Kallis süsteem seisab jõude

Kallis veresuhkru jälgimise süsteem seisab
rahapuudusel kasutult.

2004. aasta Jõulutunneli ajal koguti raha glükoositaseme pideva jälgimise süsteemi ostmiseks nii Tallinna Lastehaiglale kui ka Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastehaiglale. Annetajatelt saadud raha on kulutatud, kuid soetatud süsteemid seisavad enamiku ajast jõude.
Eesti Endokrinoloogide Selts esitas eelmisel aastal haigekassale taotluse lisada glükoositaseme pideva jälgimise süsteem kui uuring haigekassa tasustatavate teenuste nimekirja, kuid 2007. aastal seda vastu ei võetud.
Keeldumist ei põhjendatud
Haigekassa esindaja Aleksandra Šljušenkova sõnul hinnatakse kõiki uusi tervishoiuteenuste ettepanekuid, arvestades teenuse tõendatud meditsiinilist efektiivsust, kulutõhusust, kooskõla riigi tervishoiupoliitikaga ning vastavust ravikindlustuse rahalistele võimalustele.
Haigekassa ei põhjendanud, miks glükoositaseme jälgimissüsteemi jaoks vajaliku sensori ostmist raviteenuste hinnakirja ei võetud.
Tallinna Lastehaigla endokrinoloogi Ülle Einbergi sõnul oleks uuringut vaja eelkõige neile suhkruhaigetele lastele, kellel esineb haiguse halb metaboolne kontroll, suured veresuhkru kõikumised ja öine või asümptoomne hüpoglükeemia.
Samuti on antud uuringust palju kasu raviskeemide muutuste korral ravi efektiivsuse hindamisel.
Peale suhkruhaigete laste on ka täiskasvanud patsiente, näiteks I tüübi suhkruhaigust põdevad rasedad naised, kellele oleks samuti CGMSi uuringut vaja teha.
Glükoositaseme pideva jälgimise süsteem ehk continuous glucose monitoring system (CGMS) on Medtronic Mnimedi välja töötatud lahendus inters-titsiaalse koevedeliku glükoositaseme pidevaks mõõtmiseks ja salvestamiseks vahemikus 2,2-22 mmol/l kolme ööpäeva jooksul.
Ülle Einbergi sõnul tõestati uuringutega, et interstitsiaalkoest mõõdetud glükoosi näit korreleerub kapillaarse ehk sõrme otsast võetud veresuhkru väärtusega.
Naha alla pannakse andur
Uuringu läbiviimiseks paigaldatakse lapse naha alla kõhule, reite või tuharate piirkonda glükoosisensor ehk andur, mis mõõdab glükoositaset 72 tunni jooksul ja saadab signaalid kaabli kaudu monitorile, mis salvestab 288 anduri lugemit ööpäevas.
Uuringu möödudes eemaldatakse andur naha alt ja andmed laetakse monitorist arvutisse. Selliselt saadakse patsiendi veresuhkru taseme kohta kolme ööpäeva põhjalik analüüs nii tabelina kui ka graafiliselt.
CGMSi süsteemiga saadud andmete põhjal on võimalik efektiivselt korrigeerida insuliinravi ja parandada haiguse metaboolset kontrolli, mis on väga oluline tüsistuste ennetamiseks ja patsiendi elukvaliteedi säilimiseks.
2005. ja 2006. aasta jooksul teostati Eestis glükoositaseme pidevat jälgimist kokku 129 suhkruhaigel lapsel. Lasteendokrinoloogide kogemused süsteemiga kinnitasid, et CGMS on väärtuslik uuring ja seda ei asenda glükomeetriga mõõdetud neli või enam veresuhkru analüüsi päevas.
Iga uuringu teostamiseks vahetati välja naha alla paigutatav andur, mille hind on umbes 800 EEK.

Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.