Töönõustamine - platseebo arstile või ravikunsti uus vorm?

Eesti arstid on praegu üsna sarnases olukorras USA arstidega möödunud sajandi keskpaigast: riiklikku tervishoiusüsteemi on hoogsalt arendatud, haiglad on sisse ostnud palju uusi seadmeid ja arendanud tänapäevaseid ravimeetodeid. Meditsiin on arenenud kiiresti peamiselt suurtes haiglates, üksijäetuna tunnevad end perearstid ja erialaarstid, kes tegutsevad FIEdena.

Ungarist pärit psühhoanalüütilise taustaga arstidel Michael ja Enid Balintil tuli 1950. aastatel idee leevendada mahajäetust perearstide omavaheliste seminaridega. Esialgseks sihiks oli arutada koos ideid selle kohta- mis jääb sümptomite taha- millised psüühilised reaktsioonid seostuvad somaatiliste haigustega ja kuidas patsientidega ühist keelt leida.<br /> Tänaseks tegutsevad mitmes riigis Balint-gruppidest välja kasvanud töönõustamise ehk supervisiooni rühmad- milles osalejad arutavad paar korda kuus koos käies arsti ja patsiendi suhtluse juhtumeid. Rühma tegevus sisaldab teaduslike uuringute ühist läbiarutamist- vastastikust nõustamist ning harjutusi arsti ja patsiendi suhete emotsionaalse sisu mõistmiseks ning muutmiseks.<br /> Kolleegide juhtumeid patsientidega kuulates õpitakse paremini kuulama ka oma patsiente- märkama enda ja patsiendi tundeid- nende seoseid- reaktsioone ja vastureaktsioone. Harjutatakse märkama psühholoogiliste probleemide ülekannet ja vastuülekannet- mina-kaitseid ja toimetulekutaktikaid ning nende mõju ravile. Rõhutatakse vajadust süüvida patsiendi läbielamistesse ning tema reaktsioonidesse nende kohta. See arendab oskust määrata optimaalset suhtlemismaneeri. Kolleegide omavahelisse suhtlusse tuuakse psühhoanalüüsist pärit tehnikad ning koos arutatakse läbi nende mõju ja rakendused.<br /> Rühmaarutelude sihiks on parandada arsti ja patsiendi suhtlust: õppida tajuma- taluma ja heaks kiitma teise inimese elu- ning tervisekäsitlust just sellisena- nagu see parajasti on - ning jääma teda toetava ja abistava teekaaslase rolli.<br /> Sümptomite taha jäävate suhtlemisbarjääride ning kõiketeadja-mitteteadja hoiakute ületamine võib mitmekordistada seadmetele ja farmaatsiale tugineva ravi tõhusust- kergematel juhtudel seda asendadagi.<br /> Supervisiooni ehk töönõustamist on mõned aastad praktiseeritud ka Eestis- näiteks Kesklinna Lastepolikliinikus. Selle sihiks on olnud läbipõlemise ennetamine- sisuks suhtlusprobleemide omavaheline jagamine ning tulemuseks tööstressi vähenemine.<br /> Eestis tegutseb Superviiso-rite Ühing ning Soome koolitajate ja Saksa koolkonda esindava Achim Fritzsche käe all on töönõustaja koolituse saanud ligi 30 erinevate elualade esindajat- peamiselt meedikud- psühholoogid ja sotsiaaltöötajad. Kriitikud leiavad- et kallist supervisiooni võib vahel asendada ka kolleegide heatahtlik ärakuulamine ja suunatud arutelu.

<em>Taimi Elenurm- psühholoog</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.