TÜ arvutiteadlased osalevad vähiravimite väljatöötamisel

TARTU ÜLIKOOLI

pressiteade

18/05/2011

Tartu Ülikooli arvutiteadlased on osalised üle-euroopalises ravimiarenduse konsortsiumis PREDECT, mille eesmärk on välja töötada innovatiivsed mudelid ja tehnoloogiad vähiravimi sihtmärgi hindamiseks kliiniliste katsete eelses uurimisstaadiumis.

PREDECT on 26 põhitäitjast koosnev Euroopa konsortsium, mis ühendab endas ülikoolide uurimislaboreid, biotehnoloogiaettevõtteid ja ravimitööstuse esindajaid. Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi bioinformaatika ja andmekaeve töörühm BIIT prof Jaak Vilo juhtimisel osaleb PREDECT projektis, tagades seal info halduse, andmebaaside ning andmete bioinformaatilise analüüsiplatvormi loomise ja analüüsi läbiviimise. Konsortsiumi juhivad ravimifirmad Servier ja AstraZeneca ning Helsingi ülikool.

Konsortsium hakkab pakkuma uusi elujõulisi tehnoloogiaid, mis võimaldavad biotehnoloogia- ja ravimitööstusel juba varakult hinnata, kas vähiravim, mida katsetama tahetakse hakata, ikka täidab oma eesmärki. See aitab vältida asjatuid investeeringuid intensiivsesse ravimiarendusse ning vähendab ressursside raiskamist.

TÜ bioinformaatika professor Jaak Vilol on TÜ osaluse üle ainult hea meel, kuna tegu on suure, paljusid suurimate farmaatsiafirmade uurimisosakondi kaasava projektiga. „See näitab usaldust meie töörühma võimekuse ja kompetentside suhtes. Samuti näevad projekti täitjad, et just bioinformaatika ja süsteemibioloogia on tuleviku ravimiarenduse juures ühes võtmerollis. Selle valdkonna põhiraskus on projektis just meie ja Helsingi ülikooli õlul," ütles Vilo.

PREDECTi eesmärk on luua täpsemad inimorganismis esinevaid vähkkasvajaid kirjeldavad laborimudelid, mis paremini kajastaksid kasvajate keerukust ja heterogeensust. Mitmetes rinna-, eesnäärme- ja kopsuvähki uurivates töögruppides kasutab PREDECT täiustatud hiiremudeleid, millest osad on geneetiliselt muundatud, toimimaks asjaomase vähitüübiga patsientide rühma mudelina. Sel teel on võimalik järk-järgult “dekonstrueerida” keerukad kasvajad laboratooriumis kasutatavateks lihtsamateks vormideks.

Kui mudelite alusel saab järeldada, et sihtmärk on valitud õigesti, võimaldavad asjaomased PREDECTi platvormid varakult määratleda biomarkerid, millest lähtudes saab piiritleda patsientide rühmad, kelle puhul ravim mõju omab. Nii suureneb ravimi toimimise tõenäosus kliiniliste katsete staadiumis ja väheneb katsete kestus ning nendega seotud kulu.

Viieaastast PREDECT projekti rahastav IMI (Innovative Medicines Initiative) on ainulaadne avaliku ja erasektori partnerlusvorm, mille osalised on Euroopa ravimitööstuse liit EFPIA ning Euroopa liidu esindajana Euroopa komisjon.

Rohkem infot: www.predect.eu ja www.biit.cs.ut.ee; www.imi.europa.eu

Lisainfo: Jaak Vilo, TÜ bioinformaatika professor, tel 737 5483, jaak.vilo@ut.ee

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.