Arst 2008: Katrin Gross-Paju on kui torm veeklaasis

Meditsiiniuudised andis arst 2008 tiitli sel aastal
üle esimest korda. Lugejad valisid mu.ee-s toimunud hääletuse põhjal
arstiks 2008 Katrin Gross-Paju.

Katrin Gross-Pajuga kokku puutunud kolleegid ja koostööpartnerid kinnitavad üksmeelselt, et tegemist on sooja ja rõõmsameelse, kuid samas oma tööd tõsiselt võtva inimesega, kelle panus sclerosis multiplexi (SM) uurimisse ja ravisse on hindamatu.

“Meeskond on kõige tuum,” rõhutas Gross-Paju vajadust töötada ühise eesmärgi nimel. Kui aasta arstiks valimise uudis haiglasse jõudis, tõdes tiitli saanu, et tegelikult on see tunnustus kogu kollektiivile ühiste püüdluste ja kogu tehtud töö eest.

Hea meeskond Gross-Paju ümber ei ole tekkinud juhuslikult ning ta hindab tänast kollektiivi kõrgelt: “Ma ei saa öelda, et me hirmsasti valime, aga nende kaheksa aasta jooksul, kui Sclerosis Multiplexi Keskus (SMK) on tegutsenud, oleme töötanud ühtse ja tugeva meeskonnana.”

Keskuse eesmärk on tema sõnul töötada nii, et kollektiiv ei oleks kui hall mass, vaid iga meeskonna liige oleks oma eriala tipp. Kaheksa aastat SMKd juhtinud Gross-Paju arvates peab hea juht olema eelkõige demokraatlik ning enesekindlust on vaja nii palju, et ei tekiks tahtmist kõikvõimalikke positiivseid tulemusi üksnes enda nimele kirjutada. Pigem on oluline jälgida ja meeles pidada ning hiljem tunnustada seda inimest, kellest edukas tulemus alguse sai.

Korraga nii arsti kui juhi töö tegemine paneb küll rohkem kohustusi, kuid annab samas ka rohkem võimalusi: “Ei ole üldse halb variant, kui mingi osa päevast olen rohkem arst ja mingi osa päevast lahendan juhtimisülesandeid, sest mõlemad tööd on minu jaoks huvitavad.”

Sclerosis multiplex määras

Ülikooli ajal Tartu närvikliinikus hooldajana töötades tegeles ta inimestega, kes väga palju otsest abi vajasid. Insuldihaiged patsiendid olid küll valdavalt vanemad inimesed, kuid haiglasse sattusid ka noored SMiga, kes vajasid sama moodi hooldust. Noore arstitudengi jaoks oli see tõsine ja traagiline vaatepilt. Siit sai alguse huvi SMi vastu ja huvist omakorda tulevikus doktorikraad. “Tulen ajast, kus haigusele polnud mingisugust ravi ning mind hoiatati doktoritöö teema juures, et see on halb teema ja et nende haigete jaoks ei anna midagi ära teha,” rääkis Gross-Paju.

Täna on olukord mõnevõrra paranenud: pooled patsiendid saavad väga hea haiguse remissiooni pärast esimest süsti kuueks aastaks. Rohkem pole lihtsalt uuritud. See on Gross-Paju hinnangul hea tulemus, arvestades, et viis-kümme aastat tagasi ei olnud üldse mingit ravi pakkuda. “Usun, et aeg, kui leiame mugavamaid ja efektiivsemaid ravimeid, ei ole väga kaugel,” lootis ta.

KOMMENTAARID:

Taivo Paju, abikaasa:

Hay Grupp on välja uurinud, kui suur on tegelikult vahe lojaalsetel ning pühendunud töötajatel. Lojaalsete töötajatega firmad tulevad ots-otsaga kokku, aga suurt kasumit suudavad teenida vaid pühendunud inimestega firmad. Mu meelest kehtib täpselt sama põhimõte ka hariduses, kultuuris, meditsiinis... Ainult siis, kui sa oled leidnud töö, mida tahad pühendunult teha, siis suudadki midagi suurt ja vahvat üles ehitada. Siis tuleb ka tulemus, mis teistele silma jääb.

Psühholoog Aleksander Pulver on väga vahvasti öelnud: pühendumus tähendab seda, et inimene kaotab ära aja ja ruumi. Ei pane tähelegi, et vahepeal on möödunud 4, 10, 12 tundi. Katrini jaoks on meditsiini rohkem kui töö, see on kutsumus. Tema jaoks ei probleem ärgata öösel kell 3 ja töötada ettekannetega või lugeda läbi uus raamat mingi haiguse kohta, kui tarvis. Ja samasuguse pühendumusega valmistab ta ette ka Eesti neuroloogide jõulupidu või teeb külalistele süüa.

Tema puhul peab paika ka see jutt, et kõrged eesmärgid aitavad jõuda kaugemale. Oma keskust kavandades ei võtnud Katrin eeskuju mitte teisetst Eesti haiglatest, vaid maailma tippkeskustest, nagu Londoni Queen Square’i või Baltimore’i John Hopkinsi kliinikud, kus ta staþeeris. Täna tundub selline mallivõtmine iseenesestmõistetav, kuid üheksakümnendate algul oli see enam kui ambitsioonikas eesmärk.

Arvan, et Katrin ei ole juht, kelle meeskonnas vaikselt oleleda saab. Lollust ja laiskust ta vihkab, ja keskpärasust lihtsalt ei salli. Ta nõuab kõigilt pidevat enesetäiendamist ja kursisolekut neuroloogia uusimate arengutega – mõistagi ka iseendalt – ning häda neile, kes sellest aru ei saa.

Haigla juhtkonna jaoks on ta ilmselt parajalt keeruline keskastmejuht, sest on oma meeskonna üle väga uhke ning võtab isiklikult seda, kui keegi julgeb tema inimeste tööd ja arengut mingilgi viisil pidurdada. Tänu oma väga heale ja äärmisele kiirele analüüsivõimele on temaga päris raske väidelda.

Tahad või ei taha, aga seda ametit ei ole võimalik pidada, piirdudes kaheksa tunniga päevas. Ning kõiki ebaõnnestumisi ja pingeid tööle maha. Vale oleks öelda, et oleme suutnud stressi ja omavahelisi eriarvamusi alati vältida, ja tavaliselt on nende põhjuseks tobedalt igapäevased asjad. Aga õnneks on meie ametid selles mõttes hästi sarnased, et mõlemil on tulnud mitmeid kordi end tõestada ja millegi ellujäämise nimel päris kõvasti pingutada.

Ilmselt on meil üle keskmise elutempo - kõige raskem on leida õhtut, mis näiteks külaliste kutsumisel kõigile osapooltele klapiks. Ning lapsed on pidanud olema iseseisvamad, keegi nende eest kodutöid küll ei ole teinud. Aga ma ei usu, et selles nüüd midagi erakordset on. Ning see-eest on põnevaid kohtumisi, ettevõtmisi ja reise koos perega omajagu palju olnud.

Nii et ma ilmselt ei eksi, kui ütlen, et me oleme üksteist pigem edasi aidanud kui tagasi tõmmanud. Oleme lisaks abikaasadeks olemisele ka lihtsalt head sõbrad, kes tõeliselt olulistes asjades on alati üksteist toetanud. Nii et see on päris tore tunne, kui Katrin taas mõnelt konverentsilt tagasi tuleb, talle taas lennujaama vastu minna.

---

Liina Vahter, SMK psühholoog:

Katriniga ei hakka kunagi igav. Väga sageli tuleb ta hommikul tööle ja ütleb, et talle tuli üks mõte. Kolleegid tõmbuvad küll näost valgeks, sest nii mõnedki tema ideed tunduvad alguses hullumeelsed, aga kui aega mööda läheb, siis jõuab muu maailm järgi ja teeb täpselt sedasama. Tema kirjutuslaud on pisut sassis, aga asjad alati õigeks ajaks tehtud ja natuke peale. Vahel muudab Katrin maailma, aga ei unusta sealjuures hästi õhtust süüa. Ilma temata ei oleks sclerosis multiplexi keskust. Tema naer kostab vahel päris kaugele. Ja see kõik muudab temaga koos töötamise päris toredaks.

Loe persoonilugu pikemalt 23.12. Meditsiiniuudiste paberlehest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.