Paar aastat kestnud asbestiuuringus ei leitud ühtegi kaugele arenenud kutsehaigust

Paar aastat Eestis koostöös soome teadlastega kestnud
asbestihaiguste avastamise uuring ei leidnud ühtegi kaugelearenenud
asbesti kutsehaigust- ehkki uuriti mitusadat asbestiga aastaid
kokkupuutunud inimest.

Võrdluseks Soomes sureb aastas asbestist tingitud haiguste kätte umbes sada inimest.

Tervise Arengu Instituudi- Põhja-Eesti Regionaalhaigla- Tartu Ülikooli Kliinikumi ning Narva Haigla koostöös uuriti tervist 269 inimesel. Uuritud töötajad olid asbestiga enne 1996. aastast kokku puutunud vähemalt kümme aastat. Uuriti peamiselt isoleerijaid- katlamajade töötajaid- laevaremonditehaste töötajaid ning ehitustöölisi. Nende keskmine vanus oli 55 aastat ning keskmiselt puutusid nad asbestiga kokku 28 aastat.

Uuringu käigus selgus- et ühel kolmandikul töötajatest oli kopsufunktsioon langenud- 10%-l esines muutusi kopsudes. Kaugele arenenud kutsehaigusi uuringu käigus ei leitud.<br /> Tuvastati selliseid muutusi- mis aja jooksul edasi arenedes võivad tekitada töövõime langust ja nõuavad seetõttu regulaarset jälgimist kas perearsti või töötervishoiuarsti juures.<br /><br /> Projekti raames viidi läbi ka telefoniküsitlus- millest selgus- et 500 vastajast 69% olid kuulnud asbestist- 65% teadsid- et asbest on tervisele ohtlik. Vastanud eestlastest pidas asbesti ohtlikuks 88%-  venekeelsetest vastajatest arvas nii 10%.

Sotsiaalministeeriumi- Tervise Arengu Instituudi ja Soome Töötervishoiu Instituudi partnerlusprojekti "Asbestiga seotud kutsealaste riskide vähendamine"  rahastati Euroopa Liidu Transition Facility 2005. aasta programmist ja Eesti riigieelarvest. Projekti käigus koolitati eriarste- viidi läbi asbestiga kokku puutunud töötajate terviseuuring- teavitati avalikkust asbestiga seotud ohtudest ja täiendati asbestitööle esitatavate töötervishoiu ja tööohutuse nõuete määrust?.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.