Elme: E-saatekiri on ressursi kokkuhoid, kvaliteet ja vastutus

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH)
keemiaravikeskuse onkoloog-vanemarst Anneli Elme julgustas tänasel
perearstidele mõeldud hommikusöögiseminaril "Muutused saatekirjades ja
tervisetõendites" kasutama e-saatekirja.

Elme tõi e-saatekirjast rääkides paralleeli Soomega ning märkis, et selle rakendamine on eelkõige patsiendi huvides – vastuvõtule saab haige, kes seda tõesti vajab. See on ressursi kokkuhoid. Samuti on see kvaliteet ja vastutus.

Elme rääkis e-saatekirja ja e-visiidi näitest PERHi ja onkoloogia näitel. "Hommikuks on spetsialistil 8-9 aega saatekirjade triaažiks. Ma vaatan tehtud uuringu ja aktsepteerin vajadusel patsiendi ning annan õele edaspidised juhised. Patsient tuleb minu vastuvõtule juba täispaketiga analüüsidest," kirjeldas arst.

"Perearsti vastutus lõppeb, kui ta on vajutanud send nuppu ja saatekiri on teele läinud ning eriarst ei teata, et vaja on täpsustavaid uuringuid."
Elme lisas, et kui saatekiri ei ole piisavalt selge, saadab ta kolleegile nõuande, milliseid uuringuid veel teha tuleks. Elme julgustas kolleege e-saatekirja kasutama.

Küsimused:
Peeter Mardna: 1,5 miljardit krooni kaob sellega, et patsiendile tehakse uuringuid, mida ta tahab, mitte ei vaja. Kuidas kaitsta seda arsti, kes ei anna patsiendi soovi peale saatekirja?
Anneli Elme: Ma arvan, et e-saatekiri aitabki siin. Kui me oleme saatekirja sisus ja kui perearst saadab selle dokumenteeritud saatekirja patsiendi nõudmisel, siis ma saadan analüüsi tulemustega, et visiit ei ole põhjendatud. Teine võimalus – ta läheb tasulisele visiidile.
Peeter Mardna: Ükski poliitik ei ole valmis sellist otsust vastu võtma – see tähendab poliitilist surma.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.