E-tervis on takerdumas suvisesse puhkuseperioodi

Kõigepealt pean oluliseks öelda, et olen sada protsenti e-tervise poolt ja ootan kärsitusega, et see septembrist lahti läheks, nagu seadustas riigikogu eelmise aasta lõpus. Tegelikult andis seaduseandja e-tervisele kiirema stardi, kuna varem pidi asi käivituma alles jaanuaris 2009.

Kõigepealt pean oluliseks öelda- et olen sada protsenti e-tervise poolt ja ootan kärsitusega- et see septembrist lahti läheks- nagu seadustas riigikogu eelmise aasta lõpus. Tegelikult andis seaduseandja e-tervisele kiirema stardi- kuna varem pidi asi käivituma alles jaanuaris 2009.

Maksumuudatused jõustuvad tavaliselt jaanuaris ja üldse on parem suuri muutusi teha uuest aastast: kes lubab lõpetada ülesöömise- kes rahalaristamise. Neli kuud varasem tähtaeg võib kaardid segi lüüa mistahes uuendusel- ammugi siis kõiki tervishoiuasutusi ja inimesi puudutavatel muudatustel.<br /> Senist asjade käiku jälgides tundub- et me ei jõua uue kooliaasta alguseks selle asjaga valmis. Ja nii nagu valitsusel on oma varuplaan eelarve kehvemaks täitumiseks- peaks E-tervise Sihtasutus tegema musta stsenaariumi tõrgete puhuks. Miks ma nii arvan?<br /> Asjad venivad ja samas tähtaeg pitsitab. Sisuliselt on vaja rida olulisi asju teha ära nelja kuuga- aga on kahtlane- kas jõuab. Alles aprillis paneb sotsiaalministeerium e-õigusse digiloo kävitamiseks vajaliku kümne rakendusakti eelnõu. Rõhutan- eelnõu. Millal need vastu võetakse- teab jumal taevas. Heal juhul jäävad tööks mai- juuni- juuli ja august - magusad puhkusekuud.<br /> Esmalt kavatsetakse digitaliseerida saatekirjad ja epikriisid. Lisaks mitmed tehnilised sõnumid infosüsteemide vahel andmete vahetamiseks- näiteks juhtumi alustamise teatis või patsiendi põhiandmete päring. Septembrist käivitub digitaalne registratuur- aeg-kriitiliste andmete teenus- digitaalsete meditsiiniliste ülesvõtete päring ja digiloo päringud ning tahteavaldused patsiendile ja päringud raviarstidele. Kõik see on tohutult töömahukas ja ­aeganõudev.<br /> Aga puhkuste ajal on huvi uuenduste vastu leige- isegi kui e-tervise ametnikud tahavad suve läbi tööd rabada. Suvi on pigem häälestuse aeg. Septembris puhkuselt tööle saabujad tahavad tööga pihta hakata- mitte revolutsioonilisi uuendusi katsetada. Jõudu sel juhul e-tervise ametnikele- motiveerimaks arste suvisteks ületundideks. Jänni jäämise puhul käivitub aga klassikaline stsenaarium- kus üks ametkond süüdistab teist ja loodab sellega löögi endalt kõrvale suunata. Seda on tunda juba tänases lehes lk 4 debatis e-tervise juhi Madis Tiigiga.<br /> Kasvõi arvutikoolitus tuhandetele meedikutele on ohtlikult lohisemas ja aega selleks järjest vähem. Et arste haiglate kaupa koolitusele saata- tuleb nende vastuvõtuajad aegsasti muuta ja see eeldab pikemat planeerimist.<br /> Hilinenud on ka e-tervise portaali avamine- mis pidi käiku minema veebruaris- kuid praeguse seisuga avaneb märtsi teises pooles. Tegelikult on kõik need digiprojektid natuke hoomamatud. E-tervise kodulehel on hanke võitjatest ja keerulise nimetusega projektidest muljetavaldav nimekiri- kuid see pigem pelutab.<br /> Kuus tervishoiuasutust on läbimas aprilliks pilootprojekti. Sellest on näha- mis hakkab tegelikult juhtuma. Pilootarstid räägivad- et esialgu kulub aega palju.<br /> Ehk on nad aprilliks vilunumad ja nende pealt mõõtu võttes võib oletada- et e-tervisesse sisseelamiseks lähebki kuskil neli kuud. Ehk käivitub kogu sisuline töö ladusalt 2009 jaanuaris- mil see algselt käivituma pidigi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.