Omaosalus ravimite ostmisel peab vähenema

Eesti patsientide omaosalus ravimite eest tasumisel on kõrgemaid Euroopas. Siiski ei läinud esimesel kooskõlastusringil läbi seadusemuudatused, mis aitaks seda leevendada. Nendest olulisim kaotaks ära 200kroonise soodustuse ülempiiri 50protsendilise soodustusega retseptiravimite ostmisel.

Praegu ei ole just harvad juhtumid- kus hinnatundlikumad patsiendid jätavad arsti määratud ravimid välja ostmata. Keskmine kindlustatu omaosalus 2007. aastal 50protsendilise soodustusega ravimite eest tasumisel oli haigekassa statistika andmetel 67-1%.<br /> Soodusravimeid välja ostes oli eelmisel aastal keskmine omaosalus 38-6%. See on  aastatega suurenenud. Näiteks 2004. aastal oli see 36%.<br /> Euroopa ravimitootjaid ühendava organisatsiooni EFPIA statistika andmetel oli 2004. aastal sellest suurem patsientide omaosalus vaid Taanis ja Sloveenias.<br /> Rikkamates Euroopa riikides jäi patsientide omaosalus valdavalt 5-10% vahemikku. Kõige madalam - kõigest 0-3% - oli see Hollandis.<br /> Kogu retseptiravimite maksumusest jäi ravimiameti andmetel 2007. aastal Eesti patsiendi kanda keskmiselt 44%.<br /> Ravimiameti statistika järgi  on aastatega järjest suurenenud ka patsientide kulutused ravimitele ühes kuus.<br /> Arvestades toodud fakte- on viimane aeg midagi ette võtta patsientide osa vähendamiseks ravimite ostmisel- sest seetõttu pole erinevatele patsiendirühmadele vastav ravi piisavalt kättesaadav.<br /> Kuigi sotsiaalministeeriumis ettevalmistatud seadusemuudatustes on mõningaid kohti- mille üle võiks arutleda- on siiski patsientidele ravimite kättesaadavuse paranemine omaosaluse vähendamisega oluline argument seadusemuudatuste kiireks vastuvõtmiseks.

<em>Risto Kukk<br /> Ravimitootjate Liidu projektijuht</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.