Fookus: miljonid lapsed katseklaasist

Viljakusega võib esineda probleeme igal
viiendal paaril, kes soovib lapsi saada. Seega võib Eestis kokku olla ligikaudu
15 000 viljatut paari.

Lastetuse põhjused on erinevad ning probleem võib olla võrdselt nii mehe- kui ka naisepoolne (mõlemad vastavalt 35%), tihtipeale mõlemapoolne (20%) ja teatud juhtudel jääda selgusetuks (10%).

Kahjuks näib, et viljakusega seotud probleemid ühiskonnas pigem kasvavad, arvestades sotsiaalset trendi saada lapsi järjest vanemas eas. Vanus ongi üks peamisi viljakust mõjutavaid faktoreid. Naise viljakus hakkab pärast 30. eluaastat oluliselt vähenema ning üldiselt muutub aastatega kehvemaks ka meeste viljakus.

Naise viljatuse peamisteks põhjusteks on ovulatsioonihäired, munajuhade kahjustus, endometrioos ja emakaprobleemid. Naise ovulatsioonihäired avalduvad ovulatsioonide puudumises, mille tulemusena munarakk ei vabane või ovulatsioon toimub ebaregulaarselt. Munajuhade läbimatus võib kujuneda tihtipeale munajuhapõletiku või ektoopilise ehk emakavälise raseduse tagajärjel.

Eluviis mõjutab oluliselt

Kuigi endometrioos näib olevat viljatusega tihedalt seotud, on selle otsesed tekkepõhjused veel ebaselged. Endometrioosi tulemusena hakkab emakalimaskest ehk endomeetrium kasvama väljaspool emakat, näiteks munasarja ümber, põhjustades sellega muu hulgas munarakkude kvaliteedi halvenemist ja liitelisi muutuseid väikses vaagnas.

Sama oluline kui munarakkude kvaliteet on naise emaka normaalne füsioloogia, mis peab tagama embrüo pesastumise ning toetama loote edasist arengut. Kindlasti mängivad naise viljakuse juures märkimisväärset rolli tervislikud eluviisid, kuna iga tüdruk sünnib koos oma munarakureserviga, mis tema eluea jooksul hakkab järk-järgult vähenema.

Näiteks on teaduslikult tõestatud, et suitsetamine võib vähendada naise võimalusi rasestuda kuni 30% ning ka liigne üle- või alakaal mõjutab oluliselt lapseootele jäämise võimalusi.

Põhjused sageli ebaselged

Mehe viljakust näitab seemnerakkude hulk, liikuvus ja morfoloogia. Kui eespool mainitud näitajad jäävad alla normaalväärtuste, on võimalus munaraku viljastamiseks loomulikul teel väiksem. Mehepoolse viljatuse põhjused võivad olla väga erinevad, alates kaasasündinud geneetilistest muutustest (Kleinefelteri sündroom, Y-kromosoomi mikrodeletsioonid) kuni suguorganite patoloogiateni (krüptorhism, varikotseele jne).

Muu hulgas võib mehe infer shy;tiilsus kujuneda elu jooksul põetud haiguste (näiteks suguteede infektsioonid) tagajärjel. Samuti ei tohiks alahinnata keskkonnategurite (dioksiidid, kiiritus, raskmetallid, herbitsiidid jne) negatiivset mõju mehe viljakusele nagu ka stressirohket eluviisi (suitsetamine, rohke alkoholi tarvitamine, ühekülgne toitumine).

Siiski jääb suur osa (vähemalt 30%) mehe viljatuse põhjustest tänapäeval veel ebaselgeks.

Täismahus ilmus artikkel ajalehes Meditsiiniuudised 5. aprillil.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.