Teadlased avastasid aine, mis hoiab ära HIV-ga nakatumise rinnapiima kaudu

Ameerika teadlased leidsid mooduse, kuidas
vältida laste nakatumist HI-viirusega rinnaga toitmisel, vahendas Eesti
HIV-positiivsete Võrgustik.

Üks HIV-ga nakatumise mooduseid on rinnaga toitmine, mille käigus kandub viirus üle emalt väikelapsele. See on väga suureks probleemiks paljude Aafrika regioonide jaoks, kus HIV-positiivsetel emadel puudub alternatiiv rinnaga toitmisele. Siiani ei ole olemas praktilist ja efektiivset meetodit, mis suudaks peatada viiruse levikut sellisel tee.

Grupp uurijaid kompaniist Lavax ja Illinoysi Ülikoolist leidsid Toronto Rahvusvahelisel Stomotoloogiliste Uuringute Assiotsioonil võtme selle probleemi lahendamiseks.

Teadlased eraldasid erilise laktobakterite tüve, mis elutsevad inimese suuõõnes. Need on sarnased teiste laktobakteritega, mida leidub piimatoodetes, sellistes nagu kefiir ja jogurt. See laktobakterite teisend vallutab HI-viiruse, liites nad oma väliskestaga. Kuna need bakterid kasvavad ja paljunevad piimas, piisab imiku ühekordsest kaitsesüstimisest, et tagada talle kaitse kuni rinnaga toitmise perioodi lõpuni.

Sealjuures on Aafrika soe kliima ja jahutusseadmete puudumine tõsiseks probleemiks, kuna see raskendab preparaatide hoidmist ja säilitamist. Praegusel ajal on parimateks lakobakterite säilitamise aineteks saharoos ja tregaloos. Need ained säilitavad kuivatatud laktobaktereid temperatuuri juures alates 4 kuni 20 kraadi sooja. Kuid kõrgema temperatuuri – kuni 33 kraadi, juures ei aita isegi need ained ja bakterid hukkuvad nelja nädala möödumisel.

Kuid teadlastel õnnestus avastada aine, mis aitab kaitsta HIV-d ärahoidvaid laktobakterite tüvesid rohkem kui 12 nädalat 33-kraadise temperatuuri juures. Uurimus näitas, et selle tähtaja möödudes säilitasid nad oma võime alistada viiruseid, teatas RIA Novosti.


Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.