Vana kooli mees Ellamaa

Andres Ellamaa leiab, et haigla on kui
sõjavägi, kus munder peab olema sirge

Teiseks ametiajaks PERHi ülemarsti kohale pürgivale Andres Ellamaale on see alles teine kord elus kuhugi kandideerida. “Esimene kord kandideerisin aspirantuuri- kuid see oli poolformaalne- kuna teist aspiranti nagunii polnud-” ütleb ta lõbusalt.
Küsimusele- miks tema kui arst oma nina poliitikasse toppis- vastab Ellamaa- et ta pole ennast kuhugi toppinud- vaid lihtsalt sattus sinna. “Ma olen igale poole sattunud-” kinnitab ta.
Omaaegset tervishoiuministri ametit meenutab Ellamaa säravi silmi - tuli uus valitsus ja kõik pidi muutuma. “Sellel kohal sai tõesti palju teha- kuid nüüd on seal palju kihva keeratud-“ leiab ta. “Keegi tahab kellelegi meeldida- keegi on huvitatud mingitest suurtest summadest.” Oma suurimaks õnnestumiseks ministriametis peab ta haiguskindlustuse juurutamist.
Ellamaa lubab- et kui teda enam ülemarstiks ei valita- teeb ta oma suu jälle lahti- kuna praeguse ameti tõttu peab see pigem lukus seisma.


Ei salli kaebajaid

Ellamaa leiab- et tema kolme ülemarstiks oldud aastaga on olukord haiglas tunduvalt paremaks muutunud. “Kui sa astud uude ametisse- siis esimese kolme nädala jooksul käib siin igasugune huvitav seltskond- kes muudkui ütlevad - see tuleb lahti lasta ja too tuleb lahti lasta. Kole palju kaebajaid on-” muigab Ellamaa- kuradike silmis- ja lisab- et jubedad intriigid enam temani ei jõua. Võimalik- et keelekandjad on lootuse kaotanud- sest intriigitsejaid ta jutule ei võta. “Niisama irisemisest-virisemisest pole kasu - positiivne programm peab ka ikka olema-” on ta resoluutne.
Kui Ellamaad uuesti ülemarstiks ei valita- ootaks teda praeguse paarikümne lõikuse asemel ees paarsada lõikust aastas- mis oleksid kõik uued ja huvitavad. “Selle kirurgia aeg on möödas- kus võeti nuga- lõigati ja veri jooksis. Pärast võeti kindad kaarega käest ja öeldi - jääb ellu!” naerab ta mõnuga. Nüüd toimub jube urgitsemine - ühelt poolt auk- teiselt poolt ja kolmandalt.
Ellamaale meeldib uute asjadega tegeleda ja seetõttu oli ta väga šokeeritud- kui arenguvestluse ajal vastas mõni järgmise aasta tegemissoovide kohta - ah mul pole siin midagi uut.
Ellamaa möönab- et ega ta oma 63 aasta juures enam väga pikki perspektiive seada või- aga eks mõni vend istuta 93aastaseltki veel õunaaia- lootuses sealt midagi saada. Kuigi ka Maia Plissetskaja oleks võinud varem lavalt lahkuda.
Noori jüngreid Ellamaal pole- kuid ta viibib ka harva lõikustoas. Ega teda väga kuulata tahetagi- kuna enda sõnul iriseb ta palju ja on üldse rohkem selline vana aja inimene- kes ei salli- kui tööle veetakse end sandaalides ja lühikestes pükstes.
“Arsti töös on aastate jooksul antud edasi teatud traditsioone- mida peab arvestama. Arst ei või ka hirmus modernne olla- sest meie haiged on ju vanamoodsad-” ütleb Ellamaa ja see mõte paistab temast juba eemalt välja.

Loe edasi ajalehe paberväljaandest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.