Vana rahu kardab sõda

Missiooniarst “Tublit tööd teete. Ja ärge
läbi põlege,” kõlab Argo Partsi sõnum palatiseinte vahel töötavatele
kolleegidele

Argo Parts on esimene rahvusvaheline meditsiiniekspert Lõuna-Afganistani Helmandi provintsis- kus teenib ka 120 Eesti kaitseväelast.
Tema missioon kestab kokku aasta ning praegu on seljataga üle kuu. Küsimustele vastas Parts e-kirja teel oma kambrist- kus on voodi- tool- töölaud ja internetiühendus. Elutingimuste üle ta ei nurise- sest lisaks on spordisaal- sõdurisöökla ja pesupesemise võimalus - nagu sõjaväes ikka.
Intervjuud andes kartis Parts kõige rohkem küsimust- et miks ta üldse otsustas missioonil osaleda.
Nendele- kes käivad missioonidel- polevat vaja midagi selgitada- ja neile- kes ei käi- on seda väga raske teha. Parts aga lihtsalt tahab seda teha ja ei kujuta ette- kui ta peaks sarnaseid päevi üksteise järel õhtusse veeretama. Vahel tahaks tõesti rahu- aga sellest tekib tavaliselt vajadus uue missiooni järele.

Kui koduselt te end Afganistanis sisse olete seadnud?
Tunnen end päris koduselt ja seda üsna algusest peale. Sõjaväe elu - kord on majas- igaüks teab oma kohustusi ja piire. Eks sisseelamisele aitas kaasa ka siinsete töökaaslaste toetus.
Kõik on nii nagu peab ja nagu ma ootasin. Ühtegi ebameeldivat üllatust pole olnud. Võib-olla kellegi jaoks oleks miski harjumatu- ei tea. Kõik on neis oludes normaalne- iseasi- kas ka loomulik.

Kuidas lähedased sellesse suhtuvad?

Tundub- et suhtuvad mõistvalt- eks nad ole sellega juba harjunud. Muidugi- ega nad rõõmsad ei olnud.

Mis kanalite kaudu sõprade ja sugulastega sidet peate?

Siit Lashkar Gah’st (Helmandi pealinn - toim) peamiselt interneti vahendusel. Enamasti on olemas ka kohalik mobiilside. Mujal Helmandis on see aga ebakindel- kuna Taliban ründab mobiilside maste. Häda korral satelliittelefoniga.

Kuidas te Afganistaniks valmistusite?
Nagu enne igat missiooni. Kogusin võimalikult palju taustainfot- kontaktandmeid ja kaarte. Varustuse kokkupanek võtab väga vähe aega. Minu eelkäijad tsiviil-militaar-koostöömeeskonnast nii Eestist kui ka USAst on siin väga suure töö ära teinud. Nende missioonid said läbi ja nüüd on minu asi seda jätkata.Kas te oma Afganistani elu ja läbielamisi kuidagi talletate ka - peate blogi või päevikut?
Spetsiaalselt ei pea. Kõigilt missioonidelt olen alles hoidnud oma igapäevased töömärkmikud- kuhu vahel panen mõne mõtte kirja. Tagantjärgi huvitav ja õpetlik lugeda.Milline on sealne argipäev - kas on üldse vahet nädalavahetusel ja tööpäevadel?
Puhkepäevi ei ole. Elamegi ju sisuliselt töö sees ja juures. Erandiks on reeded- kui moslemitel on puhkepäev- siis ei toimu tavaliselt kohalikega kohtumisi. Pühapäeviti algavad nõupidamised kaks tundi tavapärasest hiljem. Tööd segab sõda ja üldine julgeoleku puudumine. Suur osa Helmandi provintsist on siiani Talibani kontrolli all ja paljudesse kohtadesse pole ligipääs võimalik või on raskendatud ja võtab väga palju aega.

Kui turvaliselt end tunnete?

On suur vahe- kas olla PRT (provintsi ülesehitusmeeskond - toim) baasis kiviseinte vahel ja varjendite läheduses või baasist väljas. Ohud on erinevad. Kuulivest ja kiiver on käeulatuses. Kuna pole nähtavat rinnet- peab ebameeldivateks ootamatusteks valmis olema ja oma tegemisi ning liikumisi vastavalt planeerima. Siinne suhteline vaikus on tihti uinutav.

Mida peate oma suurimaks panuseks Eesti meditsiini?

Ei julge midagi pidada. Infektsioonikontrolli aastad SA Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ja reisimeditsiiniga alustamine siin-seal on meeldivad mälestused.

Kas reisimeditsiinist võivad rääkida arstid- kes pole üle riigipiiri käinud?

Reisimeditsiiniga võivad tegeleda kõik arstid- kellel on vastav erialane ettevalmistus. Omal nahal kogetu kulub muidugi alati marjaks ära. Samas ei pea just ise kõiki troopilisi haigusi läbi põdema- et osata neid vältida ja ravida.
Tänapäeval on ju värske informatsioon iga viimasegi kolka kohta vaid hiireklõpsu kaugusel ja selle valdkonna spetsialistide igapäevane töö on olla kursis hetkel maailmas toimuvaga.Edasi loe lehest.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.