Soolevähk leitakse liiga hilja

Eelmise aasta lõpul valminud riiklikus vähistrateegias ei ole tähelepanu pööratud haigestumissageduselt teisel kohal olevale soolevähile.

2000. aastal andis Euroopa Liit välja direktiivi- tõhustamaks soolevähi ennetamise kampaaniat Euroopa Liidu riikides- kuid  Eestis ei ole niivõrd tõsise probleemiga veel tegelema hakatudki.<br /> Regionaalhaigla onkoloogiakeskuse endoskoopiaosakonna vanemarst ja IDCA  kontaktisik Eestis Mart Eisen usub- et probleemi teadvustamiseks tuleks kõigepealt parandada elanikkonna teadlikkust soolekasvajate tekkimise põhjustest ja uuringu võimalustest. “Teadlikkuse tõstmine peaks hõlmama patsientide kõrval ka tervishoiutöötajaid ja tervishoiukorraldajaid-” rõhutas Eisen.<br /> Pooltel avastatud soolevähi juhtudel on tegemist juba kaugelearenenud staadiumiga- kus  soolevähk on kasvanud läbi soole seina ja andnud siirdeid lümfisõlmedesse.<br /> “Kaugelearenenud vähi puhul kulutame raviks ressursse kümneid kordi rohkem- kui kulutaksime  ennetusele ja varasele avastamisele-” sõnas Eisen- kelle sõnul on Eestis olemas toimiv endoskoopiakabinettide süsteem.<br /> Eisen jätkas- et praeguses tervishoiusüsteemis on side patsiendi ja perearsti vahel nõrk ega soodusta vähi avastamist. “Praegu on perearstid hõlmatud tulevikku suunatud projektidega- nagu geenivaramu jne- aga soolevähi avastamise probleem on teravalt aktuaalne ega tohi jääda muude projektide suhtes tagaplaanile-” arvas Eisen. Ta rõhutas- et väga oluline on perearstide aktiivsus soolevähi avastamisel.<br /> Esimeseks sammuks pakkus ta välja perearstidele soolevähi ennetamise ja varase avastamise juhendi väljatöötamist.<br /> Teise ideena tõi Eisen esile konsultatiivse keskuse loomise soolevaevustega inimestele. “See oleks lisaks üks võimalus- kuidas lühendada ahelat perearst-eriarst-endoskoopilised uuringud-” ütles Eisen.<br /> Niikaua kui massiuuringuid ei tehta- saab soolevähki avastada mitme tunnustatud meetodiga. Peitevere avastamise test võimaldab avastada sooles mikrokoguseid verd- mis viitab vähkkasvajale. Teiseks oluliseks uuringuks pidas Eisen  kolonoskoopiat ehk jämesoole uuringut videoendoskoobiga.<br /> Soolevähk võib pesitseda inimeses enne vaevuste tekkimist viis-kuus aastat. Tõenäoliselt kõnnib Eestis praegu ringi ligi 3500 avastamata soolevähiga inimest. “Soolevähi avastamine on sisuliselt õnneasi-” nentis Eisen.

Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.