Eesti tähistab esmakordselt rahvusvahelist seedetrakti päeva

Eesti tähistab 29. mail esmakordselt
rahvusvahelist seedetrakti päeva, mille on ellu kutsunud Maailma
Gastroenteroloogia Organisatsioon koostöös Danonega.

Neljapäeval alguse saav kampaania kestab terve aasta ning keskendub toitumise ja seedetrakti tervise seosele.Maailma Gastroenteroloogia Organisatsioon koostöös Danonega rõhutab 2008. aastal mõtet, et igaüks peaks arendama tervislikumat elustiili ja toitumisharjumusi – tarbima piimasaadusi, eriti probiootikume, mille eelised seedetervisele on tõestatud. 2008. aasta loosungiks on valitud „Optimaalne tervis ja toitumine”.
Maailma Gastroenteroloogia Organisatsiooni (WGO) president professor Eamonn Quigley: „Sel aastal tähistame WGO 50. sünnipäeva ning oleme otsustanud juhtida tähelepanu toitumise ja seedetrakti tervise tähtsusele. Seedehäired mõjutavad suurt hulka inimesi ja võivad tekitada selliseid tõsiseid haigusi nagu käärsoolevähk. Meie arvates on toitumine seedetrakti tervise – nagu ka üldise tervisega – lahutamatult seotud. Probiootikumid igapäevases toidusedelis võivad mängida seedetrakti tervise parandamises olulist rolli. Koostöös Danone’iga, kes on toidu valdkonnas maailmas juhtival kohal, loodame suurendada inimeste teadlikkust seedehäiretest ning aidata neil parandada oma seedetrakti tervist lihtsate toidusedeli- ja elustiilimuudatustega.”
Tasakaalust väljas toidusedel, kiirustamine või toidukordade vahelejätmine ja ebatervislik eluviis võivad seedehäirete tekkimisele kaasa aidata. Miljonitel inimestel on seedehäireid, mis võivad oluliselt mõjutada heaolu ja elukvaliteeti. Näiteks kõhukinnisus võib põhjustada ebamugavust, puhitust ja ebaregulaarset sooletühjendamist ning seetõttu mõjutada enesekindlust. Selle mure all kannatajad võivad tunda end vähem seltskondliku ja ilusana. Sellegipoolest ei pöörata kõhukinnisusele sageli tähelepanu ning abi otsib üksnes vähem kui kolmandik, kinnitab Maailma Gastroenteroloogia Organisatsioon.
Üldiselt seostuvad seedehäired olulise ebamugavustunde, töövõimetuse, perekonnaelu probleemide, suurte tervishoiukulude ning töölt puudumise ja muust produktiivsest tegevusest kõrvalejäämisega. Euroopas on seedehäired umbes 40–80 miljonil inimesel ja sellega seonduvad kulud ulatuvad umbes 5,1 miljardi euroni.
Toitumisel ja elustiilil on seedetrakti tervise jaoks oluline roll. Seedetrakti tervist aitab säilitada lihtne, aga mõjus toiduvalik, kuhu kuuluvad kiudained, värsked puu- ja aedviljad, piisavalt palju vedelikku ja liikumine. Teaduslikult tõestatud mõjuga probiootikumide igapäevane tarbimine aitab samuti seedekulgla tervist parandada.
Danone’i kontserni piimatoodete teadus- ja arendusüksuse asepresident doktor Nigel Hughes: „Enamiku seedehäirete põhjus on halb või ebapiisav toitumine. WGO avaldas hiljuti toitumissuunised, mille hulgas on ka soovitus tarvitada iga päev probiootikume.“

Maailma Gastroenteroloogia Organisatsioon (WGO)
Maailma Gastroenteroloogia Organisatsioon moodustati 1935. aastal ja registreeriti 1958. aastal ning see seob 103 riiklikku ja nelja piirkondlikku gastroenteroloogia ühendust, kuhu kuulub kogu maailmas üle 50 000 liikme. Selle eesmärk on kvaliteetse, ligipääsetava ja sõltumatu hariduse ja koolitusega edendada tavainimeste ja tervishoiutöötajate teadlikkust seedehäirete esinemisest kogu maailmas ja nende optimaalsest ravist. Iga aasta 29. mail tähistab WGO üleilmset seedekulgla tervise päeva, kus keskendutakse ühele gastroenteroloogia teemale või seedekulgla tervise ja haigustega seotud olulisele küsimusele.

Danone’i kontsern
DANONE’i kontsern on Ameerika 500 suurema sissetulekuga äriühingu (Fortune 500) hulgas ja kõige edukam tervisliku toiduga tegelev äriühing maailmas. Selle eesmärk on edendada võimalikult paljude inimeste tervist maitsvate, toitvate ja taskukohaste toitude ja jookidega. Selle ülesande täitmine on kontserni pideva kiire kasvu peamine põhjus. DANONE’i kontserni 150 tehast 76 000 töötajaga asuvad viiel mandril 120 riigis. 2007. aastal oli DANONE’i kontserni müügitulu 12,7 miljardit eurot.
DANONE’i kontsern on juhtival kohal neljas tervisliku toidu valdkonnas: värsked piimatooted (nr 1 kogu maailmas), vesi (nr 2 pakendatud vee turul), imikutoit (nr 2 kogu maailmas) ja ravitoit. Lisaks sellele, et DANONE’i kontsern on Pariisis asuval Euronexti börsil, kuulub ta ka olulisematesse sotsiaalse vastutuse indeksitesse: Dow Jonesi säästlikkusindeksisse Stoxx ning Maailma, ASPI Eurozone’i ja Ethibeli säästlikkusindeksisse.


KUTSE PRESSIBRIIFINGULE
Täna kell 18.00 on võimalus osa võtta telefoni teel peetavast pressibriifingust, kus osaleb Maailma Gastroenteroloogia Organisatsiooni president Eamonn Quigley ja Danone esindaja Nigel Hughes (annavad pressibriifingu Londonist). Pressibriifingu käigus tutvustatakse ülemaailmset uuringut, milles osales 20 riiki ning mis annab ülevaate inimeste seedimisalastest probleemidest. Uuringu tutvustamisele järgneb küsimuste voor. Telefoni teel peetavast pressibriifingust võtavad osa ajakirjanikud üle maailma, samuti on oodatud osalema eesti ajakirjanikud. Uuringu raames tehti koostööd ka Tartu Ülikooliga.

Rahvusvahelise seedetrakti päeva telefoni pressibriifing
Kellaaeg: 18.00
Kestvus: 30-40 minutit

Teemad:
Seos toitumise ja seedetervise vahel
Kehva seedetervise mõjud
Esimese suuremahulise epidemioloogilise uuringu tutvustus seedetervise vallas
Diskussioon ja küsimused

Pressibriifingust osavõtmiseks palume alguskellaajal helistada ühel allolevatest Londoni numbritest:
Tel: +44 20 7154 2640
+44 20 7769 6472
Pärast numbri valimist tuleb sisestada kood 8394737#. Ühenduse saamisel küsitakse teie nime, mis antakse teada ülejäänud osalistele ning lisatakse teid pressibriifingule.
Dr. Quigley`ga on võimalik teha ka sobival päeval eraldi telefoniintervjuu, selle jaoks palume võtta ühendust Londoni suhtekorraldusfirma Chandler Chicco Agency esindaja Mitali Rajan`iga (M.Rajan@cca-uk.com), kes lepib teiega kokku võimaliku intervjuu läbiviimise aja.

Lisainfo:
Piret Pert
piret.pert@editor.ee
5252001
6660601

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.