Piinlik tõde konverentsireisidest

Üha eksootilisemad sihtkohad, kallimad
reisid, ohtralt tasuta alkoholi ja mahamagatud ettekanded – see on piinlik tõde
ravimifirmade kinni makstud korruptsioonimaigulistest arstide
koolitusreisidest.

“Sain teada, et olemas on ka valget portveini. Aga seda, kuidas omavahel ühendada kõigis loengutes käimist ja kella viieni hommikul portveini joomist, ma teada ei saanudki. Võib-olla järgmine kord,” kirjutab ravimifirma kulul Portugalis koolitusreisil käinud resident oma blogis.
Järgmist korda ei pea ta kaua ootama. Ravimiametile esitatud ravimifirmade reklaamiaruannetest selgub, et koolitusreisideks on makstud mullu enam kui miljon eurot ehk üle 16,5 miljoni krooni. Et toetusi on makstud rohkem kui 1200 korral, tähendab see, et laias laastus käib ravimifirmade kulul eksootilistes riikides koolitusreisidel ligi neljandik Eesti arstidest.
“Arstide reiside toetamine on nn korporatiivne sotsiaalne teema. Kui üks ravimifirma ei toeta reisi, siis kuulab arst seal reisil konkurendi infot uutest ravimitest. Seetõttu püüavadki ravimifirmad konkurentidega koos toetajate seas olla,” tunnistab anonüümsust palunud ravimifirma töötaja.
“Kui ravimifirma on tasunud arsti reisi eest, eeldab ja palub ta, et arstid osaleksid just tema korraldatud ja tasutud ravimite üritusel, mitte konkurendi omal. Tavaliselt seda ka tehakse,” lisab ta.

Arsti sõltumatus kahtluse all
Ravimifirmade makstavad arstide koolitusreisid tekitavad kahtlusi arsti sõltumatuses. Tänu oma positsioonile saab arst patsienti mõjutada ning viimane ei pruugi teadagi, et arstikabinetis võib tema vastas istuda valges kitlis müügimees. Teisalt on ravimifirmade kulul erinevaid hüvesid nautinud arstidel keeruline veenda avalikkust, et nad on oma otsustes vabad ega lase end ravimifirmadel mõjutada.
Aeg-ajalt ilmuvad konverentsidel räägitust teaduslikud artiklid haiglate või arstiteaduslikes väljaannetes. Ja paljude arstide elulookirjelduses on kõik käidud konverentsid ja kongressid enesetäiendusena kirjas. Enamik tohtreid ise eksootilistest reisidest avalikult rääkida ei tihka. Mitmed, kellelt sponsorreiside kohta kommentaare küsisime, vabandasid vastamata jätmist suure töökoormuse või komandeeringus olemisega.
“Viibin praegu Amsterdamis akadeemilise HOVONi leukeemiagrupi koosolekul, et arutada võimalust tuua Eestisse uus ägeda müeloidse leukeemia akadeemiline uuring,” kirjutas Põhja-Eesti Regionaalhaigla Hematoloogiakeskuse juht Edward Laane. Ravimifirmad tasusid mullu tema Barcelonas ja Floridas toimunud konverentsil käimise eest ligi 84 000 krooni.

Blogides ollakse üllatavalt avameelsed
Mõned arstid-blogijad on oma muljetest rääkinud aga üllatavalt avameelselt. Artikli juures olevatel postkaartidel olevad tekstid pole Äripäeva väljamõeldis, vaid on võetud arstide blogidest. Blogide sissekannetest jääb mulje, et ravimifirmade kinni makstud reisid on mõeldud lipsu lõdvaks laskmiseks ning uute ravimite asemel on koolitusreisil testitud peavalutablettide toimet.
“Hommikul ibuprofeeni võttes – nagu selgus, võib niimoodi märkamatult ära juua päris palju õlut ja sangriat – tekkis kohe suhteliselt kodune tunne. Kuna öö jäi lühikeseks, siis pean ausalt üles tunnistama, et ei jõudnud jälle workshop’i ega ka kliinilis-patoloogilisele arutelule. Aga uni oli see eest väga kvaliteetne,” kirjutab üks Portugalis ravimifirma kulul käinud tohter oma blogis.
Ravimifirmade esindajate sõnul valivad reeglina arstid ise, millisele konverentsile nad tahavad minna, ja kirjutavad rahataotluse ravimifirmale. See on üks põhjus, miks domineerib reiside sihtkohtade seas palju eksootilisi paiku. Välismaise ürituse korraldajad – erialaühingud ja -organisatsioonid – üritavad leida võimalikult atraktiivseid paiku, et arstid sinna sõita tahaks.
Arstide koolitusreise uurides rääkisid mitmed asjaga kursis olevad inimesed, et reeglina võtavad arstid välisreise kui loomulikku ja aastaid kestnud hüve, mis justkui iseenesest mõistetavalt kaasneb arstitööga. See, kui suure summaga ravimifirma arsti toetab, sõltub tema tasemest. Eesti tipparstide, oma ala arvamusliidrite eest on ravimifirma valmis tasuma kogu reisi maksumuse, olgu see summa kui tahes suur.

Kõige enam on reisinud arstid, kogusumma
1. Helis Pokker 218 060 kr
2. Katrin Gross-Paju 203 429 kr
3. Malle Alilender 148 403 kr
4. Sulev Haldre 131 186 kr
5. Peeter Padrik, 125 947 kr
6. Toomas Toomsoo 115 209 kr
7. Tõnu jõgi 110 197 kr
8. Kati Otsa 109 644 kr
9. Anu Ambos 107 700 kr
10. Hele Everaus 105 878 kr
Allikas: ravimiamet

Kallimate reiside TOP (kroonides)
1. 127 711 Katrin Gross-Paju, Kanada
2. 122 169 Andres Nurmiste, Kanada
3. 112 832 Malle Allilender, Kanada
4. 69 352 Hele Everaus USA
5. 62 586 Helis Pokker, USA
6. 60 616 Ain Kaare, USA
7. 59 836 Iige Viigimaa, USA
8. 59 738 Sulev Haldre, Kanada
9. 55 841 Riina Kallikorm, USA
10. 63 319 Tõnu Jõgi, Hispaania
Allikas: ravimiamet

Puhkus ja koolitus käsikäes
Ravimifirmad ei maksa reeglina kinni äriklassi lende, majutust viietärnihotellis, meelelahutust ega ekskursioone, mis samuti on konverentsiprogrammide osa. Ehkki ravimifirmad kinnitavad, et toitlustust nad kinni ei maksa, on näiteks Sanofi Aventis ja Baxter AG ka arstide einestamise eest tasunud.
Ravimifirmade inimesed rääkisid, et sageli juhtub ka seda, et eksootilisse riiki lennanud arstid võtavad konverentsi lõppedes paaripäevase puhkuse, eriti kui see langeb nädalavahetusele, ning kolivad odavamasse hotelli. Lennupiletite eest kannab hoolt ravimifirma.
Näiteks Rootsi kolleege Eesti arstid koolitusreisidel sageli ei kohta. Rootsis ei tohi sponsorosa olla koolitusreisist üle 40%. “Ehkki tulumaksuseadus võimaldaks omaosa kanda soodustuse alla, ei käi reatohtrid üldse oluliselt üritustel. Ja see pole parem variant,” ei soovita Rootsi lahendust Eestis kasutada arstide liidu eestseisuse ja eetikakomitee liige Indrek Oro.

Vahemere ümbrus meelitas enim
Ravimifirma kulul eelistasid Eesti arstid möödunud aastal kõige sagedamini käia konverentsidel ja seminaridel Nizzal ja Rhodose saarel.
Sihtkohtade seas olid ka Jaapan, Filipiinid, Hongkong, Lõuna-Korea, Hiina, India, Malaisia, Argentina, Mehhiko, Havai saared, Kanada, USA, Maroko, Lõuna Aafrika Vabariik, Monaco, Israel, Türgi, Portugal, Austria, Holland, Hispaania, Portugal, Šveits, Saksamaa, Horvaatia, Sloveenia.
Kõige enam käivad koolitusreisidel onkoloogid, kardioloogid, endokrinoloogid ja neuroloogid. Ravimifirmade sõnul arenevad just neis valdkondades tehnoloogiad kõige kiiremini.
Samuti jäi silma, et ravimifirmad viivad korraga üritusele suure grupi arste. Näiteks Aventis Pharma lennutas 12 uroloogi konverentsile Ateenasse. Desitin viis 5 arsti epilepsiakonverentsile Rhodosele.
GlaxoSmithKline (GSK) viis koguni 12 arsti sugulisel teel levivate haiguste kongressile Gruusiasse. Sama firma kulul käisid 6 kopsuarsti USAs New Orleansis.
Lundbecki kulul käisid 5 arsti Argentinas psühhiaatriakongressil. Eli Lilly kulul käis USAs Floridas Ameerika Diabeediassotsiatsiooni kongressil 7 arsti.
Eesti tipparstide, oma ala arvamusliidrite eest on ravimifirma valmis tasuma kogu reisi maksumuse, olgu see summa kui tahes suur.
Sageli on aga oma eriala tipparstidel ka riigihaiglas töötamise kõrval oma eraärid ehk nende võimalused patsiente mõjutada on kõige suuremad.
Paljudele tohtritele on ravimifirmad piirdunud ka 2000–3000kroonise toetusega, kuid ülejäänud võib tasuda kas erialaliit, haigla või arst ise.

VÄLJAVÕTTEID BLOGIDEST
Helistas kursaõde ja rääkis, et üks ravimfirma korraldab Riias konverentsi hüpertensiooni kohta ja äkki ma tahaks temaga koos minna. Loomulikult olin nõus, kui tasuta väljamaale saab:) Hakkasimegi eile Maarjamõisast väikese bussitäie tohtritega sõitma. Kohe Tartus läks veinijoomine lahti - selle eest olid hoolitsenud korraldajad. Ühtlasi selgus, et tegelikult oli konverents mõeldud kardioloogidele ja mina olin ainus perearsti(residendi)st valge vares. Ööbimine oli suht kesklinnas. Igaüks sai päris oma kahese toa. Täna oli siis konverents.
Viimasest lätaka loengust lasime üldse jalga - hiljem selgus, et ainuõige samm, kuna olevat olnud väga igav.Käisime Baltimaade südamepuudulikkuse konverentsil. Umbes pooled ettekanded olid huvitavad. Päeva lõpul läks töösse murphy: kui meil oli täpselt välja arvestatud, et jõuame ära kuulata viimase ettekande ja siis kähku Vilniusse sõita, siis eelviimane ettekandja rääkis üle oma aja ja isegi üle viimase ettekande aja. Deem, terve päev oli üsna täpselt graafikus jooksnud ja siis lõpus mingi seniilne tüüp, kelle pärast meil polnud võimalik viimast, teema järgi ilmselt huvitavat ettekannet kuulata…
Õhtul oli meie toas pidu ja leedu õlle degusteerimine. Ärkasime nii hilja kui võimalik (hommikusöögi aeg oli limiteeritud), siis pakkimine, check-out ja parasjagu jõudsime huvitavamate ettekannete ajaks kohale. Eelmise päevaga võrreldes oligi saalis poole vähem laudu.

Möödunud nädalal käisime Sevillas. Loomulikult konverentsiturismi arendamas. Arstide konverentsid on muidugi täitsa teine tera. Hotellidel on vähemalt neli tärni, galaõhtusöögid ja kokteilivastuvõtud peentes tualettides ja palju muid kingitusi farmatseutikafirmadelt. Kusjuures, patoloogide omad on isegi viletsad, onkoloogide “snäkid” algavad mustast kalamarjast.

Ametlik sotsiaalne programm eile õhtul tähen shy;das seda, et kogu seltskond viidi kahe bussiga mingisse Lissaboni vanalinna eriti väikesesse baari. Ja suurt muud polegi vaja, kui kaks lauljat ja tasuta alkohol kogu seltskonnale nii suures koguses kui ära juua jõuad.... Ja tunni pärast tantsib pool seltskonda tantsupõrandal ja ülejäänud toolidel ja laudadel.... Hotellituppa jõudsingi juba kell 2 öösel. Lohutasin ennast sellega, et esimesel päeval välja käidud ürituse eesmärkide hulka kuulusid sotsialiseerumine teiste residentidega ja alles seejärel tuli teadmiste omandamine haigustest.

Kui kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, et ravimifirma kutsus kardiolooge õhtusöögile. Mina kui näljane sisehaiguste resident lisasin ka enda nime sinna nimekirja:) – vähemalt on mul õigus neid ravimeid välja kirjutada suure soodustusega, mida nad promovad.
Ja vähemalt on need ravimid täiesti head ja patsiendile oma rühma ravimitest odavuselt teised. Nii et väga suurt eetilist probleemi kellegi teise kulul söömisest ei teki.
Ja käisime Tartus Cafe Truffe’s, mis mulle niikuinii meeldib ja kus niikuinii on hea söök. Ja neilt oli tellitud ekstra gurmeemenüü koos veinide ja muude jookidega.
1. Õrnsoola-lõhefilee kalamarja-murulaugu tartari ja hõrgu küüslaugusaiaga + Chablis vein
2. Värske salat külmsuitsu pardirinnafilee, riisinuudli ja meloniga + Rieslingi vein
3. Kreemjas vähisupp konjakiga + Aquavit
4. Mango-tsitrusemarinaadis lambakarree tüümiani-portveinikastme ja lillkapsa-kartulipüreega + Shiraz
5. Kelmikas kirjukoer puuvilja gazpachoga + portvein
Egas ma eriti pole käinud väga peentes kohtades söömas, aga see kõik oli raskelt hea. Vabalt võiks neid asju veel ja veel süüa.
Väljavõte ühe residendi blogist

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.