Ortodontiliseks raviks peab laps valmis olema

Et ilusamat naeratust vormivad
hambaklambrid ehk breketid kasu asemel hoopis kahju ei teeks, tuleb suuhügieeni
ees eriti hästi hoolt kanda, kirjutab Tervis Pluss.

"Muidu võib juhtuda, et hambad on küll kenast rivis, kuid need on katki ning igemete ääres on kriitvalged jooned," nendib Ode hambakliiniku suuhügienist Terje Altosaar, kelle sõnul on just lastel oht, et hammaste eest hoolitsemine pole piisavalt tõhus.

"Kuna ortodontiline ravi kestab kaua ja suuhügieen nõuab sel ajal tavalisest suuremat hoolt, ei maksa ravi alustamisega kiirustada. Kui laps ei jaksa hammaste eest hoolt kanda, tasub raviga oodata kuni koostöö hakkab sujuma ning lapsel on endal soov saada ilusad ja terved hambad."

Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et iga hamba pinnalt eemaldataks bakterimass ehk katt hoolsalt ja korrapäraselt. Katt ei eemaldu mehaanilise puhastamiseta, näiteks õunte söömine või nätsu närimine puhastab hambaid katust vaid osaliselt. Tõhusaim abimees katuga võitlemisel on hambahari, kuid harjamisel ei loe niivõrd tugevus kui õige harjamistehnika.

On tähtis, et harjamisel ei vigastataks hammaskonna pehmeid või kõvasid kudesid. Liiga tugeva harjamisega võivad kannatada saada ka hambaklambrid, mis võivad hakata suus haiget tegema. Kui hambumust parandatakse suulaeplaadiga, tuleks seda bakterite vohamise takistamiseks puhastada iga päev.

Hammastele kinnitatud klambrite tarvis on müügil spetsiaalsed hambaharjad, mille harjased on parema tulemuse saamiseks V-kujulised. Kindlasti tuleks hari välja vahetada iga 2-3 kuu tagant, sest selle ajaga kaotab hari elastsuse, harjased hakkavad ise suunas hoidma ja meenutavad tuusti.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.