Vererõhu rassilisi erinevusi võivad seletada vitamiin D kogused

Kõrget vererõhku esineb rohkem
tumedanahalistel inimestel. Rochesteri Ülikoolis läbiviidud uuring näitas, et
oluliseks teguriks sellises rassidevahelises erinevuses võivad olla
tumedanahalistele inimestele omased vitamiin D madalamad kogused, kirjutas ERR-i
teadusportaal.

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Journal of General Internal Medicine ning need on kooskõlas teadmisega, et vitamiin D madalad tasemed seostuvad kõrgema vererõhuga ning tumedam nahavärv produtseerib seda vitamiini vähem.

Võrreldes valge- ja tumedanahalisi, on viimaste hulgas tuhandeid enamaid südamehaiguste ja insuldijuhte ning teadlased usuvad, et lihtne sekkumine vitamiin D lisandi manustamise näol võiks omada sellisele rassilisele lahknevusele positiivset mõju.

Uuringus analüüsiti ligi 2000 tumedanahalise ja umbes 5100 valgenahalise inimese andmeid ning võrreldi vererõhu näitajaid ja vitamiin D tasemeid. Enamik vitamiin D-st toodetakse inimese nahas vastusena päikese toimele ning ainevahetuse käigus muundatakse see maksas 25-hüdroksüvitamiin D-ks, mida veretestiga määrata saab.

Paljud inimesed üle maailma omavad madalaid vitamiin D tasemeid. Seejuures on oluline teada, et tumedanahalistele inimestele omased geneetilised tegurid alandavad selle vitamiini tootmist. Lisaks võib D vitamiini rikaste toitude tarbimist piirata tumedanahaliste seas sagedamini esinev laktoosi talumatus.

Tõenäoliselt ei seleta vitamiin D üksinda siiski mitte kõiki rassidevahelisi vererõhu erinevusi ning oma rolli mängivad ka teised tegurid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.