Algab tervislike töökohtade kampaania

Täna anti Eestis avalöök üle-euroopalisele
riskihindamise teavituskampaaniale „Tervislikud töökohad. Hea sinule. Hea
äritegevusele.” Keskendutakse eeskätt kõrge riskiga sektoritele, nagu ehitus,
tervishoid ja põllumajandus.

Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri (EU-OSHA) algatatud kahe-aastane kampaania käsitleb erinevaid töökeskkonnas esinevaid ohutegureid, sealhulgas psühhosotsiaalsed riskid. Keskendutakse eeskätt kõrge riskiga sektoritele, nagu ehitus, tervishoid ja põllumajandus.

“Tööohutuse ja töötervishoiu agentuuri korraldatav kampaania hõlmab tööandjaid, töötajaid, töökeskkonnavolinikke, praktikuid, poliitikakujundajaid ja teisi huvirühmi,” ütles agentuuri rahvusliku koordinatsioonikeskuse juht Tiit Kaadu. Eestis esineb mitmeid tõsiseid probleeme nii riskihindamise läbiviimise kui ka selle kvaliteedi osas. Eriti asjakohased on meie jaoks kaks kampaania seatud eesmärki: edendada lihtsat samm-sammulist lähenemist riskihindamisele ning toetada ettevõttesiseste jõududega läbiviidavat riskihindamist.”

„Igaüks peaks teadma oma töökeskkonnas esinevaid riske. Riskide asjatundlik hindamine on eelduseks tervislike töökohtade loomisel,” ütles tööinspektsiooni peadirektor Katrin Kaarma.

Vastavalt Eurostati andmetele sureb Euroopa Liidus igal aastal tööõnnetuste tõttu 5720 inimest. Lisaks sellele sureb Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni hinnanguil igal aastal Euroopa Liidus 159 500 töötajat kutsehaigustesse. Arvestades mõlemad arvud kokku, sureb ELis hinnanguliselt iga kolme ja poole minuti järel keegi tööst tingitud põhjusel. Enamik sellistest õnnetustest ja haigustest on ennetatavad, ning ennetus algab riskihindamisest.

ELi õigusaktide kohaselt peavad kõik ELi tööandjad korraldama riskihindamisi. Riskihindamine aitab tööandjatel mõista, mida on tööohutuse ja -tervishoiu parandamiseks vaja teha. Eesti töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohustab tööandjat korraldama töökeskkonna riskihindamist.

„Juba üksainuski tööõnnetus ja kutsehaigus on liiga palju,” ütleb Euroopa tööhõive, sotsiaalküsimuste ja võrdsete võimaluste volinik Vladim?r Ðpidla. „Isegi kui need ei lõpe surmaga, on tagajärjed vastuvõetamatud nii kannatavate inimeste jaoks kui ka majanduslikust seisukohast. Igal aastal satuvad ELis miljonid töötajad õnnetusse, mis sunnib neid vähemalt kolmeks tööpäevaks koju jääma, ning see on majandusele tohutult kulukas. Riskihindamine on selliste juhtumite arvu vähendamise võti. See aga on üksnes esimene samm, millele peavad järgnema edasised meetmed.”

Tervislike töökohtade kampaania rõhutab riskihindamise vajalikkust kooskõlas ühenduse töötervishoiu ja tööohutuse strateegiaga (2007–2012), mille eesmärk on vähendada kogu ELis tööõnnetusi viie aastaga veerandi võrra.

Tööohutuse ja töötervishoiu agentuuri direktor Jukka Takala: „Tervislike töökohtade kampaaniaga soovime julgustada ettevõtteid korraldama nõuetekohaseid riskihindamisi, millesse oleks kaasatud kõik nende töötajad. Soovime levitada selliseid hea tava kogemusi, mida saaks teisteski töökohtades kasutada."

Takala rõhutab kampaania põhisõnumit: "Esiteks, riskihindamine ei ole tingimata keeruline, bürokraatlik või ainult asjatundjatele mõeldud ülesanne. See eksiarvamus on eriti levinud VKEde seas. Tegelikult on olemas hulgaliselt vahendeid (nt kontroll-loendid), mis riskihindamist hõlbustavad, ning EU-OSHA edendab lihtsat viieastmelist lähenemist. Teiseks, nõuetekohane riskihindamine on ka äriliselt mitmeti kasulik, sest töökohtade ohutumaks ja tervislikumaks muutmine aitab vähendada töölt puudumist ja kindlustuskulusid ning suurendab töötajate motivatsiooni ja tootlikkust.”

Euroopa riskihindamise kampaania „Tervislikud töökohad. Hea sinule. Hea äritegevusele” on Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri üleeuroopaline teabekampaania, mille eesmärk on tõsta teadlikkust riskihindamise tähtsusest ja muuta Euroopa töökohad ohutumaks, tervislikumaks ja tootlikumaks. Kampaania kestab kaks aastat (2008/2009) ja seda toetavad ELi eesistujariigid, Euroopa Parlament, Euroopa Komisjon ja Euroopa sotsiaalpartnerid.

Lisa kommentaar

  • Silvia Kruusmaa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.