EIK hakkab arutama, kas enesetapu mittevõimaldamine on konventsiooniga vastuolus

Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) tegi 10.
juunil 2011 otsuse kaebuse vastuvõetavuse kohta asjas Koch vs.
Saksamaa (kaebus nr 497/09). Kuigi EIK teeb tavaliselt otsuse vastuvõetavuse ja
sisu kohta korraga, on kohus selles asjas otsustanud tunnistada kaebuse esmalt
eraldi vastuvõetavaks.

Saksa ametivõimud keeldusid andmast kaebaja (tänaseks surnud) abikaasale õigust saada surmav doos arstimeid, et ta saaks teha enesetapu. Kaebaja abikaasa oli alates 2002. aastast olnud peaaegu täielikult halvatud. Saksa ametivõimud aga leidsid, et soov teha enesetapp on vastuolus seadusega tagada rahvale vajalik arstiabi. Kaebaja tegi enesetapu 2005. aastal Šveitsis.

EIK märkis esiteks, et arutab Saksamaa vastuväidet, et kaebaja (kelle abikaasa soovis teha enesetappu) ei ole väidetava rikkumise ohver, koos asja sisuga. Sisulised kaebused, mida EIK hindama hakkab, puudutavad nii artiklit 13 (õigus tõhusale õiguskaitsevahendile) kui artiklit 8 (õigus era- ja perekonnaelu austamisele).

EIK leidis, et eraelu kaitse artikli alusel esitatud kaebus ei ole selgelt vastuvõetamatu ning tõstatab tõsiseid küsimusi, mida tuleb uurida. Seega on EIK-ilt oodata kohtuotsust, milles ta ilmselt võtab mingis vormis seisukoha, kas regulatsioon, mille kohaselt enesetapuks ravimite väljastamine on keelatud, on konventsiooniga kooskõlas.

Otsuse leiab SIIT.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.