Musta henna“ tätoveeringud põhjustavad tervisekahjustusi

Suviseks probleemiks on kujunemas nn musta
hennaga tehtavad ajutised tätoveeringud, mille tagajärjeks võivad olla eluaegsed
allergilised reaktsioonid.

Populaarseks muutunud ajutiste tätoveeringute sügavmusta tooni saamiseks ja tätoveeringu kestvusaja pikendamiseks lisatakse naturaalsele hennale suurtes kogustes värvaineid. Tulemuseks on nn must henna, millega tätoveerimise tagajärjeks on sageli tõsised ja püsivad tervisekahjustused.
Lisatavatest värvainetest paljud on tuntud kui allergiliste reaktsioonide või krooniliste põletikuliste reaktsioonide põhjustajad. Allergilised reaktsioonid avalduvad sügeluse ja naha punetusena ning laikude ja villidena nahal, mis ajapikku paranevad ja kaovad, kuid mõningail juhtudel võivad edasi areneda püsivateks nahakahjustusteks, mis väljenduvad pigmendi kadumise ja naha armistumisena. Esmased sümptomid tekivad tavaliselt mõned päevad (3-12 päeva) pärast tätoveeringu tegemist.
Mõningatel juhtudel võib allergiliste ainete suhtes välja kujuneda alaline tundlikkus. See on eriti murettekitav, kuna neid allergeene sisaldavad ka teised tooted nagu näiteks juuksevärvid.
Allergiline reaktsioon järgnevatel kokkupuudetel on sageli aga juba märksa tõsisem kui esimesel korral. Seega, kui korra on musta henna tätoveeringust tundlikuks muututud, võib järgmine allergiline reaktsioon vallanduda isegi siis, kui puututakse kokku allergeensete värvainetega mõne teise toote vahendusel. Reaktsiooni tugevus järgnevatel kordadel võib nõuda juba kiiret meditsiinilist abi või haigla ravi.
Musta hennaga tätoveeringute tegijad liiguvad enamasti ringi suvel kõikvõimalikel vabaõhuüritustel, festivalidel, tuuridel ja laatadel, kus nad pakuvad oma teenuseid kõigile soovijaile. Kõikides riikides on enamasti sihtgrupiks turistid või puhkajad erinevates kuurortides.
„Ehtsaid tätoveeringuid” imiteerivad musta hennaga tehtud ajutised tätoveeringud on eriti populaarsed noorte seas ning neid müüakse kui suveniire. Suur populaarsus ja saadav suur kasum aga omakorda julgustavad tätoveeringute tegijaid tervisekahjustusi ignoreerima.
Kuidas eristada naturaalse hennaga tehtud ajutist tätoveeringut musta hennaga tehtavast tätoveeringust?
Naturaalse hennapasta värvus varieerub rohekaspruunist kuni pruunini. Kui tätoveeringu tegija poolt kasutatava pasta värvus on tumedam (must), siis on kõige tõenäolisemalt lisatud hennapastale muid värvaineid.
Kui tekib kahtlus, paluge teavet hennapasta päritolu kohta ja koostisosade nimekirja. Kui tätoveeringu tegija ei suuda henna päritolu kohta mõistlikku informatsiooni anda, siis tuleks selle hennaga tätoveeringu tegemist vältida. Kui pasta kasutusjuhendis on öeldud, et pärast nahale kandmist tuleks see eemaldada ühe tunni jooksul, siis on kindlasti tegemist musta hennaga, kuna tõeline henna peab jääma nahale nii kauaks kui võimalik, et tekiks ilus tume pruunikaspunane kehamaaling.
Seetõttu oleks mõistlik kasutada musta henna kohta määratlust „Vältida täielikult”.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.