Keeruline elu geeniahelais

On vähemalt paari tosinat tõbe, mille
nime inimene võib-olla et kuulnudki pole, kuid mille juuretis
võib luurata genoomis, oodates sobivat tõuget käärima hakkamiseks.

Vastuseid neile küsimustele saab välja lugeda geenidest ja lihtsaim viis teada saada, on maksta 10 000 krooni, kirjutas Postimees.

Viimase aasta jooksul on tekkinud mitmeid ettevõtteid, kes seda teenust, lisaks teavet päritolu ning kõiksugu geenide määratavate omaduste kohta just sellise summa eest pakuvad, tuntumad neist on Google’i rahastatav 23andMe, Islandi firma deCODE ning veel üks USA ettevõte Navigenics.

Teed krediitkaardimakse, kraabid põse siseküljelt veidi rakke või sülitad topsikesse, paned posti ning mõne nädala pärast saad vastu ilusasti kujundatud andmepaketi, mis kaardistab riske mõnekümne haiguse või seisundi osas.

«Me turustame oma teste, kordagi väitmata, et sel oleks mõju inimese elule,» tunnistab K?ri Stef?nsson, Islandi firma deCODE juht. See firma kerkis Eesti Geenivaramuga sarnasest projektist, mis püüdis kokku koguda kõigi islandlaste geneetilise info ja terviseteabe.

Tartu Ülikooli Geenivaramugi on lubanud, et iga doonor saab vastutasuks haigusriskide analüüsiga geenikaardi. Küsimusele, millal, vastas Geenivaramu juht Andres Metspalu 7. juuli Tartu Postimehes, et selleks kulub veel mitu aastat, enne kui andmestik informatiivseks osutub.

«Tänasel päeval ei ole sel kaardil niisugust teavet, mis võiks geenidoonorit praktilises plaanis aidata,» ütles Metspalu. «Suur osa geenimarkereid, mis on viimase aja jooksul avastatud, seletavad ära veel liiga vähe haigusi.»

Berkeley ülikooli teadlased tulid hiljuti välja veel plaaniga asuda tuvastama geenivariante, mille tõttu ei pruugi mõni kindel ensüüm meie kehas toimida nii tõhusalt, kui peaks. Seda viga saaks parandada vitamiinidega ning teadlased maalivad meile pilti tulevikust, kus igaühele on välja kirjutatud just talle vajalik vitamiiniassortii. Arvestades, kui suur miljardiäri on toidulisandite äri (vitamiinid, antioksüdandid jms) juba praegu, tõotab personaalne ja geenipõhine lähenemine kullaauku.

Praegu on geenianalüüside turg reguleerimata ja mängureeglid paika panemata. Olemasolevad firmad on vedanud vägikaigast New Yorgi ja California osariigiga, kes nõuavad, et geenitestide tellimine ja analüüs toimuks ainult arsti vahendusel. Ettevõtted ei leia, et see oleks vajalik – ei paku nad enda sõnutsi ju meditsiini-, vaid infoteenust.

Geneetika, epigeneetika, keskkonnamõjude ja eluviiside mõjude sasipundar jääb ilmselt igaveseks lahti harutamata. Praeguste teadmiste juures aga, selle asemel, et maksta 10 000 krooni, on kasulik süveneda hoopis oma suguvõsa haiguslugudesse. See annab ähvardavatest haigustest umbes sama hea ülevaate.

Ning kes otsib lihtsaid vastuseid, võtku kuulda geneetikaprofessori ja aimekirjaniku Steve Jonesi seisukohta geenianalüüsi kohta: «Tegemist on uue diagnoosimise vormiga, enne kui sümptomid ilmnevad, kuid tegelikult peaks igaüks hoopis vähem suitsetama, vähem sööma ning rohkem liigutama.»


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.