Inimesed on hakanud perearstile erakorralist meditsiini eelistama

Viimastel aastatel on Tallinna haiglate erakorralise meditsiini osakondadesse (EMO) pöördunud üha rohkem patsiente.

<em>Anžela Popova<br /> AS Lääne-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja<br /> Arkadi Popov<br /> SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini ülemarst- reanimobiiliosakonna juhataja</em>

<br /> Viimastel aastatel on Tallinna haiglate erakorralise meditsiini osakondadesse (EMO) pöördunud üha rohkem patsiente.<br /> Statistikast selgub kurb tõsiasi- et kõige suurema patsientide arvu  moodustavad inimesed- kes eelistavad EMOs töötavat arsti oma perearstile.<br /> Erakorralise meditsiini osakondade ülekoormatus on muutunud kriitiliseks. Juba mitu aastat toimub EMOs haigete selekteerimise süsteem (triaaž)- mida varem rakendati ainult suurte õnnetuste ja sõja korral ning milleta oleks võimatu määrata õiget uuringute ja ravi prioriteeti. Triaaži süsteemi järgi määratakse ambulatoorsetele haigetele tinglikult “roheline” värv- ehk kõige kaugem prioriteet- ning erakorralise meditsiini meedikud nimetavad tekkinud olukorda “roheliseks epideemiaks”.<br /> 2007. aastal Põhja-Eesti Regionaalhaiglas tehtud EMOsse pöördumise uuringust selgus- et tüüpiliseks ambulatoorseks EMO patsiendiks oli suhteliselt noor mees vanuses 15-39 aastat- kes enamasti pöördub osakonda ise- omal soovil ja ilma saatekirjata.<br /> Praktiliselt 44% haigetest pöördub EMOsse ajal- kui võtab vastu ka perearst. On tähelepanuväärne- et õhtuti abi otsivad patsiendid teevad seda enamasti mugavusest- mitte pakilisest vajadusest.<br /> Suurem osa patsientidest pöördub EMOsse haigestumise päeval- kuid oli ka piisavalt palju neid- kelle haigus pöördumise momendiks kestis kas mitu päeva või lausa mitu nädalat.<br /> Tüüpiliseks ajendiks kroonilise probleemiga EMOsse pöördumiseks oli polikliiniku pikk järjekord.<br /> Paljudel patsientidel puudus regulaarne kontakt oma perearstiga või nad ei osanud vastata- kes on tema perearst ja kus ta vastu võtab. 10 protsenti vastanutest väitis- et EMOsse soovitas pöörduda tuttav. See näitab- et kiire ja professionaalse teenindamise kogemus erakorralise meditsiini osakonnas- kus mõne tunniga saab teostada uuringuid- millele polikliinikus kuuluks mitu nädalat- tõmbab EMOsse aina rohkem ja rohkem patsiente.<br /> Tekib paradoksaalne olukord- et mida paremini töötavad arstid erakorralise meditiini osakonnas- seda suurem on patsientide tulv.<br /> Paratamatult tahaks küsida: kas EMO on tõesti uue põlvkonna perearstikeskus?

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.