Tänavune vähinädal teadvustab soolevähki ja korjab raha rinnavähi varaseks avastamiseks

Esmaspäevast 29. septembrist kuni
10.oktoobrini toimub Eesti Vähiliidu korraldatav vähinädal. Tänavuse vähinädala
teemaks maailmas levimuselt kolmas kasvaja, soolevähk, mille varajane avastamine
aitaks pikendada paljude haigete elulemust. 2005. aastal diagnoositi
Eestis 700 uut soolevähi juhtu. Aastas sureb soolevähi tõttu umbes 400 inimest.
Samas on soolevähk on üks paremini ravitav kasvajaline haigus, kui see
avastatakse varakult.

Esmaspäeval, 29. septembril kell 12 toimub Eesti Vähiliidu ja ajakirjanike ümarlaud hotellis Olümpia, kus ühiselt arutletakse teemal, kuidas aidata kaasa soolevähi varasele avastamisele. Soolevähi teemal räägivad Eesti Vähiliidu juhatuse esimees ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla Onkoloogiakeskuse ülemarst Vahur Valvere ja PERH-i onkoloogid Tiit Suuroja ning Vivian Esko, Eesti Gastroenteroloogide Seltsi president Benno Margus Ida-Tallinna Keskhaiglast ning Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige Eret Jaanson. Ühise arutelu eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust soolevähist.

Euroopa Parlament võttis k.a. maikuus vastu vähktõveteemalise resolutsiooni, milles kutsutakse komisjoni, nõukogu ja liikmesriike üles astuma vajalikke samme ennetustöö, varajase avastamise, diagnoosimise ning ravi vallas.

Euroopa Parlamendis vastu võetud resolutsioonis tuuakse esile, et 2006. aastal oli ELis pea 2,3 miljonit uut vähktõve juhtu ning üle ühe miljoni vähktõve põhjustatud surma, enamasti surid inimesed kopsuvähki, pärasoolevähki ning rinnavähki. Lisaks on uutes liikmesriikides võrreldes EL-15ga suurem vähktõppe suremus. Eestis haigestub vähki ligi 6000 ja sureb 3500 inimest aastas.

Vähinädala raames korraldavad Eesti Vähiliit, Eesti Kunstimuuseum, EestiKunstnike Liit ja Hansapank teisipäeval. 30. septembril heategevusliku kunstioksjoni "Ära jää hiljaks" Kumus. Samuti toimuvad toimub 2., 5. ja 9.oktoobril Tallinnas, Pärnus ja Tartus heategevuskontsert Aegumatu horoskoop. Nii kunstioksjoni kui heategevuskontsertide abiga kogutakse raha mammograafiabussi ostmiseks, et aidata kaasa rinnavähi varasele avastamisele Eestis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.