele. Vaktsineerimine ei kuulu Eestis veel riiklikusse vaktsineerimiskavasse ning seetõttu peavad vaktsineerida soovijad need kulud ise kandma.

Kuna ravi viiruse vastu puudub- aitab emakakaelavähki ennetada ainult korrapärane arstlik kontroll- vaktsineerimine ja vähieelsete muutuste puhul emakakaela õigeaegne ravi.

<br /><strong>Lisainformatsioon:</strong>

Tsütoloogiliste uuringute koguarv on tänu sõeluuringule küll viimastel aastatel kasvanud- ent endiselt on Eesti probleemiks naiste vähene huvi sõeluuringus osalemiseks. Kui Põhjamaades osaleb sõeluuringus üle 70% naistest- siis Eestis tuli kutsutud naistest 2006.aastal uuringule vaid iga kolmas. Vähieelne seisund või vähk avastati 2006.aastal ligikaudu 6% sõeluuringul osalenud naistest.

Emakakaelavähi broðüür koos ennetuse juhistega on alla laaditav Eesti Vähiliidu võrgulehelt www.cancer.ee

 

Dr. Auni Aasmaa<br /> SA Vähi Sõeluuringud<br /> tegevdirektor<br /> tel 56 466 181<br /><a href="mailto:auni.aasmaa@cancer.ee"><span style="color: windowtext; text-decoration: none; text-underline: none">auni.aasmaa@cancer.ee</span></a>

Maie Egipt<br /> Eesti Vähiliit<br /> tegevdirektor<br /> tel 641 7033<br /><a href="mailto:info@cancer.ee"><span style="color: windowtext; text-decoration: none; text-underline: none">info@cancer.ee</span></a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.