Eakate hooldusele õenduserialade killustamine kaasa ei aita

Aprilli esimeses Meditsiiniuudistes soovitas Tartu Ülikooli õendusteaduse osakonna professor Pirkko Routasalo luua Eestis Soome eeskujul gerontoloogiaõdede eriala, põhjendades seda vajadusega osutada eakatele parimat teenust.

Aprilli esimeses Meditsiiniuudistes soovitas Tartu Ülikooli õendusteaduse osakonna professor Pirkko Routasalo luua Eestis Soome eeskujul gerontoloogiaõdede eriala- põhjendades seda vajadusega osutada eakatele parimat teenust.<br /> Ettepanek ei lange kokku Eesti tervishoiu- sh õenduse arengusuundadega. On selge- et eakatele suunatud tervishoiuteenuste maht lähiaastail ainult kasvab ja peabki kasvama- kuid see võiks toimuda Eesti võimalusi arvestades.<br /> Professor Routasalo viitab Soome kogemusele- kuid võrdluses tuleb meeles pidada- et Soome on Eestist mitmeid kordi suurema elanikkonnaga.  Soomes on 100 000 elaniku kohta 13 õde- meil vaevu 7 õde- mis on ka suurte riiklike pingutuste tulemus. Lisaspetsialiseerumine meile sobi. See  õdesid eakateravisse ei too ja hooldusesse juurde- vaid selline nõudmine tõenäoliselt raskendaks veelgi geriaatria osakondade komplekteerimist.<br /> Eestis liideti 2002. aastal seni eksisteerinud 16 õenduseriala neljaks: vaimse tervise õenduseks- kliiniliseks õenduseks- intensiivõenduseks ja terviseõenduseks. Muudatuse tingis arusaam- et meie riigi ja rahvaarvu väiksust arvestades ei ole mõistlik koolitada suures mahus kitsalt spetsialiseerunud õdesid. Nii saavad kõik õed kõrghariduse tasemel laiapõhjalise üldõe hariduse- millele lisandub õe-spetsialisti haridus vaimse tervise õenduse- kliinilise õenduse- intensiivõenduse või terviseõenduse erialal.<br /> Väljatöötatud suunda on järginud nii tervishoiukõrgkoolid Tartus ja Tallinnas kui ka Tartu Ülikooli arstiteaduskonna õendusteaduse osakond.<br /> Kõrgkoolide- sotsiaalministeeriumi ja Eesti Õdede Liidu koostöös on Euroopa Liidu toel valminud neli uut õppekava ning esimesed lõpetajad töötavad õdede-spetsialistidena tervishoiuasutustes juba mitmendat aastat. Tundub- et valik on end õigustamas.<br /> Praegune õdede põhikoolitus sisaldab hulgaliselt õppeained- mis käsitlevad eaka inimese erisusi. Õe-spetsialisti pädevus annab õele juba väga head teadmised ja oskused eakatega töötamiseks. Õe-spetsialisti õpe toimub riiklikult rahastatud õppekohtadel ja on kättesaadav kõigile kõrghariduse ja töökogemusega õdedele. Kitsas spetsialiseerumine ei ole end õigustanud ka Euroopa Õdede Nõukogu ja Rahvusvahelise Õdede Nõukogu hinnangul ning sellest arusaamast lähtuvad nende organisatsioonide soovitused liikmetele.

Regina Palatu<br /> Eesti Õdede Liidu Tallinna ja Harju piirkonna juhatuse esimees

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.