Valmis bipolaarse häire ravijuhis

Valminud bipolaarse häire ravijuhis aitab vähendada häire aladiagnoosimist ning ühtlustada selle häirega patsientide ravikäsitlust.

Valminud bipolaarse häire ravijuhis aitab vähendada häire aladiagnoosimist ning ühtlustada selle häirega patsientide ravikäsitlust.<br /> “Bipolaarse häire ravijuhise probleem on olemas olnud juba ammu- aga jaks käis üle alles eelmisel aastal-” sõnas ravijuhise koostamise töörühma juht psühhiaater Peeter Jaanson. Juhis kinnitati 2007. aasta lõpul psühhiaatrite seltsi üldkoosolekul ning ootab nüüd haigekassa aktsepteeringut.<br /> Ravijuhise aluseks võeti Kanada kolleegide poolt välja töötatud juhend- mida kohendati Eesti oludele ja võimalustele vastavaks. “Kanada juhis on väga kasutajasõbralik ning on sisuliselt kokku võtnud käesolevaks hetkeks teadaoleva teaduspõhise materjali-” selgitas Jaanson- miks valiti eeskujuks just Kanada ravijuhis. “Ei ole mõtet hakata ise jalgratast leiutama- kui kuskil on see juba tehtud.”<br /> Ravijuhend käsitleb ka erinevate patsiendirühmade ravi küsimusi- sealhulgas naiste- laste ja noorukite- vanemaealiste- kaasuvate psühhiaatriliste häirete või kehaliste haigustega patsientide probleeme.<br /> “Tuhandetes teaduslikes artiklites laiali olev raviinformatsioon on kokku korjatud ühte juhisesse-” kommenteeris Jaanson juhendi eesmärki ning rõhutas- et on oluline- et uut ravijuhist aktsepteeriks haigekassa- mis võimaldaks uute ravimite soodusnimekirja lisandumist.<br /> Põhiliseks probleemiks ravijuhendi ettevalmistamisel oli kahe erineva klassifikatsiooni- Kanadas kasutatava DSM-IV ja Euroopas kasutatava RHK-10- erinevused. Kui Ameerika klassifikatsiooni järgi esineb kahte tüüpi bipolaarset häiret- siis RHK-10s võib kokku lugeda bipolaarse häire 15 erinevat variatsiooni. “Ameerika klassifikatsioon on palju arusaadavam- kui meil praktiseeritav-” selgitas Jaanson- miks kasutatakse ravijuhendis just Ameerika klassifikatsiooni.<br /> Kuigi uues ravijuhises on pööratud tähelepanu nii haiguse farmakoloogilisele kui ka psühhosotsiaalsele poolele- on põhitähelepanu pööratud siiski psühhofarmakoloogia võimalikult efektiivsemale rakendamisele.<br /> “Kanada ja meie vahel on kaks olulist erinevust - üks on ravimite kättesaadavus ja teine psühhosotsiaalse rehabilitatsiooni pool- mis on Kanadas palju paremini arenenud-” sõnas Jaanson.<br /> “Ravijuhis on vaid ravi ühe komponendi paika sättimine-” lisas ta. “Kui saame ravimite poole korda ja suudame veenda otsustajaid- et rohud on vajalikud- siis sotsiaalse poolega läheb alati palju rohkem aega.”<br /> Bipolaarse häire ravijuhise koostamise töörühma kuulus kuus keskust- mille juhid olid - Kaire Adamsoo- Pille Varmann ja Petra Poolamets Tallinnast- Kadri Andersen ja Peeter Jaanson Võrust- Veiko Vasar Tartust ning Ants Puunsild Pärnust.

Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.