Vastutuskindlustus versus kohtutee

Advokaadifirma Raidla Lejins Norcous
advokaat Ants Nõmper võrdles aprilli algul toimunud Meditsiiniuudiste
seminaril tervishoiukvaliteedist kõneldes kohtumenetlust ja vastutuskindlustust
juhul, kui patsient süüdistab tervishoiuteenuse osutajat mingis raviprotsessi
ajal ilmnenud eksimuses.

Nõmper märkis, et patsiendi jaoks on lihtsam ja tulusam hageda töötaja asemel haiglat, sest hüvitis on märksa suurem.

Kohtuliku mudeli kohaselt saab patsient valuraha, kui tervishoiuteenuse osutaja rikub kohustusi, patsiendile tekib kahju ning rikkumise ja kahju vahel on põhjuslik seos, kusjuures tervishoiuteenuse osutaja on rikkumises süüdi.

“Tõendab see, kes midagi väidab,” märkis Nõmper. Et hageja on patsient, siis on just tema see, kes tõendama peab, aga näiteks tunnistajate puudumisel võib see keeruliseks osutuda. Seega soosib süsteem Nõmperi hinnangul tugevamat poolt.

Kohtumudeli plussina tõi Nõmper välja, et kui nõrgem osapool end maksma paneb ja kohus läbi saab, siis summa, mida osutajalt saada võib, ei ole kuidagi piiratud. Näiteks Eestis ulatuvad suurimad summad ligi miljoni kroonini. Vastutuskindlustuse mudeli järgi on kahju hüvitajaks kindlustusandja. Õigusabikulu on sel puhul kaetud, mittevaralise kahju kulu aga mitte.

Ta tõi vastutuskindlustusest kõneldes välja põhjamaadele omase mudeli Soome näitel. Selle alusel hüvitatakse patsiendile üle 200eurone kahju, mis on tekkinud elule või tervisele tervishoiuteenuse osutamise käigus Soomes pärast 1. maid 1987. Mudeli järgi ei ole huvi fokusseeritud sellele, kes on süüdi, vaid sellele, kas patsient sai õiget abi või oleks võinud saada paremat abi. Kui oleks, siis on võimalus hüvitist nõuda.

Kindlustus on Soomes kohustuslik kõigile tervishoiuteenuse osutajatele. Keskmine menetlus kestab kuus kuud (meie ekspertkomisjonis võtab see aega kolm-neli kuud) ja aastas tuleb umbes 8000 taotlust (Eestis ca 1500). Taotlustest rahuldatakse ligikaudu 30%. Hüvitisi makstakse Soomes umbes 30 miljonit eurot aastas. “Püsiv tervisekahjustus hõlmab valuraha 1650–99 000 euro ulatuses ja neid, kes sellise summa puhul otsustavad kohtusse minna, on üksikud,” ütles Nõmper.

“Põhjamaade mudel võimaldab kvaliteeti kainelt vaadelda, kuid see on tunduvalt kallim,” märkis advokaat. “Eestis võiks vastutuskindlustus minna ka haigekassa hinnakirja, aga selleks on vaja lisaraha,” lisas ta.

Täismahus lugu ilmus 19. aprilli Meditsiiniuudiste lehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.